«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. ÜFE ve TÜFE Ne demektir?

ÜFE ve TÜFE Ne demektir?

ÜFE ve TÜFE Ne demektir?

Enflasyon, ürünlerin ücretlerinin sürekli olarak artmasına denilmektedir. Sürekli artış enflasyonu oluştururken bir seferlik artış enflasyona dahil edilmez. Sürekli bir artış söz konudur. Bu artışın azalması da enflasyonun düşmesini göstermektedir. Ekonomide makroekonomik performans, işsizlik oranı, enflasyon oranı ve fiyatların genel düzeyi oluşturularak bulunmaktadır.

ÜFE ve TÜFE Enflasyona Etki Eder mi?

Enflasyon oranlarının ölçülmesinde TÜFE ve TEFE oranlarından faydalanılmaktadır. TÜFE; anlamına gelir. TEFE de, anlamına gelmektedir. Günümüzde artık TEFE yerine ÜFE kullanılmaktadır. Enflasyon oranlarının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Yurt içi ve dışı piyasadaki ani iniş ve çıkışlar enflasyon oranlarına bağlıdır. ÜFE ve TÜFE ile fiyatlardaki sürekli artış ölçülmektedir ve ikisi de bunu sağlamaktadır.

TÜFE Nedir?

Hane bireylerince tüketilen mal ve hizmetlerin ücretlerindeki artışların ölçülmesidir. Ölçümü yapılan ürünler, giyim, su, konut, elektrik, gaz, mobilya, ev aletleri içecekler, gıdalar, sağlık, ulaşım, haberleşme hizmetleri, eğitim ve benzeri gibi ürünlerdir. Bu ürünlerin ölçümü yapılmaktadır. genel baz alındığında çok fazla harcama olacağından sadece hane bireylerinin harcamaları baz alınarak TÜFE hesaplaması yapılmaktadır.

Kullanılan ürünler ile ana ihtiyaçlarda oluşan fiyat dalgalanmaları ölçülmektedir. Buradaki tüketici harcamaları 2/3’ü oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak da enflasyon dalgalanmalarının büyük bir kısmını kapsamaktadır. Faiz oranlarının artması da doların artmasını sağlar. Yani dolar değer kazanmış olur.

ÜFE Nedir?

Yurt içinde satılan ürünlerin zaman içerisindeki fiyat farklılıklarını inceler ve ölçer. Bu ölçümler arasında genel olarak, gıda, doğalgaz, tütün, tekstil, kömür, linyit, metal cevherleri, petrol, mobilya, kağıt ürünler, kimyasallar, elektrik ve elektrikli teçhizatlar bulunmaktadır. ÜFE tarafından bu ölçümler yapılmaktadır. Toptan satış fiyat farklılıkları ölçülmektedir. Ölçümler aylık olarak yapılmaktadır. Faiz oranları arttığında doların değerinde de artış olur. Tersi olduğunda da dolar değer kaybeder. Faiz oranları ve ÜFE eş yönlüdür.

ÜFE ve TÜFE ölçümleri, ekonomideki fiyat hareketleri ve değişimlerinin takip edilmesi, enflasyonun takibi, fiyatların belirlenmesi, yatırım kararlarının belirlenmesi ve muhasebe hesaplarının yapılması için ölçümler yapılmaktadır. Her sene ÜFE ve TÜFE ağırlıkları belirlenmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri başlıklı makalemizde devletlerarası dış borçlanmalar, Dış Borç Türleri ve Dış Borçlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *