«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Taksitli Nakit Avans Kredi Kartında Ne Anlama Gelmektedir?

Taksitli Nakit Avans Kredi Kartında Ne Anlama Gelmektedir?

Taksitli Nakit Avans Kredi Kartında Ne Anlama Gelmektedir?

Taksitli nakit avans hemen herkes tarafından en az bir kere duyulmuştur diye tahmin ediyoruz. Kişilerin kredi kartı başvurusu yaparken gözlerine sokulan ve çok büyük bir şeymiş gibi lanse edilen nakit avans hizmetleri, aslında göründüğü kadarda masum bir sisteme sahip değil. Kredi kartları kişilere BDDK tarafından düzenlenen sınırlara göre harcama hakkı sağlamaktadır. Bu sınırlara bağlı olarak harcama yaparak, sonraya öteleyebilir dilerseniz de birkaç taksitle ödeme yükünü üzerinizden atabilirsiniz. ise bu hizmetler arasında yer almaktadır. Bu hizmet nakit ödeme almanızı sağlayacak şekilde hizmet vermektedir. Taksitli nakit avans kullandığınızda nakit parayı kredi kartı şartları altında temin etmiş olursunuz. Bu ürünün bir faiz oranı bulunmaktadır. Zamanında ödeme yapmış olsanız bile kredi kartı anlaşmanız bünyesinde yer alan nakit avans faiz oranı bu ücrete yansıtılmaktadır. Siz ATM’den nakit para alırsınız. Sonraki ekstre döneminde ise kredi kartı borcunuza faizi ile birlikte bu ödeme yansıtılır. Elbette nakit avans alanlara bankalar tarafından farklı uygulamalar ve taksit hakları sağlanmaktadır.

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Özellikleri Nelerdir?

Kredi kartı taksitli nakit avans konusunda bankaların izledikleri politikalar farklıdır. Örnekleri arttırmak mümkün ancak herkesin kişisel verilerine göre de nakit avans özellikleri değişkenlik göstermektedir. Kişinin kredi notuna, kredi kartı limitine ve gelirine göre nakit avans özellikleri değişkenlik göstermektedir. Kişilere nakit avans limiti konusunda yüzde oranlarıyla sınır çizilir. Örneğin banka der ki; “Senin kredi kartı limitin 5.000 TL. Bu limitin %40 oranına kadar nakit avans çekebilirsin.”. Ancak bu her bankada ve kişide farklılık göstermektedir. Kredi kartı da yine %2’den fazla olacak şekilde şekillenmektedir. Ayrıca bu nakit avans için 12 aya kadar taksit uygulanmaktadır. Bu gibi detayları kişisel verilerinizle eşleşecek şekilde bankanızdan alabilirsiniz.

Kredi Kartı Nakit Avans Kullanmak Mantıklı Mı?

Kredi kartı nakit avans özelliği sayesinde anlık ihtiyaçlarınızı görebilirsiniz. Ancak özellikle tutar ve vade bandında faiz oranları yükseliş yönünde değişkenlik göstermektedir. Bu da alınan paranın çok daha fazlasını bankaya ödeme sorumluluğu taşımanıza neden olacaktır. Bu faiz verileriyle bu hakkın kullanılması avantaj durumundan çıkar. Ancak acil durumlarda özellikle tüm ATM’ler aracılığıyla kullanılabilir durumda olması kişilere büyük bir olanak sağlamaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Neden Çıkar? başlıklı makalemizde Banka neden provizyon vermez? ve Banka provizyon vermedi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *