«
 1. Ana sayfa
 2. Yatırım
 3. Yatırım Kararlarını Etkileyen Faktörler

Yatırım Kararlarını Etkileyen Faktörler

Yatırım Kararlarını Etkileyen Faktörler

Yatırım Kararlarını Etkileyen Faktörler

 • Yatırım teşvikleri, yatırımcılara vergi kolaylığı ve indirimi sağlayarak yatırımları daha çekici hale getirmeyi amaçlar. Sektörel teşviklerin amacı ise yatırımların ekonomi yönetiminin öncelik verdiği sektörlere yöneltilmesidir.
 • Bölgesel teşviklerle yatırımların coğrafi dağılımının değiştirilmesi hedeflenir. Ancak girişimciler, ekonominin geleceği konusunda iyimser değilse bu teşviklere rağmen yatırım kararı almaz.
 • Bir ürün veya hizmete talebin artması bu konuda yeni yatırım projelerinin devreye girmesini sağlayabilir. Yeni ortaya çıkan ihtiyaçlar da yeni tür yatırımlarla karşılanır. Kazanç beklentisi yatırımın itici gücüdür.
 • Gerektiğinden yüksek faiz oranları, yatırım kredilerini daha pahalı hale getirdiği için yatırımları duraklatır. Düşük oranlar yatırımları canlandırır.
 • Ekonominin herhangi bir alanındaki vergiler ve vergi oranları da yatırım kararlarında önemli bir rol oynar.
 • Tamamlanma ve olgunlaşma süresi uzun olan yatırımlar, konjonktürden daha az etkilenir.
 • Yatırımlara doğrudan hükümet müdahalesi orta vadede olumsuz sonuç verebilir. Ancak hükümetin, yatırımlarda verimliliği yükseltmek ve girişimcileri yeni yatırım alanlarına yöneltmek için önlem alması da gereklidir.
 • İş insanları büyüme ivmesinin güçlü olduğuna kanaat getirmeden, kuracağı tesisin temelini atmaz. Bu nedenle yatırımlar canlanma başladıktan bir süre sonra artmaya başlar.

Yatırım teşvikleri

Bir ay içinde alman yatırım teşvikleriyle ilgili bilgiler sonraki aylarda Ekonomi Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanır. Bu teşvik belgesi almış yatırımların tümü fiili yatırımlara dönüşmeyebilir. Ancak teşvik belgelerinin toplam sayısı ve değeri, ekonomideki yatırım eğilimi için önemli bir göstergedir.

Belgelerin, bölgelere ve sektörlere göre dağılımı da ekonominin hangi alanlarında gelişme potansiyeli görüldüğünü ortaya koyar.

Teşviklerin toplam değeri ekonomi büyüme eğilimine girdikten 6-9 ay sonra artmaya başlar.

Stok değişmeleri

Harcamalar yöntemiyle yapılan hesaplarda önemli bir kalem de stok değişmeleridir. Stoklar, üretim ile tüketim arasında bir tampon görevini görür. Talebin canlandığı dönemlerde stoklarda ani bir azalma ortaya çıkar. Talebin canlanma beklentisinin güçlendiği dönemlerde ise stok oluşumu hızlanır. Talebin ani olarak kesilmesi, stok düzeylerini yükseltir. Bu dönemlerde üretim satışlardan daha büyük bir hızla düşürülür ve aşırı stok düzeyi azalmaya başlar.

Milli gelir istatistiklerinde stok düzeyleri değil, dönemler itibariyle stoklardaki değişim gösterilir.

Faiz oranlarının yükseldiği ve talebin durgunlaştığı dönemlerde, stoklardaki artışın maliyeti büyük olur. Stoktaki malın enflasyon oranında değerlenmesi de bu maliyeti karşılayamaz.

Net ihracat

Mal ve hizmet ihracatı, istihdamı ve geliri artırdığı için harcamalar yöntemiyle hesaplanan milli gelire eklenir. Mal ve hizmet ithalatı ise dış ülkelerdeki üreticilere gelir sağladığı için milli gelirden çıkarılır. Bu nedenle cari işlemler ve dış ticaret açıkları milli geliri azaltıcı bir etki yapar.

İthalatın milli gelire oranının yüksek olduğu ülkelerde, dış şoklar ve krizler ekonomiyi olumsuz etkiler.

 

- Bir önceki yazımız olan En Fazla Faiz Veren Bankalar Hangileri? başlıklı makalemizde En Fazla Faiz Veren Banka, Enpara ve FibaBanka hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *