Ana sayfa / BANKACILIK / Tüm Bankaların Kartsız Para Yatırma Ücreti, Kesintisi Ne Kadar?

Tüm Bankaların Kartsız Para Yatırma Ücreti, Kesintisi Ne Kadar?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bankaların kartsız para yatırma ücreti hemen herkes tarafından büyük bir merak konusu olarak değerlendirilmektedir. Bankalar, bizlere ekonomi alanında büyük hizmetler sunarlar ancak bu sunulan tüm hizmetlerin belli başlı şart ve ücretlendirme bedelleri bulunmaktadır. Özellikle ATM gibi hususi kullanıma yönelik alanlarda bankalar çok büyük ücret taleplerinde bulunurlar. ATM’den kartsız para yatırma ücreti ise bunlardan bir tanesidir. Bankalar arasında veya hesaplar arasında yapılan bu gönderim işlemine bankalar bir değer biçip o değer karşılığında sizlerin işlemini yapmaktadır. Üniversite döneminin gündemde olduğu şu günlerde öğrenciye para gönderme ücreti olarak arayış içerisinde olanların farkındayız ve bunun için detaylı bir içerik hazırladık. EFT ve Havale olayını karıştırmadan, direkt olarak bankaların bizlerden talep ettiği hesaplar veya bankalar arası para gönderme işleminin bedeline göz atalım. Bir alt başlıkta kartsız para gönderme ücretleri ve kesintileri yer almaktadır.

ATM’den Kartsız Para Gönderirken, Hangi Banka Ne Kadar Para Keser?

Bankaların kartsız para yatırma ücretleri ve kesintileri genel olarak 15 TL üstüne çıkmamaktadır. Tamamen kişilerin ve bankaların taleplerine göre şekillenen bu süreç, bankaların uygulama metotları bünyesinde yer alır. Bu ücret sizlere ATM başında işlem yapılırken “onay alınması” maksadıyla sorulur. Eğer onay verirseniz, işlem yapılır ancak vermemeniz durumunda kartsız para gönderme kesintisi ödenmediği için işlem yapılmaz. İşte büyük bankaların kartsız para yatırma ücretleri:

 • Finansbank kartsız para yatırma ücreti 15 TL olarak ATM üzerinden tahsil edilmektedir.
 • Şekerbank kartsız para yatırma kesintisi ve ücreti 10 TL olarak tahsil edilir.
 • Yapı Kredi kartsız para yatırma kesintisi 12 TL olarak alınmaktadır.
 • Ziraat Bankası kartsız para yatırma ATM komisyonu 8 TL olarak alınmaktadır.
 • İş Bankası kredi kartı olmadan para yatırma işlemi durumunda 9 TL almaktadır.
 • Garanti Bankası ATM’den para yatırma ücreti mesai saatlerinde 12 TL, dışında ise 18 TL
 • Akbank mesai saatleri dışında ATM’den kartsız para yatırma ücreti 20 TL, çalışma saatlerinde 10 TL.

ATM’den Kartsız Para Yatırma Ücreti Nereden, Nasıl Alınır? İade Edilir Mi?

Kart olmadan para gönderme kesintisi hemen her banka tarafından uygulanır. Bu süreç her banka ATM’si üzerinden aynı şekilde ilerlemektedir. Herhangi bir farklılık şu ana kadar yapılmadı. Bu süreçte göndereceğiniz paraya ve gönderim saatine göre farklı kesinti ücretleri karşınıza çıkabilir. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz tek şey eğer saat farkından dolayı sorun varsa hafta içinde yer alan çalışma saatlerini beklemek olacaktır. Eğer işiniz acilse, kartsız para gönderme ücretini ödememek gibi bir şansınız yok maalesef. Bu süreç şu şekilde işler:

 • ATM’ye yatırmak istediğiniz parayı verirsiniz,
 • Sonrasında ATM parayı tanımlar ve size sorar, “Yatırdığın para şu kadar mı?” doğruysa onay verirsiniz,
 • Sonra der ki; “işlem için kesinti şu kadar, bunu yatırılan paradan keseceğiz.” burada bir de karşı tarafa aktarılan bakiye yazar.
 • Eğer bu size uygun değilse, ATM bünyesinde yer alan “Para Ekle” butonuna basarak kağıt 10 ya da 15 lira ekleyerek paranın tamamını kesinti olmadan karşı tarafa gönderebilirsiniz. Eğer bunu yapmazsanız, örnekle anlatalım. 100 lira göndermek istediniz banka 10 TL kesecekse karşı tarafa 90 lira olarak gönderim yapılır.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir