«
  1. Ana sayfa
  2. Yatırım
  3. Zorunlu BES mi? Gönüllü BES mi?

Zorunlu BES mi? Gönüllü BES mi?

Zorunlu BES mi? Gönüllü BES mi?

2003 yılında, tüm çalışanlara Gönüllü Katılım özelliği ile bireysel emeklilik imkanı sağlandı.10 yıl boyunca pek ilgi çekmeden devam eden bu sistem, 2013’de yüzde 25 devlet katkısı seçeneğiyle cazip bir hal aldı. Bu sayede sistem tanındı ve katılım arttı. Bu güne kadar gönüllü ‘ne 7 milyona yakın katılım oldu. Devletin yüzde 25’lik katkısıyla beraber 74 milyar TL birikim sağlandı. 2017’nin başında ise Otomatik Katılım bireysel emeklilik sistemi uygulanmaya başladı. Bu uygulama ile çalışanın talebi olmadan, 100 kişiden fazla 250 kişiden az işyerleri, otomatik olarak çalışanlarını bireysel emeklilik sistemi ‘ne dahil etti. Bu sebepten bu uygulamaya zorunlu emeklilik sistemi de denildi. 2017 yılı bu zamana kadar toplam 7,5 milyon çalışan sisteme giriş yaptı. 3 milyon üzerinde çalışan bireysel emeklilik sistemi ‘nde kalırken, 4 milyon 200 bin kişi otomatik katılımı iptal ederek sistemden çıktı. ZORUNLU BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ NASIL İPTAL EDİLİR? Yazımızda sistemden nasıl çıkılacağının ayrıntılarını vermiştik. Otomatik Katılımlı BES’e üye yapılan çalışanların yaklaşık yüzde 20’si zaten Gönüllü Katılım BES’e üye idi. İki bireysel emeklilik sistemine de üye olmak maddi külfet oluşturacağından, ikisi arasında tercih yapmak gerekli oldu.

Zorunlu BES mi? Gönüllü BES mi?
Hangi bireysel emeklilik sistemi?

Hangi Bireysel Emeklilik Seçilmeli?

’in Avantajları Nelerdir?

Otomatik katılım bireysel emeklilik sistemi ‘nde, çalışan katkı payına karşılık yüzde 25 devlet katkı sağlıyor. Bunun yanında başlangıçta 1000 TL’lik bir meblağ teşvik amacıyla katılımcının hesabına yatıyor. Emeklilik hakkı kullanımında, emeklilik birikimleri 10 yıllık gelir sigortasına aktarılırsa yüzde 5 daha devlet katkısı sağlanıyor. Fon kesintilerinde ise yıllık yüzde 0,85 sınırı konulduğundan, fon kesintileri belli miktarı aşamıyor.

’in Avantajları Nelerdir?

Gönüllü bireysel emeklilik sistemi ‘nde yatırılan primin yüzde 25’i kadar devlet katkısı BES şirketlerine nakden ödeniyor. Gönüllü BES katılımcısı, emeklilik sisteminin bütün seçeneklerini kendi belirliyor. Asgari tutarın altında kalmamak şartı ile prim miktarlarını kendi belirleyip, emeklilik hesabına ara ödemeler yapabiliyor. Bir yıl içinde 6 fon dağılım değişikliği, dört defada plan değişikliği yapabiliyor. Emeklilik sisteminde iki yılını doldurduğunda, isterse tüm haklarını başka bir emeklilik şirketine taşıyabiliyor. Sisteme kayıt olduktan sonra isterse ödemelerini durdurup tekrar başlatabiliyor. 56 yaş ve 10 yıl zaman şartını tamamladığında biriken bütün parasını alabiliyor.

 

 

Otomatik Katılım BES’in Dezavantajları Nelerdir?

Otomatik BES’e giren katılımcılar, işten ayrıldığında asgari ücretin yüzde 3’ü kadar ödeme yapmaya devam etmek zorunda. Aksi takdirde sözleşmesi sona eriyor ve sistemin sunduğu avantajları da kaybediyor. Emeklilik planı işveren tarafından seçiliyor, çalışan farklı fonlara geçemiyor. Farklı emeklilik şirketleriyle çalışamıyor. Katkı payında değişikli yapma hakkı ve ara ödeme seçeneği bulunmuyor.

Gönüllü BES’in Dezavantajları Nelerdir?

Gönüllü bireysel emeklilik sistemi ‘ne katılanlar, otomatik katılım BES’te verilen 1000 TL devlet teşvikinden ve emeklilik birikimlerinin 10 yıllık gelir sigortasına aktarılmasından kaynaklanan yüzde 5 teşvikten faydalanamıyor. Gönüllü BES’te fon kesintileri fazla olabiliyor. Bazen katılımcılardan giriş aidatı alınabiliyor.

- Bir önceki yazımız olan FAİZSİZ BANKACILIK NEDİR? başlıklı makalemizde faizsiz bankacılık ve Katılım bankacılığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *