«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Tefeci Kredisi Nedir Tefecilerden Borç Alınır Mı?

Tefeci Kredisi Nedir Tefecilerden Borç Alınır Mı?

Tefeci Kredisi Nedir Tefecilerden Borç Alınır Mı?

Borç para bulmak günümüzde son derece zor bir iştir. Çünkü hemen hemen herkes ekonomik olarak ancak kendisine yetebilmekte ve bu yüzden de borç para olarak verebilecek bir birikimleri bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı da insanlar daha başka yerlerden borç almak istemektedirler. Bunlar arasında akla gelen yöntemlerden biri de tefeci kredisi olmaktadır. Acil olarak nakit ve toplu para bulmak isteyen kişiler eğer bankalar ve benzer şekilde çalışmakta olan yerlerden çözüm alamazlar ise mecburen tefecilerden borç alma yolunu tercih etmektedirler. Bu yüzden de tefeci adreslerine ya da tefeci telefon numaralarına ulaşmak istemektedirler.

Bahsi geçmekte olan bu tefecilik sistemi uzun yıllardan bu yana kullanılmakta olup pek çok kişi tarafından da tercih edilmektedir. Ancak günümüzde tefecilik yapmak yasal olmayıp bu işi yapan kişiler haksız kazanç elde ettiklerinden dolayı suç işlemektedirler.

Hal bu iken maddi sıkıntıları ile boğuşan ve çözüm yolu arayan kişilerin aklına gelen diğer bir çözüm yolu ise yasal tefeciler olmaktadır. Bu kavram pek çok kişi için deyim yerinde ise umut ışığı olmaktadır. Ancak bilmelisiniz ki ülkemiz kanunlarına göre tefecilik yapmanın her türü yasaktır. Bu sebepten dolayı da ne yazık ki “yasal tefeci” diye bir kavram olmamaktadır.

Tefecilerden borç para almanın yasak olmasının en temel nedeni ise, insanlara çözüm sunmak yerine daha büyük problemlere neden olmalarıdır. Uyguladıkları fahiş oranlardaki faiz oranları ve de talep ettikleri kefiller yahut ipotek edilecek mallar tamamen insanları dolandırmak ve iyiden iyiye mağdur etmek için uygulanan yöntemlerdendir. Adı geçen bu yerlerden kredi alan kişilere öyle faizler uygulanmaktadır ki ödeme yapmak mümkün olmamaktadır. Yalnızca birkaç ay ödeme yapabilen ya da hiç ödeme yapamayan bu kişilerin senetleri icraya düşmektedir. Eğer borç para alır iken kefil gösterilmiş ise bu kefillerin de gelirine el konulmakta ya da ipotek edilen mallar hacizle alınmaktadır.

Anlatılmakta olan bu sebeplerden dolayı ne kadar zor durumda olursanız olun tefecilerden uzak durmalı ve kendinize daha başka çözüm yolları aramalısınız. Aksi takdirde mevcut olan durumunuzdan çok daha zor hallere düşmeniz işten bile olmayacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Para Veren Kuyumcular Nerelerde Bulunur? başlıklı makalemizde kuyumcu kredisi, nakit para veren kuyumcular ve senetle altın veren yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *