«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. TÜRK PARALARI

TÜRK PARALARI

TÜRK PARALARI

Her gün elimizden geçen paralar dünya ekonomisinin temel tuğlalarıdır. Paranın Lidyalılar tarafından bulunduğunu sanırım herkes öğrenmiştir. Tabii ki para soyut olarak birçok şey anlatır. Elimize para aldığımızda birden hayal kurmaya ve plan yapmaya başlarız. Peki, hiç elinizde tuttuğunuz paraya somut olarak baktınız mı ?

Eskiden paraların üzerinde kralların, hükümdarların resimleri bulunurmuş. bir krallık değildir. Fakat kullandığımız paraların hepsinin ön yüzünde Atatürk’ün resminin bulunmasının manevi anlamı ve Atatürk’ün gönlümüzdeki makamı bellidir. Bu yüzden ben paralarımızın arka yüzündeki resimlerin anlamlarını anlatmaya çalışacağım.

 

5

TÜRK PARALARI TÜRK PARALARI

Boyutları: 64 mm X 130 mm

Kullanıma sunuluş tarihi: Resimde örneğini gördüğünüz para, 1 Ocak 2009′ da tedavüle sürüldü fakat elli liralık banknotlarla karıştığı için 8 Nisan 2013′ de tedavülden kaldırıldı. Aynı tasarımın mor renkte olanı kullanıma sunuldu.

:  Soldan sağa; mağara resimleri, güneş sistemi, atomun yapısı ve Dünyada bilim tarihi alanında doktorasını tamamlayan ilk bilim insanımız Ordinaryüs Prof. Dr. Aydın Sayılı‘nın resmi bulunmaktadır.

10 TÜRK LİRASI

TÜRK PARALARI TÜRK PARALARI

Boyutları: 64 mm X 136 mm

Kullanıma sunuluş tarihi: 1 Ocak 2009

Arka resim:  Ortanın üstende Arf değişmezi formülünün bir kısmı, bilgisayar teknolojisinin temelini oluşturan ikili sayı sistemini gösteren rakamlar ve dünyaca ünlü matematikçimiz  Ordinaryüs Prof. Dr. Cahit Arf’ın resmi bulunuyor.

20 TÜRK LİRASI

TÜRK PARALARI TÜRK PARALARI

Boyutları: 68 mm X 142 mm

Kullanıma sunuluş tarihi: 1 Ocak 2009

Arka resim:  Solda küp, küre ve silindiri simgeleyen bir motif; sağda ulusal mimarlık akımının öncülerinden Mimar Kemaleddin’in resmi ve ortada Mimar Kemaleddin’in en büyük eseri “Gazi Üniversitesi Rektörlük Binası”nın taslak çizimi bulunmaktadır. Para ilk tedavüle çıktığında, bu taslak çizimin ölçüleriyle ilgili bir çok eleştiri yapılmıştır.

50 TÜRK LİRASI

TÜRK PARALARI TÜRK PARALARI

Boyutları: 68 mm X 148 mm

Kullanıma sunuluş tarihi: 1 Ocak 2009

Arka resim:  Kitap, tüy kalemli hokka takımı, kağıt ve ilk kadın romancımız olan Fatma Aliye Topuz’un resmi bulunuyor. Edebiyatımızdaki kadın kaleminin hassasiyetini ve güzelliğini anlatmak için yer yer çiçek desenleri de bulunmaktadır.

100 TÜRK LİRASI

TÜRK PARALARI TÜRK PARALARI

Boyutları: 72 mm X 154 mm

Kullanıma sunuluş tarihi: 1 Ocak 2009

Arka resim:  Sol tarafta kudüm ve ud resmi ile bundan yayılan notalar; sağda Türk Musikisinin en büyük bestekarlarından Buhûrîzâde Mustafa Itrî‘nin resmi ve Itrî’nin mevnevi karakterini simgeleyen neyzen derviş figürü bulunmaktadır.

200 TÜRK LİRASI

TÜRK PARALARI TÜRK PARALARI

Boyutları: 72 mm X 160 mm

Kullanıma sunuluş tarihi: 1 Ocak 2009

Arka resim:  En değerli paramızın arkasında; tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre’nin anıt mezarı ve resmi bulunmaktadır. Paranın arkasında Yunus Emre’nin tüm dünyaya öğüdü olan “Sevelim, sevilelim” dizesinin etrafına uçan beyaz güvercinler yerleştirilmiştir.

TÜRK PARALARI

- Bir önceki yazımız olan ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR başlıklı makalemizde ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. ismail

  Yalnız küçük bir ayrıntı; Paraları küçükten büyüğe doğru sıralamışsınız, Atatürk portresi paranın değeri büyüdükçe yüzünü size çeviriyor (Vaay zenginsin der gibi bakıyor 200TL’de, 5TL’de de hiç yüzüne bile bakmıyor.. ) Paran varsa herkes eş dost, paran yoksa paranın sureti bile sana küs… 🙂 🙂