«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Tematik Proje Desteği

Tematik Proje Desteği

Tematik Proje Desteği

pek çok alana yayılım göstermiş olmasıyla beraber, Tematik dâhilinde daha çok işletmeye ulaşılması hedef alınıyor. KOSGEB tarafından belirlenmiş olan tematik alanlara yönelik geliştirilen projelerin desteklenmesini sağlayan program kapsamında destek veriliyor. KOBİ’lerin kendilerine ait olan işletmeleri geliştirebilmeleri ve bununla beraber meslek kuruluşlarınca küçük-orta ölçeğe sahip olan işletmelerin geliştirilmesini hedef alan projede öncelikler dikkate alınarak ihtiyaçlar karşılanıyor. Tematik alanlar için verilen devlet desteğinde hem bölgesel hem de genel ihtiyaçlara yönelik olarak desteğin sunuluyor olması sayesinde, kapsamında daha çok proje geliştirilebilmesine de yer açılıyor. Tematik Proje Desteği kapsamında yer alan iki farklı program bulunuyor.

  • Çağrı Esaslı Tematik Program
  • Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı

    Tematik Proje Desteği
    tematik proje desteği

Çağrı Esaslı Tematik Program Nasıl Sağlanıyor? Hangi Giderler Destekleniyor?

KOSGEB tarafından yapılan araştırmaların raporları değerlendirilerek Tematik Proje konularının belirlenmesi sağlanıyor. Belirlenmiş olan konulara göre proje çağrısı gerçekleştiriliyor. Belirli dönemler içerisinde KOSGEB tarafından proje teklifleri iletiliyor. KOSGEB tarafından seçilmiş olan ve tematik alan kategorisi içerisinde teklif sunan KOBİ’ler Çağrı Esaslı Tematik Programa başvuru yapabilme olanağına sahipler. Devlet desteği olarak sunulan program kapsamında verilen gider destekleri; seyahat, personel ücretleri, donanım, makine, ekipman, hizmet alımı giderleri ve genel idari giderler olacak şekilde belirleniyor.

Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı Nedir? Desteklenen Projeler Neler?

KOSGEB tarafından belirlenmiş belli konularda belli dönemlerde, proje teklifi sunulması Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı olarak değerlendiriliyor. Devlet desteği alacak olan projelerin belirlenmesine olanak sağlayan program dâhilinde başvuru yapabilecek olan kuruluş sayısı tek tiple sınırlandırılmıyor. KOSGEB veri tabanında bulunan işletmelere ve girişimcilere destek olacak şekilde proje yürütenler programa başvuru yapabilme hakkına sahipler.

Program kapsamında desteklenen projeler; çevre ve enerji verimliliği, iş güvenliği, insan kaynakları ve teknik mevzuat başta olmak üzere ilgili projelerdir.

 

Tematik Proje Desteğinde Hangi Alanlarda Proje Teklifleri Sunulabilir?

Tematik proje desteği kapsamında uygun şartları taşıyan proje tekliflerinin sunulması şartı bulunur. Aksi takdirde sunulan devlet desteğine hak kazanılamaz.

Çağrı Esaslı Tematik Program: KOSGEB’ce belirlenmiş olan tematik konulara yönelik olarak proje teklifleri sunulabilir. Tematik alanın hangi sektörde belirlenmişse o sektöre yönelik olarak faaliyet gösteren işletmeler Çağrı Esaslı Tematik Program kapsamında değerlendirilerek devlet desteği gerçekleştirilir.

Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı: Meslek kuruluşu proje desteği programı, tematik proje desteği sunulması için daha kapsamlı şartlara sahip olma gerekliliğine sahiptir. Proje sonucundan yararlanacak olan işletme sayısı, ilin-bölgenin geçim kaynakları, istihdam-pazar alanı olanakları ve aynı zamanda girişimciliğin geliştirilmesi kriterleri göz önünde bulundurularak projenin hazırlanmış olması gerekliliği dâhilinde teklifler sunulabilir durumdadır.

Tematik Proje Destek Programına Ne Zaman Başvuru Yapılabilir?

Diğer devlet desteklerinden farklı olacak şekilde, tematik proje desteği yıl boyunca başvuru yapabilmeye açık değildir. Belirli bir başvuru sürecinin belirlenmiş olmasıyla birlikte devlet tarafından belirlenen bu süre içerisinde başvuruların yapılması gerekir. KOSGEB internet sitesinde yayınlanmakta olan tematik konuların belirlenmesinin ardından son başvuru tarihine kadar ilgili konularda başvuru yapılması gereklidir.

Tematik Proje Desteği Destek Üst Sınırı Nedir?

Tematik proje desteği kapsamında belirlenmiş olan programlar dâhilinde destek üst sınırları değişkenlik gösterir. Çağrı Esaslı Tematik Program kapsamında değerlendirilecek olan projelerde üst sınır proje teklifi çağrılarında belirlenmektedir. Meslek kuruluşu destek programı içinse devlet tarafından sağlanacak olan destek üst sınırı 150.000 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Tematik proje desteği olarak sunulan tekliflerde destek oranı uygun olan maliyetlerin maksimum %60’ı kadardır.

- Bir önceki yazımız olan Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Desteği başlıklı makalemizde Ar-Ge ve destek, Tanıtım ve pazarlama faaliyeti ve teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama desteği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *