«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Yeni Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Yeni Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Yeni Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılında geçerli olacak olan ücret miktarını belirlemek için 2 Aralık tarihinde ilk toplantısını gerçekleştirecek. Daha önceki uygulamalara bakacak olursak tahmini yüzde 12 ila 17 arasında zam geleceği düşünülüyor.

Yeni Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret Ne Demek?

Asgari ücret, işçi bir bireyin yaşamını sürdürebilmesi için gereken temel ihtiyaçlarını yani barınma, yeme, içme, sağlık, giyinme, ulaşımını karşılayabilmesi için, işvereni tarafından çalışmasına karşılık olarak verilen en düşük miktardaki ücrettir.
Milyonlarca Türk vatandaşını ilgilendiren asgari ücret pazarlığında geri sayım başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2 Aralık Pazartesi tarihinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı yapmayı hedeflediğini duyurdu.

Asgari Ücrete Kaç Lira Zam Yapılacak?

Son 10 yıllık asgari ücrete bakacak olursak ortalama yüzde 11-15 arasında zam yapıldığını görüyoruz. Bu yıl da asgari ücrete enflasyonun üzerinde bir zam yapılması bekleniyor. Merkez Bankası’nın tahminlerine göre 2019’un enflasyonu yüzde 12 civarında bir rakamda olacak. Bu durumda önceki uygulamalara bakacak olursak yüzde 12 ila 17 arasında zam olma olasılığı yüksek. Ancak net rakamlara ulaşmak için komisyon çalışmalarının sonucunu beklemek gerek. Eğer yüzde 12’lik enflasyon artışı gerçekleşirse asgari ücretin brütü 2.865 tl neti ise 2.263 tl olacak.

Yeni Asgari Ücret İle Değişecek Olanlar

Asgari ücretin belirlenmesi ardından bir çok ödemenin miktarı da değişime uğrayacak. İşsizlik maaşı artış gösterecek,AGİ yükselecek, 65 yaş aylığı ve evde bakım aylığı da artacak, doğum ve askerlik borçlanması miktarları artacak. Bağkur primleri, Sosyal Güvenlik Destek primi, ihbar tazminatı, isteğe bağlı sigorta primleri de yeni asgari ücretin miktarına göre doğru orantıda artacak olan kalemlerden.

- Bir önceki yazımız olan Teb Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *