«
 1. Ana sayfa
 2. Krediler
 3. Sorunsuz Bir Şekilde Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Sorunsuz Bir Şekilde Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Sorunsuz Bir Şekilde Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Doğduğumuzdan beri ihtiyaçlarınız hep hayatımızın önemli bir parçası olmuştur. İhtiyaçlarımızı karşılaşmamız gelir durumumuza göre kimi zaman zor kimi zaman kolay olmuştur. Hayatımızı gelir durumumuz ve ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurarak şekillendirir, ona göre harcar ona göre kenara koyar, yer, içer kısacası ona göre yaşarız. Lakin kimi zaman hayatımızı nasıl şekillendirirsek şekillendirelim ne kadar giderlerimizden kısarsak kısalım ihtiyaçlarımızın durumumuzun çok üstünde olduğu ve gelirimizle ihtiyaçlarımızı gideremeyeceğimiz zamanlar olur. Bu tip zamanlar için arkadaşlarımızdan borç alabilir bir şekilde para bulabiliriz. Buna ek olarak da kredi çekme şartları tamamlanıyorsa bankalara başvurabiliriz.

Ama tüm bu para bulma yöntemlerinin yanında çok daha resmi bir hızlı para elde etme şeklini hizmetimize sunmak için bankalar hazırda beklemektedir: Krediler. Krediler bankacılık tarihi boyunca bize hızlı bir gelir yolu ve ihtiyaçlarımızı adına çıkış kapısı olmaktadır. Tabi bu resmi kurumların maddi olarak yüksek miktarlarda yardımına başvurmak yani kredi almanın bazı şartları vardır. Peki, kolayından zoruna hangi banka hangi şartlarda bize kredi vermektedir. Bu bankalardan birkaçını yazımızda inceledik.

Kredi Çekme Şartları

Bankalar kredilerini belli şartlar çerçevesinde vermektedir. Kredi çekme şartları için ilk olarak bazı evrakların tam olması bankalar için bu bağlamda büyük önem taşır. Bu evrakların yanında hemen hemen her bankanın aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Onlar şöyle sıralanabilir:

 • Kredi notu: Daha önce kredi aldıysanız onlarla ilgili ödemelerinizi puanlayan bir sistem gibidir. En önemli faktörlerden birisidir. 1-1900 arasında değişebilen kredi notu için 1-699 arası en riskli, 700-1099 arası riskli, 1100-1499 arası az riskli, 1500-1699 arası iyi, 1700-1900 arası ise çok iyi olarak değerlendirilir. Çok riskinden çok iyiye kredi almanız kolaylaşır.
 • Reşit olmanız: Bankalar yasal olarak 18 yaşının altına kredi veremiyor. Ancak 20 yaşının altında iseniz yine kredi almanız genelde sadece ipotek veya kefil ile gerçekleşir.
 • Vergi levhanız veya SGK kaydınızın olması: Genelde banklar vergi levhanızın kar göstermesi SGK kaydınızın ise son iş yerinizde 3-6 ay arası olmasını ister.
 • Kredi kartı ve bankalarla çalışmanızın düzgün olması: Şayet kredi veya kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz için teknik takibe düşmüşseniz kredi almanız oldukça zor olacaktır.
 • İpotek verilecekse yazılı eş rızası
 • Vade talebi: Yasal olarak 360 aya kadar çıkabilen konut kredisi hariç en fazla 36 aya kadar vade istemeniz gerekir.

Yukarıda saymış olduğumuz kredi çekme şartları bankaların genel olarak krediler için karşılıyor olmanız gereken şartlardır. Kredi notu değerlendirmesi yaklaşık bir değer olarak hesaplanmış olup bankaların kendi hesaplamalarına göre çok küçük bir miktar kayma olabilmektedir. Bankaların istedikleri ek belgeler olabilmektedir. Şimdi ihtiyaç kredisi için birkaç bankanın istediği belgeleri anlatacağız. Diğer bankalar ve anlatacağımız bankalarla ilgili detaylı bilgi için internet adreslerine bakabilir ya da şubeleri ziyaret edebilirsiniz.

Sorunsuz Bir Şekilde Kredi Çekme Şartları Nelerdir?
kredi çekme şartları

Kredi Çekmek İçin İstenen Belgeler

Yukarıda bahsettiğimiz kredi çekme şartları genel olarak hemen hemen her bankanın istediği ve mutlaka karşılıyor olmanız gereken şartlardır. Şimdi ise birkaç bankanın ihtiyaç kredisi alırken sizden istediği evraklara göz atacağız.

 • Garanti Bankası: Üzerinde vatandaşlık numarası bilgisi yer alan nüfus cüzdanınız ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca çalışma şeklinize bağlı olarak sizden bordro veya gelir yazısı, emekli belgesi, firma belgeleri, kira belgeleri, hesap cüzdanı, çiftçi belgesi ayrıca getirmelisiniz.
 • ING Bank: Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport. Yabancı uyruklu iseniz son 3 aya dair ikametgâh belgesi, oturma izni, pasaport ve ikamet adresine ait fatura. Çalışma şeklinize bağlı belge olarak çiftçi belgesi, SGK dökümü imza sirkülerinin olduğu maaş yazısı veya bordro gerekmektedir. Emekliler için ilgili sosyal güvenlik kurumunca düzenlenmiş kimlik belgesi, gelirini ispatlayan kaşe ve imzalı aslı SGK internet sitesinden alınan emekli aylık bildirgesi gerekir. Serbest meslek ve tacirler için gerekli evrakları şu şekilde hazırlayabilirsiniz. Vergi levha fotokopisi, üyelik belgesi fotokopisi(meslek kuruluşundan),son yıla ait hesap vaziyeti ve eki işletme hesabı özeti (vergi dairesi onaylı), firma ortakları son yıla ait noter onaylı imza sirküleri. Ayrıca son yıla ait vergi levhası fotokopisi ya da e-vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, son 2 yıl için “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik” hükümlerinde belirtilenler uygun hazırlanmış bilanço ve gelir tabloları ile son dönem detay mizanı gerekmektedir. Ayrıca kredi notunuza göre geri ödeme faiz oranı şekillenmektedir.

 

 

- Bir önceki yazımız olan BORÇ TRANSFER KREDİSİ NEDİR? başlıklı makalemizde Borç kapatma ve Borç transfer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *