«
 1. Ana sayfa
 2. Devlet Destekleri
 3. SGK’ NIN KADINLARA SAĞLADIĞI HAKLAR

SGK’ NIN KADINLARA SAĞLADIĞI HAKLAR

SGK' NIN KADINLARA SAĞLADIĞI HAKLAR

SGK’ NIN KADINLARA SAĞLADIĞI HAKLAR

Rahmetli Kemal Sunal’ ın “ZÜBÜK” filminde canlandırdığı karakter gibi “kadınlarımız, analarımız” diye klişe laflarla yazıma başlamak istemem ama…

Kadının, yaşamımızda ve iş hayatımızda büyük önemi vardır. Neandertal insanı günümüzden binlerce yıl önce yaşamış ve soyu tükenmiş tarih öncesi bir insan türüdür. Neandertal Kadını, erkeği ile beraber günlük hayat mücadelesine, avlanma savaşma gibi işlere katılmıştır. Bu sebepten Neandertal insanının, nesli devam ettiremediğine dair tezler var.

Fiziksel açıdan kadını zor işlere sürmek amacı ile; “kadın erkeğin yaptığı tüm işleri yapabilir” gibi boş laflara hiç girmeyelim. Türk kadını zaten sanayideki iş gücünün üçte birini oluşturmaktadır. Ev işininde neredeyse yüzde 100′ ünü yapmaktadır.

Kadının önemi, hukuk sistemimizde de dikkate alınmıştır. Çalışma hayatında bazı ayrıcalıklar tanınmıştır. Yeterli görülmeyip sürekli geliştirilmelidir.

SGK’ NIN KADINLARA SAĞLADIĞI HAKLAR

Sosyal güvenlik, kadına doğum öncesinde ve sonrasında kanunla belirtilmiş izin hakkı tanır. Bu izin hakkı sağlık durumuna göre uzatılabilir.

 • Doğumdan önce sekiz hafta, doğumdan sonra sekiz hafta, toplam on altı hafta izin hakkı vardır.
 • Çoğul gebelikte doğumdan önceki sekiz haftalık izin on haftaya çıkarılır.
 • Sağlık durumu risk oluşturmuyorsa. Doktor raporuyla belgelenerek, doğum öncesi sekiz haftalık izni, üç haftaya düşürülür. Kalan beş hafta, doğum sonrası sekiz haftaya eklenebilir.

Kadınların, sosyal güvenlik tarafından tanınan haklarına, hamilelik dönemi başlangıcından itibaren sahip olur.

 • Doğum süresine kadar vardiyalı bile olsa, gece çalıştırılamaz.
 • Doğum yaptıktan sonra, bir yıl boyunca gece çalıştırmak yasaktır.
 • Doğumdan bir yıl sonra da sağlık açısından risk varsa, gece çalıştırılması yasaktır.
 • Hamile yada emziren kadın günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.
 • Doğum izni bitmiş emziren kadının, işe başlatılmadan önce sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Sakıncalı durum varsa, rapor süresi boyunca çalıştırmak yasaktır.

Emziren kadın çalışana, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmek için günde bir buçuk saat süt izni verilir. Çalışan bu süreyi gün içinde istediği zaman ve istediği parçaya bölerek kullanır. Süt izni süresi çalışma saatinden sayılır.

Ücretli izin hakkında hariç, annenin ücretsiz izin hakkı da vardır.

 • İlk doğumdan sonra 60 gün,
 • ikinci doğumdan sonra 120 gün,
 • sonraki doğumlardan sonra 180 gün,

olmak suretiyle; haftalık çalışma saatinin yarısı kadar ücretsiz izin hakkı vardır. Annenin çocuğu engelli ise bu süre 360 güne çıkarılır.

Ücretsiz izin hakkından faydalanan çalışan bir buçuk saat süt izninden faydalanamaz.

Doğum izni bitiminden sonra, çocuk ilköğretim çağına gelene kadar, ebeveynlerin ikisi de çalışıyorsa, biri kısmi çalışma talebinde bulunabilir.

 

Sigortalı çalışan kadın, doğum yaptıktan sonra çalışmaz ise bu süreleri SGK ya borçlanabilir. Prim eksiğinden dolayı emekli olamadığı durumlarda, borçlandığı süreleri ödeyerek emekli olabilir. Şartlar; her çocuk için iki yıl olmak kaydıyla en fazla üç çocuk için 6 yıl, 2 bin 160 gün dışarıdan prim ödeyebilir. Bu sürelerde çalışmamış olma şartı var.

SGK’ NIN KADINLARA SAĞLADIĞI HAKLAR

HAKKINI BİLMEYEN SAHİP ÇIKAMAZ !

İş hayatında, yeterli olmasa da, tanınmış bir çok hakkımız var. Araştırmayı, okumayı ve öğrenmeyi sevmediğimiz için her şeyden habersiz mağduriyet yaşıyoruz. En azında çalışma hayatıyla ilgili konuları araştırıp öğrenmeliyiz.

- Bir önceki yazımız olan EKONOMİDE DEVRİM GİBİ DEĞİŞİKLİKLER başlıklı makalemizde EKONOMİDE DEVRİM GİBİ DEĞİŞİKLİKLER, işçi kesiminin unutulduğ ve KOOPERATİFLERİN VERGİ MÜKELLEFİYETİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *