«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Yapı Kredi bilançosunu açıkladı

Yapı Kredi bilançosunu açıkladı

Yapı Kredi,2019’un ilk yarısında ülke ekonomisine 323 milyar TL katkıda bulundu.

Yapı Kredi bilançosunu açıkladı

Yapı Kredi bilançosunu açıkladı

Yapı Kredi bilançosunu açıkladı
Yapı Kredi,2019’un ilk yarısında ülke ekonomisine 323 milyar TL katkıda bulundu. 2019’un başından beri toplam nakdi kredilerini yüzde 5’lik artış ile 232.3 milyar TL’ye yükselten bankanın, özel bankalar arasındaki pazar payı yüzde 17,1 oldu. Toplam müşteri mevduat hacmini yine yılbaşından bu yana yüzde 10 artış ile 219.5 milyar liraya yükselten Yapı Kredi’nin müşteri mevduatında özel bankalar arasındaki pazar payı ise yüzde 16,2 olarak gerçekleşti. Yapı Kredi’nin net karı 2 milyar 361 milyon TL olarak kayıt edildi.
Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, bankanın kuruluşunun 75. yılında, ‘Hizmette Sınır Yoktur’ anlayışıyla ülke ekonomisine değer katmayı sürdüreceklerini vurgulayarak “Güçlü sermaye yapımız, insanı merkeze alan, yenilikçi, sınır tanımayan hizmet anlayışımız ve nitelikli insan kaynağımızdan aldığımız güçle yılın ilk yarısında yüksek bir performans gösterdik. Yılın ilk yarısında nakdi ve gayri nakdi kredilerimizi yüzde 5 oranında artırarak Türkiye ekonomisine 323 milyar liralık kaynak sağladık. Kredi Garanti Fonu’nun da desteğiyle TL kredilerimizi yıl sonuna göre yüzde 9 oranında artırarak 131.6 milyar TL’ye yükselttik. Reel sektörün en büyük destekçileri arasında yer almaya devam ettiğimiz 2019 yılında, toplam 8.4 milyar TL tutarındaki KGF kredisinin de katkısıyla KOBİ’lerimize destek sağlamayı sürdürdük. Yılın bu döneminde devam eden güçlü sermaye yaratımı ile sermaye yeterlilik oranımızı 2018 yılına göre 83 baz puan daha güçlendirerek yüzde 15,6’ya çıkardık” ifadelerine yer verdi.

Sayın Erün devamında şu cümleleri kullandı: “Yılın ilk yarısında en yüksek banka katılımlı sendikasyon kredisinin imzalandığını,21 ülkeden 49 bankanın katılımı ile sağladığımız 1.030 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi ile uluslararası piyasalarda ülkemize ve Yapı Kredi’ye duyulan güveni bir kez daha teyit ettik. Güçlü sermaye yapımız ve uzun yıllara dayanan saygın itibarımız sayesinde sağladığımız bu kaynakları çeşitlendirerek, reel sektörü ve dış ticaretin finansmanını desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Bireysel TL vadeli mevduatlarda sene başından bu yana 45 baz puan, bireysel TL vadesiz mevduatlarda ise 93 baz puan artış sağlandığını belirten Erün, “Böylelikle bireysel TL vadeli mevduatlarda yüzde 14,2, bireysel TL vadesiz mevduatlarda ise yüzde 15 oranında pazar payına ulaştık. Bu, bankacılıkta tabana yayılma yaklaşımımızın bir sonucu olarak müşterilerimizin Yapı Kredi’ye olan güveninin bir göstergesi” dedi.

Kredi kartları, leasing, faktoring ve yatırım alanında liderlikler sürüyor

Teknolojiyi, insanı merkeze alan bir yaklaşımla hem müşterilerinin hem de çalışanlarının hayatına değer katacak bir şekilde kullandıklarını belirten Erün, şu bilgileri verdi: “Geleceğin bankacılık dünyasını bugünden inşa etmeye devam ediyoruz. Teknolojiyi, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ve deneyimini zenginleştirecek şekilde iş süreçlerimize entegre ediyoruz. Dijital bankacılık alanındaki çalışmalarımız neticesinde son 1 yılda aktif dijital bankacılık müşterilerimizin sayısı yüzde 18, mobil bankacılık müşterilerimizin sayısı ise yüzde 23 oranında arttı.

Kartlı ödeme sistemlerinin bir numaralı markası World ile de kredi kartları alanındaki tarihsel liderliğimize 30 yıldır devam ediyoruz. Kredi kartı adedimizi 12 milyona taşıdığımız bu dönemde kredi kartı adedine göre pazar payımız yüzde 17,6 olurken, aynı dönemde kredi kartı alacak bakiyesinde yüzde 20 pazar payı ile liderliğimizi sürdürdük. Sektörlerinin lider kurumları Yapı Kredi Leasing, Yapı Kredi Faktoring ve Yapı Kredi Yatırım’ın yanı sıra tüm iştiraklerimiz ile birlikte güçlü, sağlıklı bir şekilde büyüyoruz.”

- Bir önceki yazımız olan İşte Bankaların İlk Altı Ayda Kar Ettiği Rakam! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *