«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Uluslararası İhracat Kredisi Nedir

Uluslararası İhracat Kredisi Nedir

Uluslararası İhracat Kredisi Nedir

?

Ülkemizde  ihracata yönelik malzeme üreten bir çok şirket vardır. İhracat kredisi nedir, hangi firmalar yaralanabilir? Bunu öğrenmek için öncelikle sorusuna cevap bulmak gerekir. Bu nitelikleri taşıyan bir şirketseniz ihracat yapmak istemeniz kadar olağan bir durum olamaz. Fakat ihracat yapmak hiç de düşünüldüğü kadar basit bir iş değildir. Her şeyden önce güçlü bir nakit gücüne sahip olmalısınız. Bazı şirketler bu gücü kendinde bulamadığı için genelde ihracat konusunda ürkek davranıyorlar. Halbuki ihracata yönelik bir şey üretiyorsanız devlet destekli krediler alabiliyorsunuz. İşte bu kredilere ihracat kredisi denir. Özellikle dış ticaret açığındaki fark yüzünden devlet bu konuda para akaşını sonuna kadar açmış durumda. Eximbank aracılığıyla düşük faizli ya da bekleme ödemeli bir kredi almanız mümkün. Hatta özel projeler var ise güzel bir sunumla hibe krediler bile bulmanız mümkün.

İhracat Nedir?

İhracat, bir ülkenin kendi sınırları içerisinde ürettiği ve dolaşımda olan hizmet ve malların başka ülkelere satılması anlamına gelir. Bir satışın ihracat olarak sayılması için en önemli şart ürün ya da hizmetin mutlaka yabancı bir devlete olmasıdır. Tabii ki devletler arası ticaret kurallarına uyması da gerekir. Son dönemde devleti yönetenler tarafından Türk Lirası ile ticaret yapın dense de ihracat için satışta döviz olması gerekir. Ülke dışına giden bir ürün olduğu için sigorta yapılması da gerekmektedir. Yani kısacası ihracat yapmak isteyen şirketler bu sıraladığımız kurallara uymak zorundadır. Hele ki uluslararası bir ihracat kredisi kullanmak istiyorsanız Eximbank ve diğer özel kuruluşların önemsediği ilk şey bu kurallara uyup uymamanızdır.  Aynı zamanda tüm bu koşullar için resmi gazetede yayınlanmış yürütme olduğunu söylememizde fayda var.

Özellikle resmi gazetede yayınlanmış olan yürütmeye uymanız gerekiyor. Yukarıda sıraladığımız şartları da unutmayalım. Kanuni olarak resmi ortaklarda yasalar gereğince ihracat yapabilir. Belirtmek gerekirse kimler ihracat yapabilir ya da kimler ihracat kredisi alabilir ile ilgili birkaç şey söylemek gerekiyor. İhracat mevzuatı, gümrük mevzuatı, dış ticaret mevzuatı, kambio mevzuatı ve diğer önemli konulardır. Her şeyin tam olduğu fakat bir ihracat kredisinin alınamadığı durumlar da mevcuttur. Diyeceksiniz ki bu kadar şarta kurala uyduk nasıl verilmez. Bazı durumlarda bedelsiz olarak ya da takas karşılığı ihracat yapılabiliyor. Bu durumlarda bir para giriş çıkışı olmadığı için bir kredi desteği sağlanmıyor. İhracat yapmaya karar verdiniz, kredi de almak istiyorsunuz, bu işte yeni ve acemi iseniz karar verme öncesinde mutlaka ciddi bir araştırma ve fizibilite yapmalısın. Daha önceki yıllarda bir çok firma nasılsa kredi var, hadi ihracat yapalım diyerek bilinçsiz girişimlerde bulundular. Çoğu firma hayal kırıklığına uğradı. Kısacası atacağınız her adımı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Hatta benim önerim eğer tecrübe sahibi değilseniz mutlaka profesyonel bir danışmandan destek almanız. Bu şekilde hata yapma ihtimaliniz çok azalır.

- Bir önceki yazımız olan Albaraka İhtiyaç Kredisi Özellikleri 2018! başlıklı makalemizde Albaraka İhtiyaç Kredisi ve Albaraka kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *