«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Kredi Faiz Açıklaması

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Kredi Faiz Açıklaması

TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu, "Merkez Bankasının faiz indirimi hem bankaların fonlama maliyetini hem de mevduat faizlerini düşürecek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan Kredi Faiz Açıklaması

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Kredi Faiz Açıklaması

TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu, “Merkez Bankasının faiz indirimi hem bankaların fonlama maliyetini hem de mevduat faizlerini düşürecek. Bankaların bu indirimi kredi faizlerine bir an önce yansıtmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullanarak açıklamada bulundu.

Sayın Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankasının enflasyondaki iniş ve küresel piyasalardaki olumlu likidite görünüşünü önemseyerek politika faiz oranında somut ciddi bir indirim olduğunu belirtti.

PPK’nin önümüzdeki toplantısının eylülde olacağını, kurulun bu yüzden 2 aylık faiz indirimini önceden uyguladığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, karara ilişkin açıklama incelendiğinde, enflasyon ana eğilimindeki olumlu ilerlemelerin Faiz indiriminde etkili bir rol aldığını ifade etti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan Kredi Faiz Açıklaması

Kurulun açıklamasına göre büyümeye yönelik iktisadi faaliyette ölçülü oranda toparlanma eğiliminin olduğu ve ekonomideki aşamalı toparlanmanın devam edeceğinin tahmin yürütüldüğünü ifade eden Hisarcıklıoğlu, enflasyondaki bu olumlu etkileşimlerin devam ettiği tahmin edilen değerlerin bir miktar düşük kalabileceğinin düşünüldüğünü ifade etti.
Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankasının faiz indiriminin iş dünyasına ileri derecede motivasyon sağladığını söyleyerek, indirimlerin ilerideki aylarda da devam etmesini istediklerini söyledi.
Hisarcıklıoğlu, “Sıra bankalarımızda” dedi. Faiz indiriminin mevduat faizlerini hem de bankaların fonlama maliyetini düşüreceğini belirterek, “Dolayısıyla şimdi sıra bankalarda. Onlara çağrıda bulunuyorum. Bankaların da ellerini taşın altına koymasını ve bu indirimi kredi faizlerine bir an önce yansıtmalarını bekliyoruz.” cümlelerini kullandı.

Bankalarda kredi faizlerinde indirime başvurursa piyasanın canlanabileceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Böylece faiz indiriminin etkisi reel sektörümüze ve ekonominin geneline yansıyacak, iç piyasa hareketlenecek, istihdam ve yatırım tüm bunlardan olumlu etkilenecektir.” fikrinde bulundu.

- Bir önceki yazımız olan Emeklilere Müjde! TEB' den emekli vatandaşlara 1000 TL'Yİ Bulan Promosyon başlıklı makalemizde banka hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *