«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Temassız Ödeme Dolandırıcılığı Mümkün Mü? Temassız Ödeme Sorunları Neler?

Temassız Ödeme Dolandırıcılığı Mümkün Mü? Temassız Ödeme Sorunları Neler?

Temassız Ödeme Dolandırıcılığı Mümkün Mü? Temassız Ödeme Sorunları Neler?

 son dönemlerde yaşanan en büyük korkular arasında yer alıyor. Kredi kartlarının yenilikçi özellikleri arasında yer alan son günlerde yapılan gerek yerel, gerekse de televizyon haberleriyle insanların korkulu rüyası haline geldi. Ancak bu noktada bir şey unutuluyor ki, her ne kadar tehlikeli olsa bile temassız ile dolandırıcılık yapmak işletmelerin tamamen gizlenmesine neden olmayacaktır. Bu süreçte açıklama yapan uzmanlar, temassız özelliği taşıyan kartlara müdahale edip ödeme tahsil edebilecek olan POS cihazlarının kesinlikle bir ticari kimlik sahibi olduklarını belirtiyorlar. Ekstre bünyesinde tüm bilgileriyle yer alacak olan işletmenin bu gibi uygunsuz bir şekilde yapması durumunda hiçbir araştırma gereği duyulmadan ilgili işlemler başlatılacaktır. Bu nedenle kredi kartınızda mevcut olan temassız ödeme özelliğiyle bir kişi tarafından dolandırılma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bu yerel ve global televizyon kanallarının haber bulma çabasından meydana gelen bir arayıştır.

Temassız Ödeme Dolandırıcılığı Kanıtlanabilir Mi?

Temassız kredi kartı dolandırıcılığı konusunda alınması muhtemel önlemler arasında POS cihazlarının kaydı birinci sırada gelmektedir. Piyasada ödeme alan bir POS cihazının herhangi bir işletme bünyesinde kayıtlı olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. POS cihazı için başvuru yapan her ticari kuruluş tüzel kişi temsilcisi başta olmak üzere yapılan tüm ticaretin bilgilerini paylaşmak zorundadır. Buna göre bir POS cihazı oluşturulur ve bu cihaza bir kimlik verilir. Temassız ödemeden haberi olmadan para çekmek için bu kimliğin gizlenmesi gerekmektedir. Ki bu da şu an için kullanılan bankacılık teknolojileri arasında mümkün değildir. Her alışveriş yapılan POS cihazının banka nazarında kayıtları sızdırılmaksızın kusursuz bir şekilde tutulmaktadır.

Temassız Ödeme Dolandırıcılığı Zor Ancak, Yine De Kapalı Tutmakta Fayda Var!

Hiç kimse adını veya işletme kimliğini vererek temassız ödeme dolandırıcılığı yapmayı tercih etmez. Bu gibi durumlara ek olarak sürekli gelişen teknoloji ve dolandırıcılık yöntemleri nedeniyle tedbiri elden bırakmamak noktasında fayda görüyoruz. Temassız ödeme dolandırıcılığı mağduru olmamak için her ne olursa olsun kartınızın temassız kredi kartı özelliğini kapatmanızı öneriyoruz. Bunu yapmak için bankanızın telefon numarasını arayarak, “temassız ödeme” kısıtının konulmasını isteyebilirsiniz. Eğer kullanıyorsanız, mobil ve internet bankacılığı ortamında da bu gibi işlem kısıtları konulabilmektedir. Banka tarafından kısıtlanan bu özelliğe bir başkasının erişmesi mümkün değildir.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *