«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Yıllık Kart Aidatı Geri Alma

Yıllık Kart Aidatı Geri Alma

Yıllık Kart Aidatı Geri Alma

Kredi kartı kullanıcılarının en çok şikayet ettiği nokta, yıllık kart aidatlarının bulunmasıdır. Kullanıcılara yüksek gelen bu aidatlar nedeniyle kişiler kredi kartlarını iptal etmeyi bile düşünmektedir. Ancak yıllık kart aidatı geri alma seçeneği sayesinde kullanıcılar bu gibi durumlardan da kurtulabilmektedir. Hatta bu tür bir kararın çıkması ile birlikte bankalar aidatsız kartlar sunmaya başlamıştır.

BDDK’nın yayınlamış olduğu bir karar ile kullanıcılar daha önce ödemiş oldukları kart aidatlarını dilekçe vererek bankalardan geri alabilmektedir. Bunun için ise herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Yıllık kart aidatı geri alma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin izlemesi gereken yöntemler oldukça kolaydır. Öncelikli olarak kişilerin daha önceki dönemlerde hangi bankalardan kredi kartı kullandıklarını tespit etmeleri ve bu bankalara dilekçe vermeleri gerekmektedir. Verilen dilekçelerde hangi dönemlerin kart aidatının geri alınmasının istendiği detaylı bir şekilde yazılmalıdır. Banka ise gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kullanıcıların hesabına ödemeleri gerçekleştirmektedir. Belli bankalar bu konuda kişilere olumsuz dönüşler sağlamaktadır. Bu gibi durumlarda ise Tüketici Mahkemesine başvuru yapılarak kart aidatlarının geri alınabilmesi için gerekli talepler oluşturulabilmektedir.

Yıllık Kart Aidatları Hangi Bankalardan Alınabilir?

Yıllık kart aidatı geri alma işlemini gerçekleştirmek isteyen herkes kendi bankalarına başvuru yapabilmektedir. Fakat hangi bankaların kesin olarak bu bedelleri geri ödediğine dair net bir bilgi de bulunmamaktadır. Bu nedenle kişilerin öncelikli olarak dilekçelerini vermeleri sonrasında ise beklemeleri gerekmektedir. Bankalar detaylı incelemeleri sağladıktan sonra yazılı olarak kullanıcılara dönüş sağlamaktadır.

Yapmış oldukları başvurular neticesinde kart aidatlarını geri alamayan kişiler tüketici mahkemelerinden de sonuç alamıyor ise kendileri dava açabilmektedir. Uzun süreli olan bu sürecin ardında başarı elde eden tüketiciler de bulunmaktadır. Uzun döneme ait yıllık kart aidatları ise yüklü bir rakam olduğundan dolayı kişiler belli mücadeleler gerçekleştirmektedir.

Yıllık kart aidatını geri alma işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler belli bir süre bekledikten sonra aidatları alabilmektedir. Banka tarafından yapılacak incelemelerin süresi ise bankalara göre de farklılık gösterebilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Şekerbank Hasat Kart Ödeme Vadesi başlıklı makalemizde Şekerbank hasat kart kredi başvurusu, Şekerbank hasat kart kullanıcıları ve Şekerbank Hasat Kartı Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *