«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Yasal Takip Süreci Ne Zaman Biter?

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Biter?

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Biter?

Bankalar tarafından sunulan çeşitli hizmetlerden yararlananlar için her zaman geri ödemelere sadık kalınması zorunluluğu bulunmaktadır. durumunda banka tarafından ilk olarak arama gerçekleştirilir ve mevcut borcun ödemesinin yapılması istenir. İkinci son ödeme tarihi süresinin geçmesinin ardından ise ödeme yapmayan müşterilere yönelik olarak tekrar arama gerçekleştirilir ve hatırlatma yapılır. Banka tarafından müşterilerin belirli bir ödeme tarihi vermesi istenerek, bu ödeme tarihinde ödeme yapılması beklenir. Bankaya verilen ödeme tarihinde ödeme yapılmaması durumu ile toplamda 3 son ödeme tarihinin geçmesiyle beraber, banka alacakları nedeniyle yasal işlemleri başlatır. Başlayan süreçteki en kötü durum yasal takip süreci başlatılması ve bununla bağlantılı olarak kara listeye girilmesi durumudur.

Yasal takip süreci içinde olan bireylere banka tarafından SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Telefona herhangi bir mesaj gelmeyen banka müşterileri tarafından sorgulama yapılabilmektedir. Merkez Bankası adresine yönelik olarak hazırlanacak dilekçe ile birlikte sorgulama başvurusu yapılabilir durumdadır. Başvurunun incelenmesi ile yasal takip süreci hakkında bilgi sahibi olunmasına yönelik olarak bilgilendirme gerçekleştirilir. Yasal takip süreci başlatılan durumlarda, yasal takibin sonlandırılabilmesi adına gerekli olan işlemlerin gerçekleştirilmesi zorunluluğu bulunur.

?

Yasal takip durumuyla karşı karşıya olanlar için en çok merak edilen soruların başında yasal takip süreci ne zaman sona erer? sorusu gelmektedir. Yasal takibin sona ermesini isteyenler mutlaka borçlarını ödemeleri gerektiğini bilmelidirler. Borç ödenmeden yasal takip sürecinin sona erebilmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Borcun miktarı fark etmeksizin, ödenmesi sayesinde yasal takip sürecinin sona erdirilebilmesi sağlanır. Borcunu ödeyenler için 5 yıllık bir zaman zarfı kara listeden çıkış olarak gösterilmektedir. Kara liste affından yararlananlar için ise 5 yıllık süre dolmasına gerek kalmadan tekrar işlem yapılabilmesi sağlanır. Yasal takibin sona ermesi için banka tarafından belirlenen adımların eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır. Yasal takip sürecinin bitmesinin ardından ekstra bir işlem yapılmasına gerek kalmaz. Sürecin başarılı bir şekilde tamamlanmasını isteyenler için en kısa süre içerisinde ilgili borcun ödenmesi sağlanmalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Borcumu Ödeyemiyorum başlıklı makalemizde kredi borcumu ödeyemiyorum icra gelir mi, Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı ve ödemezsem ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *