«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Yapılandırılan Borç Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılan Borç Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılan Borç Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kullanan pek çok kişi için ödeme konusunda sorun yaşanmaktadır. Geri ödemelere yönelik olarak çözüm elde etmek isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yakın zamanda önemli bir karar alındı. Borcunu geri ödeme konusunda mazerete sahip olanlar için alınan kararla beraber 72 aya kadar uzanan vade seçenekleriyle yapılandırma uygulanabilmesi mümkün hale getirildi. Borç yapılandırma işlemi sayesinde, borcunu ödeme konusunda sorun yaşayanların çok daha makul seçeneklerle beraber uzun vadeli dönem içerisinde ödeme gerçekleştirilebilmelerinin önü açıldı.

Nasıl İşler?

Banka borcu olanların pek çoğu için ödemelerin aksatılması durumunda farklı zorluklarla karşı karşıya kalınması durumu görülebilmektedir. sayesinde; kredi borçları, kredi kartı borçları, ek mevduat hesapları gibi hesaplar için ödenmemiş borçların yeniden şekillendirilmesi sağlanmaktadır. Borç yapılandırması için bankaya başvuru yapılmasıyla beraber başlayan süreçle birlikte, farklı faiz ve vade oranları banka tarafından belirlenerek süreç işlemeye başlar. Yapılandırma işlemi için bankayla sözleşme imzalanması gerekliliği bulunurken, sözleşme gereğince 90 günlük süre içerisinde vadesi yeniden belirlenen banka borcunun ödenmesi gerekmektedir. Borçların düzenli şekilde ödenebilmesi için gerçekleştirilen yapılandırma işlemleri sayesinde, banka borçlarından dolayı yaşanan olumsuz durumların önüne geçilebilmesi sağlanır.

Ödenmezse Ne Olur?

Borç yapılandırma işlemi, borcu olan pek çok vatandaş için kolaylığı beraberinde getiriyor olmasıyla düzenli olarak borç ödemesi yapma gerekliliğine de sahiptir. Ödenmemiş borçlar nedeniyle yapılandırma işleminin yapılmasının ardından tekrar ödeme yapmamak yasal işlemleri beraberinde getirecektir. Yapılandırılmış olan borcun ödenmemesi durumunda başlatılan yasal süreç sebebiyle kara liste ve haciz durumlarıyla karşı karşıya kalınabilir. Hem maddi hem de manevi açıdan yıpratıcı etkilerin yaşanmaması adına, yapılandırılmış banka borcu ödemesinin zamanında gerçekleştirilmesi gerekir.  72 aya kadar gerçekleştirilen vadelerle beraber yapılandırma her bankada farklılık gösterir. Borcunu ödeyemeyen vatandaşlara yönelik olarak sağlanan yapılandırma fırsatı sayesinde borçlar daha makul seviyelerden ödenebilme avantajına sahip olur. Borç yapılandırma süreci boyunca bankayla iletişim halinde olunması beraberinde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmama durumunu da getirecektir. Borç yapılandırması için ne kadar erken hareket edilirse o kadar hızlı şekilde çözüme ulaşılabilir.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Borcumu Ödeyemiyorum başlıklı makalemizde kredi borcumu ödeyemiyorum icra gelir mi, Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı ve ödemezsem ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *