«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Sera Kurmak için Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Sera Kurmak için Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Sera Kurmak için Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Tarım sektörü için çoğu zaman geri ödemesiz teşvikler verildiği bilinmektedir. Bu nedenle Sera Kurmak için Devlet Desteği de son zamanlarda araştırılan konulardan biri olmuştur. Elbette bu uygulama için destek alacakların birtakım şartlara uygun olarak hareket etmesi gerekmektedir. Öncelikle sera desteği alt tarım serası kurulumu içindir. Yani biber, salatalık, patlıcan, domates yetiştirmek için bu krediden yararlanabilirsiniz.

Sera kurarak geçimini sağlamak isteyenler öncelikle köye dönüş projesi kapsamında sunulan 30 bin TL’lik hibeden yararlanabilmektedir. Çiftçiler bu hibeyi almak için en az 1000 metrekare olan iki farklı alanda ve basınçlı sulama sistemi içeriği bulunan bir tesis kurmalıdır. Bu tesisi kurmak için sunulan 30 bin TL’lik hibede ayrıca bütçeler KDV hariç hesaplanmaktadır. Sadece tarım ile uğraşmak isteyenlere sunulan bu hibe, 81 ilde aktif olarak sürdürülecektir.

Destekleme ödemesinden yani sera kurmak için devlet desteği projesinden yararlanmak için gerekli şartlar şu şekildedir;

  • Arazi büyüklüğünün 1 dekardan daha fazla olması
  • Krediye başvuracak olan bireyin daha önce herhangi bir kurumdan destek kredisi almamış olması
  • Sera maksadıyla kullanılacak olan arazinin örtüaltı kayıt sisteminde yer alması

Domates üretiminin yapılması durumunda, güve için kullanılacak olan kimyasal ilaçların 1 dekara 4 adet kullanılması gerekmektedir. Bununla beraber bu proje için kimyasal gübre kullanımı yasaklanmıştır. Bu şartlara uyum sağlayarak sera kurabilir ve tarımla uğraşmaya başlayabilirsiniz.

Sera Kurmak için

Üreticilerin yapacağı işin büyüklüğüne ve çiftçilerin yetiştirme süresine göre bu destekler değişim göstermektedir. Ayrıca Sera Kurmak için Devlet Desteği iki farklı şekildedir. Bunlardan ilki sıfırdan sera kurmak isteyenlere özel sunulan hibelerdir. Bir diğer ise var olan serasını yenilemek isteyenler için sunulan desteklerdir. Eğer yeni bir sera kurmak istiyorsanız çiftçi kayıt belgesi, sera proje örneği ve yapılacak harcamaların tahmini miktarını gösteren belgeler ile başvuru yapabilirsiniz. İkinci destekten yararlanmak için hazır bir seranızın olması gerektiğini unutmayın. Bu kapsamda devlet, seraların kurulum aşaması için %25 ile %50 indirimli sera kredi kullandırmaya devam etmektedir. Asıl önemli olan durum, gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınızdır.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB Girişimcilik Kredileri İçin Başvuru Şartları! başlıklı makalemizde KOSGEB hibe kredi ve KOSGEB'den kredi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *