«
 1. Ana sayfa
 2. Krediler
 3. Sicili Bozuk Kişilere Kredi Veren Bankalar 2019

Sicili Bozuk Kişilere Kredi Veren Bankalar 2019

Sicili Bozuk Kişilere Kredi Veren Bankalar 2019

Sicili Bozuk Kişilere Kredi Veren Bankalar 2019

Türkiye’de birçok insan banka ödemelerini düzenli yapmadığı için şahsın banka sicili zarar görmektedir. Bu gibi durumlarda bankalar kredi vereceği zaman sicilinize bakarak güvenilirlik açısından size kredi verip veremeyeceğini buradan belirler. Eski yasalara göre sicili bozuk olan veya kara listedeki kişilere özel veya devlet bankaları kredi veremezken yeni düzenlemeler ile bu yasa değiştirildi. Yeni düzenlemeler ile bazı bankalar banka sicili bozuk veya kredi notu düşün kişilere de artık kredi verebilmektedir. Bu kişilere eski dönemlerde kredi verilmesi ile BDDK tarafından ağır yaptırımlar uygulanıyordu. Bu yüzden bankalar kredi vermeyi tercih etmiyordu. Fakat şimdi hacizlik olan,avukatlık olan ya da yasal takipte olan kişilere bazı bankalar kredi verebilmektedir. Yani artık bankalardaki siciliniz bozuk ya da kredi notunuz düşükse hemen umudunuzu kaybetmeyin sizlere sunacağımız bilgileri okuyarak hangi bankalar kredi verebiliyor öğrenmiş olacaksınız.
Eğer bir bankadan kredi çekmek istiyorsanız öncelikle bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Bu göre en etkilisi ve en belirleyici olan şart kredi geçmişiniz ve bankalara karşı olan siciliniz. Borçlarını zamanında ödeyen ve gerekli zamanda kapatan kişiler rahatça kredi talebinde bulunabilir. Ancak ödemelerde gecikmeler ve benzeri sorunlar olmuşsa iş biraz risklidir. Ülkemizde yasal takipte olan kişilere kredi veren bankalar olsa bile özellikle hakkında yasal süreç başlatılmış kişinin bankadan isteyeceği kredi talebi büyük olasılıkla reddedilecektir. Ancak kredi yapılandırmasına giden,borcunun ödemesini bitiren, sicili bozuk kişilere bankalar kredi talebinde onay verebilmektedir.

Sicili Bozuk Kişilere Kredi Veren Bankalar 2019

KREDİ NOTUNUZ DÜŞÜK İSE KREDİ ALABİLECEĞİNİZ BANKALARIN LİSTESİ

Türkiye’de özel ve devlet adına açılan bankacılık sektöründe hizmet veren sayısız,birçok kamu ve özel kuruluş bulunmaktadır. Bu nedenle bankaların fazlalığı ile doğru orantıda genişletilen kredi imkanları sicili bozuk kişilerin de artık kredi almasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple sicili bozuk olan insan sayısınında artması ile kredi talebinde bulunan kişilerin, rekabet içinde olan bankalardan kredi talebinde bulunup onay almasında bu rekabetin olumlu etkileri vardır. Sicili bozuk kişilerin rahatlıkla kredi talebinin onay alacağı bankaların bazıları şunlardır:

 •  DenizBank
 • İNG Bank
 •  Akbank
 •  Garanti
 •  TEB
 •  Finansbank
 •  YapıKredi
 •  AktifBank
 •  ICBC Bank

Yukarıdaki bankalar sicili bozuk olsa bile kredi alabilecek kişilerin gideceği bankalardı. Şimdi ipotek karşılığında sicili kötü olanların alabileceği kredileri anlatalım. Bazı bankalara kendi üzerinize ait olan bir mülkünüzü belgeleriyle ispatlayarak alacağınız krediye karşılık mülkünüzü ipotek ettirerek 36 aya varan vadeler ile ihtiyaç kredisine sahip olabilirsiniz. Sicili bozuk olan kişilerin sıkça kullandığı bir yöntem ipotek ettirerek kredi alma işlemidir. Hatta krediye karşılık bir yada birden fazla kefil bulabilirseniz kredi alma şansınız artacaktır. Eğer ek geliriniz var ise onu da gösterirseniz etkisi olacaktır.

Sicili Bozuk Kişilere Kredi Veren Bankalar 2019
SİCİLİ BOZUK OLAN KİŞİLERE KREDİ KARTI VERİLEBİLİR Mİ?

Eğer siciliniz bozuk, kredi notunuz düşük ise hangi bankaya giderseniz gidin hepsinde aynı derecede değerlendirme olacaktır. Sicilinizin bozuk olması kredi çekmeye engel değildir fakat kredi kartı verme konusunda engeldir. Sicilinizin kötü olması, notunuzun düşük olması sebebi ile kredi kartı verilmez fakat bazı bankalar çok düşük limitli kredi kartı verebilir. Düşük limitli bir kredi kartına başvurursanız onay gelebilir ve eğer ödemelerinizi düzenli, zamanında yaparsanız limitinizi bankanız yükseltebilir. Peki bankalar nasıl kredi verir? Hangi adımları uygulamanız ve kredi çekmeden önce hangi bilgileri bilmeniz gerekir? Şimdi sizlere onları paylaşalım:

Eğer bankaya hiçbir belge ile gitmeyip direk kredi talebinde bulunursanız banka sizden ek bilgi ve belgeler isteyerek talebinizi reddedebilir. Bunun olmaması için kredi başvurusuna giderken mutlaka gelir beyanı götürmeniz gerekmektedir. Çalıştığınız yerden almanız gereken net maaş bordosu kredi talebinizin onaylanmasında oldukça yararlı olacaktır. Fakat bütün bu şartlar uygulansa bile sicil bozuk olduğu durumlarda alabileceğiniz en yüksek kredi limitinin 100.000₺ olduğunu unutmayın. Fakat üzerinizde bir gayrimenkul var ise bu limit arttırılabilir. Eğer bu belgeler bankaya yeterli gelmediyse sizden bir kefil isteyebilir. Göstereceğiniz kefilin sicili iyiyse sizinki ne kadar kötü olursa olsun kefiliniz sayesinde krediniz onaylanabilir. Fakat unutmayın ki bunlar genel bilgilerdir. Her bankaya göre değişiklik gösterebilir. Sizin yapacağınız en doğru yöntem önceden gidip araştırmanız ve gereken belgeleri sormanızdır. Peki kredi notu nedir nasıl değerlendirilir?
Bankalara yönelik sicil bozukluğu temelde kredi notunun düşük olmasını ifade etmektedir. Kredi notunu değerlendirirken kullanılan puanlama ve risk grupları şunlardır:

Sicili Bozuk Kişilere Kredi Veren Bankalar 2019
Business people shaking hands finishing up a meeting

Kredi Kartı Puanlaması

 1. 1700-1900 ÇOK İYİ
 2. 1500-1699 İYİ
 3. 1100-1499 DÜŞÜK RİSK SEVİYESİ
 4. 700-1900 ORTA RİSK SEVİYESİ
 5. 0-699 ÇOK KÖTÜ

Bu puanlamalar ile bankanız inceledikten sonra kredi alma sürenizi ve alabilme ihtimalinizi gözden geçirir. Kredi notunuza göre yüksek puanlamalarda iseniz kredi onaylanma tarihiniz daha erken olabilir. Ya da düşük puanlarda iseniz daha geç onaylanma süresi olabilir. Kredi verilecek durumlarda notu düşük kişilerden uzun bir araştırma süresi ve yeterli teminatları belgelemek istenebilir.

- Bir önceki yazımız olan Arsa Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *