«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Türk Eximbank’ın İlk Altı Ayda Sağladığı Destek Arttı

Türk Eximbank’ın İlk Altı Ayda Sağladığı Destek Arttı

Türk Eximbank'ın bu senenin ilk altı ayda ihracatçılara sağladığı destek geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4.4 artış sağlayarak 21.4 milyar dolara ulaştı.

Türk Eximbank'ın İlk Altı Ayda Sağladığı Destek Arttı

Türk Eximbank’ın İlk Altı Ayda Sağladığı Destek Arttı

Türk Eximbank'ın İlk Altı Ayda Sağladığı Destek Arttı
Türk Eximbank’ın bu senenin ilk altı ayda ihracatçılara sağladığı destek geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4.4 artış sağlayarak 21.4 milyar dolara ulaştı.
Türk Eximbank’ın yapmış olduğu yazılı açıklamada ilk altı ayda sağlanan desteğin 13.1 milyar dolarının nakiti kredi, 8.3 milyar dolarının sigorta olduğu, ilk altı aylık dönemde ihracatı destekleme oranının geçen senenin aynı dönemine kıyasla 0.6 puan artarak %25.5’e çıktığı söylendi. Bu sene ihracat alanına geçen seneye kıyasla %10 yükselişle 48.4 milyar dolar nakdi kredi ve sigorta/garanti desteği sunmayı amaçlayan Eximbank, bu miktarın 29.4 milyar dolarının kredi, 19 milyar dolarının ise sigorta/garanti desteği olacağını düşünüyor. Bir diğer bilgi olarak 2019 amaları doğrultusunda kredi ve alacak sigortası projeleri ile sağlanan toplam finansman desteğinin ihracata oranı da %27’ye yükseltileceği haberi oldu. Açıklamada Türk Eximbank’ın dönemin kredi programları ile sunduğu destekler doğrultusunda Haziran 2019’da kredi bakiyesinin TL tutrında bir önceki yıla göre %48 artışla 141.2 milyar TL’ye ulaştığı söylendi.

- Bir önceki yazımız olan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan Kredi Faiz Açıklaması başlıklı makalemizde ekonomi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *