«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Ziraat Bankası’ndan Rapor Parası Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ziraat Bankası’ndan Rapor Parası Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Ziraat Bankası'ndan Rapor Parası Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sosyal Sigortalar Kurumu güvenceli çalışan işçi personelin, sağlık nedeniyle istirahat alması durumuna rapor alma diyoruz. Sağlık kuruluşu veya bir doktorca ya da doktorlar kurulunca hastaya istirahat belgesi verilir. Rapor parası nasıl alınır konusunda birçok merak edilen durum olsa da, kişilerin öncelikli olarak SGK’dan sorgulama yapması gereklidir.

Daha önceden, istirahat rapor paralarını, Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan almakta olan raporlu işçiler, yeni sistemde Ziraat Bankasından almaya başlamıştır. Bu sistem çoğu ilde pilot uygulama olarak başlamıştır. Sosyal Sigortalar Kurumu, çalışılanlarını mağdur etmemek adına sistemi değiştirmiştir. Çalışamadığı istirahatli günlerin ücretini ödeme görevini, personelin mağdur olmaması için Ziraat bankasına devrederek, hem Sosyal Sigortalar Kurumunun yükünü hafifletmiş, hem de istirahatli kişinin rapor parasını hızlı ve çabuk şekilde almasını sağlamıştır. Çalışanın istirahat raporu kuruma geldiğinde, kurum kişinin rapor parasını Ziraat bankasına göndererek emanete alınmasını sağlar. Sosyal Sigortalar Kurumunun gönderdiği parayı emanete alan banka, çalışan bankaya müracaat ettiğinde ödemesini yapar.

Bankadan Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Sigortalar Kurumu ve Ziraat Bankası arasında yapılan protokol neticesinde, İstirahat rapor paralarının tamamı, Mali Otomasyon Sistemi Projesi (MOSİP) üzerinden verilmektedir. Bu sistemde, ödemeler her ayın sekizi ve on dördündü arasında yapılmaktadır. Kişinin Ziraat bankasında hesabı var ise, direk hesabına aktarılmakta, kişi bankamatikten rahatlıkla çekebilmektedir. Kişinin bankada hesabı yok ise kişinin adına yatırılmakta ve kişi TC kimlik no bildirerek alabilmektedir. Peki istirahat hangi durumlarda verilmektedir. İstirahat raporu, iş göremeyecek kadar geçici rahatsızlığın olması durumunda, iş kazası durumlarından kaynaklanan yaralanmalarda, meslek hastalıklarından kaynaklanan rahatsızlıklarda verilir.

Ziraat Bankası'ndan Rapor Parası Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?
rapor parası nasıl alınır

Bu raporlarında ödeme durumları ve şekilleri kanunla belirlenmiştir. Sosyal Sigortalar Kurumundan rapor parası veya istirahat parası alabilmek için raporun alınmasından önceki üç ay, prim ödenmiş olmalıdır. Sosyal Sigortalar Kurumu çalışanın, bu gibi durumda mağdur olmasını engellemek için, hasta oldukları ve bu süre içinde çalışamadıkları zaman alacakları maaşı karşılayarak çalışanın mağduriyetini engellemektedir. Kendinizi çalışamayacak durumda hasta hissediyorsanız, İş yeri hekiminden başlayarak muayene olmanız ve gerekli ise istirahat raporu almanız kanuni hakkınızdır. Sosyal Sigortalar Kurumundan çalışamadığınız gün sayısı miktarında maaş ödemenizi alabilirsiniz.

 

İstirahat Raporu Kimlere Verilir?

İstirahat raporu ücreti olarak adlandırılan, sigortalı çalışanların aldıkları para aslında iş göremezlik parasıdır. Rapor nedeniyle çalışamayan ve maaşı düşen çalışanın geçici iş göremezlik parası alması, gelir kaybını telafi eder. Bu iş görmezlik parasını alabilmenin de çeşitli şartları bulunmaktadır. Örneğin iki veya üç günlük istirahat için ödeme yapılmamaktadır. Üç günden sonraki rapor ücretleri, kanunda ön görülen şekilde yapılmaktadır. Çalışan kişinin istirahat raporunu, en kısa sürede iş yerine bildirmesi gerekmektedir. Daha sonra iş yeri en kısa süre içinde, Sosyal Sigortalar Kurumuna bildirmesi gerekmektedir.

Sosyal Sigortalar Kurumu durum değerlendirmesi yaptıktan sonra, çalışanın hak etmiş olduğu ücreti en kısa sürede Ziraat bankasına göndermesi gerekmektedir. Çalışanın rapor ödeme işlemleri sonuçlandığında, kayıtlı cep telefonuna kısa mesaj gelir. Cep telefonuna gelen mesajla işlemlerinin bittiğini öğrenen sigortalı, TC kimlik numarası ile rapor parasını Ziraat bankasından alabilmektedir. Bu işlemlerin her hangi bir yerde aksama olması durumu, ödemenin gecikmesine neden olacağından, çalışan mağdur olacaktır. Alınan istirahat raporunun, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkilendirilen, hekim veya sağlık kurullarından alınmış olması gerekmektedir. Aksi halde alınan istirahat raporu için kurum tarafından ödeme yapılmamaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Odeabank Oksijen Hesap Nedir? Nasıl Açtırılır? başlıklı makalemizde odeabank vadeli hesap ve vadeli faiz hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *