«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. ÜFE ve TÜFE Ne Demektir?

ÜFE ve TÜFE Ne Demektir?

ÜFE ve TÜFE Ne Demektir?

, ve

Ekonomide makroekonomik performans, enflasyon oranı, işsizlik oranı ve fiyatlar genel düzeyi ölçülerek bulunmaktadır. Enflasyon, malların ve hizmetlerin fiyatlarının genel olarak sürekli bir şekilde artmasıdır. Enflasyon, fiyatların hepsinin aniden bir kere artması değildir aynı şekilde bir ürünün fiyatının sürekli olarak artması da değildir. Tüm hizmet ve ürünlerin fiyatlarının sürekli olarak artması durumudur. Enflasyon düşmesi, fiyatlardaki artışın düşmesi veya azalmasıdır. 2 çeşit enflasyon türü vardır. Bunlardan birincisi talep enflasyonudur. Bu, harcamaların toplam üretim miktarını aşması ile oluşmaktadır. İkincisi ise, maliyet enflasyonudur. Bu da, maliyet artmalarının ürün fiyatındaki artıştır. Ülkedeki ithalatın ihracattan fazla olması sonucunda para ihtiyacı ortaya çıkar. Para basma durumu oluşmaktadır. Merkez bankası da döviz kurlarına eşdeğer olmaması ve fazla para basması sonrasında paranın değeri düşmektedir. Daha az mal ve hizmet alımı sağlanmış olmaktadır. Bu da talep enflasyonuna neden olmaktadır. Üretilen malın fiyatının artması da maliyet enflasyonuna girmektedir.

Üfe ve tüfe ne demektir ? 

Enflasyon oranlarının ölçülmesi için, TÜFE ve TEFE oranlarından faydalanmaktadır. TÜFE, tüketici fiyat endeksi demektir. TEFE ise, üretici fiyat endeksi demektir. TEFE yerine artık ÜFE kullanılmaktadır. Yurt içi ve dışı piyasalardaki ani iniş ve çıkışların olması enflasyon oranlarına bağlı olmasıdır. Enflasyon oranlarının belirlenmesinde de TÜFE ve ÜFE önemli rol oynamaktadır. Fiyatlardaki sürekli artış ölçülmektedir. İkisi de bunu sağlamaktadır.

ÜFE ve TÜFE Ne Demektir?
ÜFE ve TÜFE Ne Demektir ?

TÜFE ne demektir ?

Sadece hane bireyleri tarafından tüketilen mal ve hizmetlerin fiyatındaki artışı ölçmektedir. Ölçüm yapılan ürünler, gıda, alkolsüz içecekler, alkollü içecekler, tütün, giyim, konut, su, elektrik, gaz, mobilya, ev aletleri, sağlık hizmetleri, ulaştırma hizmetleri, haberleşme hizmetleri, eğitim, otel ve benzeri gibi hizmetler ölçülmektedir. Yurt içerisinde çok fazla harcama yapılmasından dolayı bunun ölçülmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle hane bireylerinin genel ihtiyaçları ve harcamaları göz önünde bulundurularak TÜFE ölçülmesi yapılmaktadır. Bireylerin aldıkları mal ve hizmetlere belirli ağırlık verilerek endekse dahil edilmektedir.

Tüketicinin kullandığı mal ve hizmetler ile ana ihtiyaçlarda meydana gelen fiyat dalgalanmaları ölçülmektedir. Tüketici harcamaları enflasyonun 2/3’ünü oluşturmaktadır. Bu nedenle enflasyon dalgalanmalarında büyük role sahip olmaktadır. Faiz oranlarının artması da doların artmasını yani değer kazanmasını sağlar.

 

ÜFE ne demektir ?

Yurt içinde satışa sunulan ürünlerin veya hizmetlerin üretici fiyatların zaman içinde fiyat farklılıklarını inceleyerek ölçer. Genel olarak, kömür, linyit, içecekler, metal cevherleri, gıda ürünleri, ham petrol, doğalgaz, giyim, tütün ürünleri, tekstil ürünleri, mobilya, ulaşım araçları, elektrik, kimyasallar, kağıt ürünleri, basım hizmetleri, elektrikli teçhizat gibi ölçümler ÜFE tarafından yapılmaktadır. Toptan satış fiyatlarındaki değişimler ölçülmektedir. Bu ölçümler aylık olarak yapılmaktadır. Faiz oranları ve ÜFE eş yönlüdür. Faiz oranları arttığında dolar değer kazanır. Tersi bir durum söz konusu olduğunda da dolar değer kaybetmektedir.

Ekonomideki fiyat hareketleri ve değişimlerinin izlenmesi, enflasyonun takibi, fiyatların belirlenmesi, ekonomiye bağlı politikaların belirlenmesi, yatırım kararlarının alınması ve muhasebe hesaplarının yapılması için TÜFE ve ÜFE ölçümleri yapılmaktadır.

TÜFE ve ÜFE hesabı

TÜFE, hane bireyleri harcamaları üzerinden olduğu için ülkeyi temsil eden örnek hanenin bir yıl içerisindeki mal ve hizmetlere ne kadar harcadıkları hesaplanmalıdır. Aynı şekilde toplam harcamalar içerisindeki ağırlıklar da belirlenmektedir. Hesaplamada her ayın 25’inden sonraki fiyat artışı sonraki aya eklenmektedir. TÜFE ölçümleri, 5 ayrı coğrafi bölgede yapılmaktadır. Bunun yanı sıra on altı şehirde ölçümler yapılmaktadır.

ÜFE ölçümleri ise, tarım, madencilik gibi pek çok ürünün fiyat değişimleri hesaplanır. Her sene ÜFE ve TÜFE ağırlıkları belirlenir.

- Bir önceki yazımız olan İthalat ve İhracat Nedir? başlıklı makalemizde ihracat, ihracat nedir ve ithalat hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *