«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Turkcell ve PTT Faizsiz Finans Şirketi Kuruyor!

Turkcell ve PTT Faizsiz Finans Şirketi Kuruyor!

Turkcell ve PTT Faizsiz Finans Şirketi Kuruyor!

’ DEN FAİZSİZ FİNANS ŞİRKETİ

Turkcell Finansman A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Cantekin’ in yaptığı açıklamaya göre; Turkcell, 35 milyon TL kuruluş sermayesi ile katılım finansman şirketi kurulması izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’ya başvuruda bulunmuş. Bunun sonucu olarak, Turkcell, şirketi kurmak için ilk adımları atmış oldu.
Mehmet Cantekin yaptığı açıklamada; Turkcell’ in sunduğu operatör hizmet kalitesinin artmasıyla birlikte, toplumun akıllı cihaz ihtiyacı da artmış oldu. Bu cihazlara sahip olmak için gereken finansman ihtiyacı, Turkcell Finansman A.Ş. tarafından sağlanacak. Turkcell Finansman A.Ş. BDDK’ ya yapılan başvuru ile bu yılın Şubat ayında kuruldu. Kısa zamanda faaliyetlerine başlamasıyla, mobil operatör sektöründe BDDK onaylı ilk finansman şirketi olmayı başardı.
Turkcell ve PTT Faizsiz Finans Şirketi Kuruyor!
Turkcell
Ülkemizde İslami hassasiyetten dolayı, faizsiz finans kuruluşlarına ilginin arttığı bu dönemde; Turkcell, toplumun duyarlılığını göz ardı etmeyerek bu girişimini başlatmış oldu. Zaten kendi sektöründeki finansman desteğinin yüzde 85′ in Turkcell karşılıyordu. Şimdilik tablet ve telefon alımlarında verdiği finansman desteğini genişleterek, diğer dayanıklı tüketim malzemelerinde de alım gücüne destek olmak istiyor.

VE TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ’ DE HAREKETE GEÇTİ

Turkcell ve PTT Faizsiz Finans Şirketi Kuruyor!
PTT

Turkcell’ in BDDK’ ya başvurusunun ardından; PTT ve Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği‘ de katılım bankası kurmak için kendi aralarında görüşmelere başladı. Bu iki kurumun birlikteliği ile, faizsiz bankacılığın gelişebileceği tarım sektörü ve 4500 noktada tüm Türkiye’ ye yayılmış PTT’ nin olaya dahil olmasıyla ülke ekonomisine büyük bir Faizsiz Finans desteği sağlanacak. Uzun bir süredir, PTT bankacılık lisansı ile müşterilerine bir çok bankacılık hizmeti veriyordu. Bu anlamda finans sektörünün içinde olan PTT’ nin başarıyla yoluna devam edeceği görülüyor.

FAİZSİZ FİNANSTA HÜKÜMETİN ÜZERİNE DÜŞEN NEDİR?

Aslında cevap çok basit. Birçok kurum ve firma faizsiz finans sektörüne el atarken, hükumet de hazırladığı kanunlarla, bu sektöre güvenilir zemin hazırlamalı. Daha önce bir toplantıda yaptığı konuşmada, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben; faizsiz finans kanun taslağının sonuna gelindiğini açıklamıştı. Katılım bankacılığında hedefin; 2023 yılına kadar sektör payının yüzde 15 olması gerektiğini açıklamıştı. Umarız meclis açıldığında bu kanun taslağı hemen işleme alınır ve milletimiz menfaatine olan katılım bankacılığına kanuni zemin hazırlar.

- Bir önceki yazımız olan KESİLECEK KURBANLARIN MALİYETİ 10 MİLYAR LİRANIN ÜSTÜNDE OLACAK başlıklı makalemizde KURBAN FİYATLARI ve KURBANLIK HARCAMAMIZ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *