«
  1. Ana sayfa
  2. Ekonomi Haberleri
  3. SİGORTA FİRMALARI GÜNEYDOĞUDAN UZAK DURUYOR

SİGORTA FİRMALARI GÜNEYDOĞUDAN UZAK DURUYOR

SİGORTA FİRMALARI GÜNEYDOĞUDAN UZAK DURUYOR

Yaşana terör olaylarından dolayı ağır zararlar alan , devlet desteği ile toparlanmaya çalışıyor. Fakat yaşadıkları zor günleri atlatırken sıkıntıların yenileri ekleniyor. Bölgedeki ekonomik güç olan fabrika ve işyerleri sigorta yaptıramıyor. Güneydoğunun sembol yerleşimlerinden olan Diyarbakır’ ın Sur ilçesinde bile işyerlerinin sadece yüzde 3′ ü sigortalı. Fabrikaların bir çoğu, yangın sigortası bile yaptıramıyor.

Bölgenin başlıca şehirlerinden; Şırnak, Diyarbakır, Hakkari ve Mardin’ de 45 binden fazla şirket terör eylemlerinden zarar gördü. Bu illerde yürütülen kentsel dönüşüm sayesinde 30 bin kadar işyeri yenilendi. Sur ilçesinde hasar gören işyerlerini yüzde 73′ ü devlet olanakları ile yenilendi. Ekonomi çarklarının dönmeye başlaması, bölgedeki istikrarın sağlanması ve huzurun temin edilmesi için gerekli. Fakat bu kadar atılımın ardından, işyerlerinin sigorta yaptıramaması bölge işadamlarını zor durumda bırakıyor.

Diyarbakır’ da kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen işyerlerinin sadece yüzde 3′ ü sigorta yaptırabilmiş. Geri kalan yüzde 97 ise sigorta firmalarının fahiş fiyat uygulamasından dolayı sigorta yaptıramamış. TÜİK verileri bu bölgede, sigortacılık faaliyetlerinin yüzde 35 gerilediğini gösteriyor.

SİGORTA FİRMALARI GÜNEYDOĞUDAN UZAK DURUYOR

Güneydoğu Genç İşadamları Dernek Başkanın Hakan Akbal; bölgedeki büyük firmaların faaliyetlerini durdurduğunu belirtti. Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki diğer illerde sigorta firmalarının mağduriyet yarattığını dile getiren Akbal, “Yerli kuruluşlar yavaşça bölgeden çekiliyor. Şanlıurfa başta olmak üzere Doğu’ya gidildiğinde, birçok fabrika sigorta kapsamına alınmıyor. Tekstil fabrikaları yangın riskine karşı uzun zamandır sigorta edilmiyor. Terör kaynaklı zararın neredeyse tamamı poliçe dışında bırakılıyor. Buradaki asıl risk olan terör kaynaklı zararları valilikler dışında tazmin eden yok.”

SİGORTA FİRMALARI GÜNEYDOĞUDAN UZAK DURUYOR

YABANCI YATIRIMCI BÖLGEYİ TERK EDİYOR

Bölge işadamları; yabancı sigorta firmalarının satış yapmayıp, bölgeden çekilmek üzere hareket ettiklerini belirtti. Bundan etkilenen yabancı yatırımcılarda, bölgedeki firmalarla ortaklıktan kaçınıyor. Yabancı yatırımcılara, neden sigorta yaptıramadıklarını anlatmakta zorlandıklarını belirten İşadamı Ömer Tuna, ihracatımızda bu durumdan etkilendiğini söyledi. Sigorta firmaları sorunlarını çözmediğini, valilik ve diğer devlet kurumlarının desteğiyle sanayiyi ayakta tutmaya çalıştıklarını belirtti.

Sigorta sektörünün cephesinde ise durum biraz farklı. Kamu destekli finansmandan yeterince faydalanılmadığından yakınan sigortacılar. Devletin sigortalanmayı özendirmediğini belirtti. Devlet kurumlarının, öncelikle sigortasız firmalara tazminat vermesinin sigortacılık sektörünü zor durumda bıraktığını belirti.

- Bir önceki yazımız olan İZMİR DEPREM GEÇMİŞİ başlıklı makalemizde BAF, Fay Hatları nedir ? ve İZMİR DEPREM GEÇMİŞİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *