«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Yapı Kredi Bankası Swift Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

Yapı Kredi Bankası Swift Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

Yapı Kredi Bankası Swift Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde en önemli bankalar arasında yer alan Yapı Kredi, müşterilerine sağladığı hizmetler ve imkanlarla önde gelen bankaların arasında yer almaktadır. Uluslararası para transferinde kullanılan her banka için farklı olup, uluslararası transfer imkanı sunmayan bankalarda bulunmamaktadır. Ancak bankalara baktığımızda birçok banka ve uluslararası pazarda para transferi imkanı sunmaktadır. Türkiye’nin önde gelen her bankasında bulunmakta ve bu kod ile para transferi yapma olanağı da sunmaktadır. Her alanda olduğu gibi Yapı Kredi Bankası swift kodu bulunan ilk bankalar arasında yer almaktadır. Müşterilerine yurt dışı para transfer hizmet sunma özelliği olan swift kodu, Uluslararası para gönderiminde kullanılan ve de her bankaya özel bir kod sistemi olarak kabul edilmektedir. Her bankaya ayrı olarak tanımlanmış olan bankaya özel olan bu kod, yurt dışına para gönderimi yapılacağında ya da yurt dışından para transferi geleceğinde kullanılan özel Uluslararası para gönderiminde kullanılan koddur.

Swift Kodu Nasıl Oluşur?

Swift kodu her bankaya özel olarak tanımlanmakta ve bankaya özel olarak belirlenmektedir. Bu kodlama, oldukça basit ve standart olarak belirlenmektedir. Kod belirlenirken ise en az 8 ve an fazla da 11 karakter arasında olması gerekmektedir. Bankalar ise bu kodu belirlerken bu sayı aralığından bir kod belirlemeleri gerekmektedir. Swift kodları, ülkemizde ki bankaların kodlarını incelediğimizde 8 haneden oluşturulduğunu görüyoruz. Dünya genelinde kabul görmüş ve tercih edilen swift kodu, Uluslararası para transferinde kullanılmaktadır. Swift kodu oluşumunda dikkat edilen ve kodda ki detaylar şunlardır.

  • İlk 4 hanenin ilgili bankayı simgelemesi gerekmektedir.
  • 4 hane sonrasında gelen 2 hane ise ülke kodunu ifade ediyor.
  • En son gelen 2 ya da 4 karakter ise, yerel kodu simgeliyor.
Yapı Kredi Bankası Swift Kodu Nedir? Nasıl Alınır?
Yapı Kredi Bankası swift kodu

Yapı Kredi bankasının da swift kodu belirlerken bu ayrıntılara dikkat ederek kodun belirlendiğini görüyoruz. Yapı Kredi Bankası swift kodu YAPITRISFEX olarak belirlenmekte ve bu kod kullanılmaktadır. Uluslararası para transferlerinde sizde bu kodu kullanarak para transferi yapabilir ve gönderilerinizi Yapı kredi bankası ile yapabilirsiniz.

  Kullanımı Ve Özellikleri

Uluslararası para transferinde kullanılan swift kodu her banka için farklı olarak belirlenmiştir. Bu kod para transferlerinde kullanılmakta ve bankayı temsil etmektedir. Uzun yıllardır ülkemizde hizmet veren ve birçok yenilikleri ile de müşterilerin memnuniyetini kazanan banka uzun yıllardır hizmet vermeye devam etmektedir. Bu kapsamda bankaya bağlı müşteriler ülke dışına para transferi gönderiminde bulunmak istedikleri zaman Yapı Kredi bankasının hizmetlerinden yararlanarak gönderim yapabilir ve bu özellik sayesinde anında para alabilir ve gönderim yapabilirler.

Yılların vermiş olduğu tecrübe ile banka müşterilerin tüm beklentilerini en iyi şekilde ve dünya standartlarında yakalamak ve karşılamak için yeniliklere hız kesmeden devam ediyor. Uluslararası para transferinde kullanılan Yapı Kredi Bankası swift kodu bu özelliklerden sadece biridir. Bu özelliği sayesinde banka ile çalışan tüm müşteriler ihtiyacı olduğu her an yurt dışına gönderim yapabilmektedirler. Özellikle de firma sahibi olanlar ve ticari ilişkilerde bulunanlar yurt dışına para göndermek istediklerinde Yapı Kredinin avantajlı fırsatlarına ve kampanyalarından da yararlanmaktadırlar. Bu sayede ticari ilişki içinde olan her firma güvenle Yapı Kredi bankasını tercih ederek, Uluslararası para transferinde swift kodu kullanarak para gönderimi yapabilmektedirler. Diğer bankaların da swift kodunun olup olmadığını öğrenebilir ve bu özelliği kullanarak para transferinde bulunabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Odeabank Oksijen Hesap Nedir? Nasıl Açtırılır? başlıklı makalemizde odeabank vadeli hesap ve vadeli faiz hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *