«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. Türkiye’nin 6 Milyar Dolarlık En Büyük Yatırımı STAR Rafineri

Türkiye’nin 6 Milyar Dolarlık En Büyük Yatırımı STAR Rafineri

Türkiye'nin 6 Milyar Dolarlık En Büyük Yatırımı STAR Rafineri

STAR Rafinerinin Ekonomimize Katkısı Nedir?

Socar Turkey Aegean Refinery (STAR) , Türkiye’nin ilk özel rafinerisi olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin En Büyük Yatırımı STAR Rafineri, Eylül 2018’de tamamlandığında 6 milyar dolarlık maliyetle ülkemizin son yıllarda yapılan en büyük yatırımı olacak. Yılda 10 milyon ton üretim kapasitesiyle, 27 ton kapasiteye sahip TÜPRAŞ‘tan sonra ikinci sıraya yerleşecek. Türkiye yılda 12 milyon ton civarında dizel yakıt ithal ediyor. STAR rafineri bu ithalatın yarısını, tüketiminde yüzde 25’ini karşılayacak. Petrokimya sektöründe hammadde olarak kullanılan nafta’nın da üretimini yapacak. Bu ürünün ithalatına gerek kalmayacak. Ülkemizde gerçekleştireceği üretimle dış ticaret açığımızı yılda 1,5 milyar dolar azaltacak.

Türkiye'nin 6 Milyar Dolarlık En Büyük Yatırımı STAR Rafineri
Türkiye’nin En Büyük Yatırımı STAR Rafineri

 ?

PETKİM ile beraber çalışma kolaylığı sağlayacağı için Aliağa’da kurulan Türkiye’nin En Büyük Yatırımı STAR Rafineri ’nin, yüzde 60’ını Azerbaycan Ulusal Petrol Şirketi SOCAR’a, yüzde 40’ı ise Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlığı’na ait Socar Türkiye Yatırım A.Ş.’ye ait. Toplam 6 milyar dolarlık yatırımının, 3,3 milyar dolarını 23 finans kuruluşu, 2,7 milyar dolarını SOCAR ve SOFAZ (Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Fonu) karşıladı. Projede olan tek Türk bankası ise Garanti Bankası oldu.

 ?

Türkiye’nin En Büyük Yatırımı STAR Rafineri, temmuz ayında devreye alınmaya başlanacak. Eylül 2018’de tamamlanması beklenen rafineri, yılın son üç ayında üretimini arttırarak devam edecek. 2019 senesinde ise tam kapasite üretime geçecek. Rafineri yılda 10,3 milyon ton ham petrolü işleyerek üretim yapacak. Yakıt olarak da yılda 300 bin ton doğalgaz kullanacak.

Tam kapasite üretime ulaştığında yılda;

 • 1 milyon 600 bin ton jet yakıtı: THY’inin hızla büyümesi ile bu ürüne olan ihtiyaç hızla artmıştır. Son 5 yılda yıllık yüzde 13 artış gösteren jet yakıtına talep, üçüncü havalimanının devreye girmesi ile dah ada artacak. Rafineri tam kapasiteyle çalıştığında jet yakıtı ithalatının yüzde 7’sini karşılayacak.
 • 1 milyon 600 bin ton nafta: STAR Rafineri’nin ürünleri arasında petrokimya sektörü için en çok önem taşıyanı nafta’dır. Nafta’nın fiyatı dünya piyasalarında büyük değişiklikler gösteriyor. Bu ürün, STAR Rafinerinin komşusu olan Petkim’in en önemli hammaddesidir. Nafta’nın piyasalarda ki fiyatının değişmesi Petkim’i kötü etkiliyor. Petkim’in en önemli hammaddesine bu kadar yakın olması şüphesiz üretiminde de olumlu etkiler oluşturacaktır.
 • 4 milyon 800 bin ton dizel: Yıllık 12 milyon ton olan dizel ithalatının yarısını karşılayarak, cari açığı azaltacak. Düşük oranda kükürt bulunduğundan güvenle kullanılabilecek.
 • 700 bin ton petrokok: Yüksek ısıl değerine sahip bu yakıt, doğalgaza alternatif olarak kullanılabiliyor. Bazı Hindistan firmaları, uzun mukavelelerle bu ürüne şimdiden talip.
 • 485 bin ton HRON Reformat,
 • 400 bin ton ksilen,
 • 300 bin ton LPG,
 • 200 bin ton kükürt üretimi gerçekleşecek.

STAR Rafineri, devreye alındıktan sonra bin çalışanıyla üretime başlayacak. Şimdiden çalışanlarının 750’sini işe aldı ve eğitimlerine başladı. 2018 yılında işe alacağı 250 çalışanı ile birlikte, bölgede bin kişilik istihdam oluşturacak.

- Bir önceki yazımız olan E-Haciz Uygulaması Nedir? başlıklı makalemizde E-Haciz Nasıl Kaldırılır ve ehaciz takibi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *