«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Yasal Takibe Ne Zaman Girerim? İhtarnameler Hangi Adrese Gönderilir?

Yasal Takibe Ne Zaman Girerim? İhtarnameler Hangi Adrese Gönderilir?

Yasal Takibe Ne Zaman Girerim? İhtarnameler Hangi Adrese Gönderilir?

Kredi kartı veya krediler için yasal takip süreçleri bulunmaktadır. Bu anlamda yasal takibe ne zaman girerim? sorusunun yanıtı da aranmaktadır. ne zaman başlar veya bankadan ihtarname ne zaman gelir gibi sorulara da yanıtlar arayan borçlular için oldukça önemli bilgileri bu yazımızda derledik. Tüm detaylar yazımızın devamında sizlerle paylaşılmıştır.

Borçların Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Borçlarla ilgili olarak Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği’ne göre hareket edilmektedir. Bu yönetmeliğin 18’ince maddesine göre art arda iki taksit ödemesinin yapılmaması halinde banka tüketiciye 1 aylık süre tanır ve biriken borçların tamamını talep etme hakkı verir. Yani bu durumda tüketiciler 2 aylık taksiti ödemelidir. Elbette bu gelişmeler tamamen bankacılık politikasına göre belirlenmektedir. O halde yasal takibe ne zaman girerim sorusunun yanıtı, borçların 2 ay birikmesi ve ardından başlayacak olan son 1 aylık süre içerisindedir.

Art arda 2 kredi taksidinin ödenmemesi halinde yine yönetmeliğe göre bankalar tüketicilere ödeme yapması için 30 günlük süre olduğunu belirten bir ihtarname gönderir. Bu ihtarname 1. taksit ödemesinin yapılmaması halinde gönderilmez. Ancak bazı bankalar ilk ayın sonunda da uyarı mektubu gönderebilmektedir.

İhtarnameler Hangi Adrese Gönderilir?

Borç ihtarnemeleri borçlunun ikametgah adresine gönderilmektedir. Ayrıca cep telefonu üzerinden de sürekli bildirimler yapılır. Hukuki süreç başlamadan önce devam eden bu uyarılarla beraber bankayla görüşme yapabilir ve borcunuzu ödeyemediğinizi aktarabilirsiniz. Bununla beraber var ise bu hizmetten yararlanmak istediğinizi de belirtmeniz uygun olacaktır.

İhtarnamenin ardından müşteri yapılandırma kredileri seçenekleri sunulabilmektedir. Tüketiciler yasal takibe ne zaman girerim? sorusuyla ilgili olarak 90 gün boyunca ödeme yapmaz ise taşınmaz mallara el konulması amacıyla icra takibi başlar. Bu takiple beraber icra memurları, kişinin ikametgat olduğu adrese gelebilmektedir. Ancak çalışmıyor ve herhangi bir gelir elde etmiyorsanız, süreç farklı şekilde işleyecektir.

Yasal takip süreciyle ilgili bilinmesi gereken durumlar bu şekildedir. Yapmanız gereken tek şey, borçlarınızı gününde ödemek ve bu tür takip süreçleriyle ilgili sorun yaşamamaktır. Son olarak borçlarınızın birikmesi halinde tek bir bankaya borçlanarak borç yapılandırma kredisi veya borç kapatma kredisi çekebileceğinizi unutmayın.

Bu yazı ekodurum.com‘a aittir.

- Bir önceki yazımız olan E Finans Nedir? E Finans Hizmetleri Nelerdir? başlıklı makalemizde eFinans sistemi ve QNB Finansbank Finansal Hizmetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *