«
  1. Ana sayfa
  2. Ekonomi Haberleri
  3. Zorunlu Bireysel Emeklilik Hesabı Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Hesabı Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Hesabı Nasıl İptal Edilir?

Hem kamu hem de özel sektör çalışanlarını ilgilendiren , 2017 yılından sonra hayatımıza girmiş ve ileriye dönük olarak yatırım yapılmasını amaçlamıştır. Devlet tarafından zorunlu hale getirilen bu emeklilik sisteminde, kişilerin aldıkları maaş miktarına bağlı olarak aylık düzende belirli kesintiler yapılmakta ve anlaşma sağlanan bireysel emeklilik firmasındaki hesaplara bu tutarlar aktarılmaktadır. Kişilerin maaşlarından yapılan kesintiler ise, olduğu gibi kalmayacaktır. Çünkü, devlet bu sisteme dahil olan kişilere destek olmak ve ileriki dönemlerde ikinci bir emeklilik şansına sahip olmaları için, %20 oranında destek sağlamaktadır. Kesinti yapılan tutar ne olursa olsun, ek bir işlem yapmanıza ya da başvuru işlemleri ile vakit kaybetmenize gerek kalmadan, bireysel emeklilik hesabınıza bu tutar yatırılacaktır.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi için kişilerin herhangi bir başvuru yapmasına gerek yoktur. Çünkü, açtırılacak olan hesap için gereken tüm işlemler işveren tarafından yürütülmektedir. Çalışanlar ise, düzenli olarak maaş bordrolarını takip ederek ne kadar kesinti yapıldığını görebilecek, anlaşmalı oldukları firma üzerinden de ne kadarlık birikimleri ve devlet desteğine sahip olduklarını sorgulayabileceklerdir. Otomatik katılım olarak nitelendirilen bu sistemde, kişilerin 2 ay içerisinde cayma haklarını kullanmaları da mümkündür. Yani, sistemde kalmak istemeyen kişiler, hesap açılışının yapıldığı süreden itibaren 2 ay içerisinde bu hesabı kapatabilmekte ve herhangi bir kesinti olmadan tüm tutarı iade alabilmektedir.

?

Otomatik katılım hesabını iptal etmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken temel unsur, cayma süresinin dolup dolmadığıdır. Çünkü, iptal başvurusu iki ay içerisinde yapıldığı zaman, herhangi bir problem ya da kesinti ortaya çıkmamaktadır. Ancak, kişilerin 2 aydan daha uzun bir süre sonra iptal başvurusu yapmaları durumunda, bireysel emeklilik firması tarafından belirli kesintiler yapılmaktadır. Bu kesintilerin gerekçesi ise, işlem masrafı ya da diğer masraflar olarak gösterilebilecektir. Firmanın yapacağı bu kesintilerden ise, işverenin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Hesabı Nasıl İptal Edilir?
zorunlu bireysel emeklilik sistemi

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptali için bilmeniz gerekenler ve iptal işlemleri için süreç hakkındakileri şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. İptal işlemlerinde herhangi bir zorluk bulunmamaktadır. Kişiler isterlerse dilekçe isterlerse de telefon yolu ile bireysel emeklilik hesaplarını kapattırabilmektedirler.
  2. Bireysel emeklilik otomatik katılım sisteminden çıkmak isteyenlerin başvurularını doğrudan sigorta şirketine yapması gerekmektedir.
  3. Firmaya başvuruların yapılacağından dolayı işvereninizden hangi firmada olduğunuzu öğrenmeli ya da e-devlet ve maaş bordrosu üzerinden bu firmayı öğrenme şansına sahipsiniz.
  4. Firmaya dilekçe ile başvuru yapabilir ya da müşteri hizmetlerini arayarak, doğrudan hesap iptalini gerçekleştirebilirsiniz.
  5. Kişiler aynı zamanda SMS aracılığı ile de bireysel emeklilik hesabını iptal ettirmesi mümkündür. Bunun için AYRILMA yazıp boşluk bıraktıktan sonra TC kimlik numaranızı yazarak 2560’a göndermeniz yeterli olacaktır.
  6. İptal işlemlerinde firmaya talimat verdikten sonra firmanın iptal etmeme gibi bir ihtimali bulunmamaktadır.
  7. İptal başvurunuzu ilettikten sonra en az 1 en fazla da 10 işgünü içerisinde sizden ne kadarlık bir prim kesintisi yapılmışsa, bu miktar hesabınıza yatırılacaktır. Hangi hesaba yatırılacağı konusunda ise ek bir işlem alınmayacaktır. Burada genellikle maaş aldığınız hesaba iadeler yapılmaktadır.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi için iptal başvuruları yukarıdaki gibi yapılmaktadır. Kişiler iptal başvurusunda bulunduktan sonra, bir sonraki maaş döneminde herhangi bir kesinti ile karşılaşmayacaktır. Eğer bu sisteme tekrar dahil olmak istiyorsanız, bu durumda otomatik katılım sistemine aynı firmada katılma şansınız bulunmamaktadır. Farklı firmada iş başlangıçlarında süreç aynı şekilde işlemektedir. Bireysel emeklilik hesabı açtırmak ve devlet desteği almak istediğinizde ise, farklı firmadan bireysel emeklilik hesabı açtırarak prim ödemesi yapabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2017 başlıklı makalemizde Ev hanımlarına kredi ve İHTİYAÇ KREDİSİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *