«
 1. Ana sayfa
 2. Ekonomi Haberleri
 3. Senetle Araba Alma Rehberi: Nasıl ve Nereden Alınır?

Senetle Araba Alma Rehberi: Nasıl ve Nereden Alınır?

Senetle Araba Alma Rehberi: Nasıl ve Nereden Alınır?

Bankalar ile çeşitli sorunlar yaşayan veya araç alım kredisi için kredi notu yeterli gelmeyen insanların sıklıkla başvurduğu senetle araba alma yöntemi, özellikle insanların bu konudaki bilgisi arttıkça daha popüler hale geliyor.

Pek çok galeri veya aracı kurum, senet ile araba alım satımı gerçekleştirmekte. Bu kurumlar, hem kendilerini hem de müşteriyi güvence altına alacak uygun seçenekler ile bu alışverişleri gerçekleştiriyor. Pek çok galerici, senet ile araç alım satımı konusunda oldukça tecrübeli ve müşterilerine çok sayıda alternatif sunabiliyor. Bu seçenekler arasında, peşinatsız, yalnızca senet ile araç alımı olduğu gibi, belli bir peşinat verilerek, daha uzun vadeli taksitler ile araç alım satımı bulunuyor.

Peşinatsız ve Senetle Araç Alımı

Senet ile araba alımı, galericiler veya aracı kurumlar tarafından nakit veya banka kredisi ile araç alımına kıyasla çok daha fazla tercih ediliyor. Özellikle satıcıyı koruyan bir sistem olması nedeniyle, galericiler, müşterilerine öncelikli olarak senetler araba alma alternatifini öneriyor.

Galeride satılan aracın, galeriye ait olmaması halinde, satış, satış galerinin kendi kasasındaki nakiti belli bir faiz oranı ile size sağlamasıyla veya sizin için bankadan kendi adına kredi çekmesi ile gerçekleşiyor. Böylece aracını galeriye bırakan kişi parasını tek seferde, galeriden alarak aracı size devrediyor. Galeri ise sizinle senet yaparak, ödemelerini garanti altına alıyor.

Senetle araba alırken, ödemelerini garanti altına almak isteyen galeri, aracın üzerine noter yolu ile rehin koyduruyor. Araç sizde kalırken, ödemelerinizi aksatmanız veya yapamamanız durumunda, galerinin araca el koyma hakkı bulunuyor.

Senetle araç alımı, her iki taraf için avantaj sağlıyor. Ancak, bu yöntem ile araç alımı, normal bir banka kredisine kıyasla daha masraflı olabilir.

Senetle Araba Nereden Alınır?

Senetle araç alım satımı yapan pek çok şirket bulmak mümkün. Bunların bazıları, özellikle senet ile araç ve gayrimenkul alım satımı üzerine odaklanmış olan aracı kurumlar olduğu gibi, neredeyse her galeri de senet ile alışveriş imkanı sunmakta.

Senet ile araba alımı, satıcı için oldukça karlı bir ticaret olduğu için, senetle araç alabileceğiniz çok sayıda alternatifiniz mevcut.

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle araç alım süreci basit ve hızlı olarak ilerliyor. Herhangi bir karmaşık işleme gerek duyulmadığı gibi, çok kısa süre içerisinde alışverişinizi tamamlama imkanınız mevcut.

İlk aşama olarak, senet ile araç almak isteyen kişiler aracı kurumu belirliyor. Galeri veya direk olarak bu işi yapan bir şirket aracılığıyla satın almak istediğiniz araç belirleniyor. Aracı firma veya galeri, araç ile ilgili ödeme planını hazırlayarak alıcıya sunuyor.

Alıcının ödeme planını kabul etmesi durumunda, aracın satışı gerçekleşiyor. Galeri, gerekli finansmanı sağlayarak, aracın alışı gerçekleştiren kişinin üzerine yapılmasını sağlıyor. Bu aşamadan sonra, araç tamamen size ait oluyor.

Senetle Araba Alma Rehberi: Nasıl ve Nereden Alınır?
Senet ile araba alma karşılıklı güvene dayalı bir ticaret.

Aracın satış işlemi tamamlandıktan sonra, galeri kendini garantiye almak amacıyla aracınız üzerine rehin koyduruyor. Rehin işlemi, aracın satılmasını veya başka birine aktarılmasını engelliyor. Aynı zamanda, gerekli ödemeler tamamlanana kadar, araç üzerine galerinin veya aracı kurumun hak sahibi olması sağlanıyor.

Senetleri hazırladıktan sonra araç alım işlemi tamamlanıyor. Ödemelerin düzenli yapılması ve tamamlanması durumunda, araç üzerindeki rehin kaldırılıyor ve araçla ilgili tüm haklar alıcıya devrediliyor.

Süre ve zahmet açısından herhangi bir araç alımından pek farklı olmayan senetle araba alımı, yine çok kısa süre içerisinde tamamlanabiliyor. Aynı zamanda bu işlem oldukça kolay.

Senetle Araba Satın Almanın Avantajları

Senetle araç alımı, alıcı açısından farklı avantajlara sahip. Özellikle kredi notu ve maddiyat açısından ön plana çıkan bu avantajlar, çoğu zaman başlı başına bir tercih sebebi oluyor.

 • Kredi Limitiniz Azalmaz: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen kurallara göre, her bireyin belli bir kredi notu ve kredi limiti bulunur. Geliriniz ve mal varlığınız başta olmak üzere, finansal işlemlerinizin düzenine göre belirlenen kredi notu, ne kadar kredi çekebileceğinizi ifade eder. Örneğin, toplamda 100.000 TL kredi limitiniz bulunuyorsa, hangi bankadan olursa olsun, toplamda bu limitin üzerinde kredi çekmenize imkan verilmez. Araç alımında, kullandığınız kredi, bu kredi limitini düşürecektir. Ancak senet ile araç alımında, kendi adınıza herhangi bir kredi kullanılmadığı için kredi limitiniz etkilenmez.

 • Kredi Notunuzdan Bağımsızdır: Kredi çekmek için kredi notunuzun yüksek olması gereklidir. Eğer ödemelerinizde gecikmeler yaşandıysa veya gelir belgenizde sorun varsa, kredi notunuz düşecektir. Bu durumda, ister araç alımı olsun, ister herhangi bir ihtiyaç kredi, banka kredi veremez. Senet ile araba alırken, kredi notunuz ile herhangi bir bağlantı olmadığı için, kredi çekemeyen insanların da kolaylıkla araç satın alması sağlanır.

 • Krediye Kıyasla Daha Esnek Ödeme Planı Oluşturulabilir: Bankalardan ve BDDK kurallarından tamamen bağımsız bir işlem gerçekleştirileceği için, belli bir yüzdeye bağlı kalmadan peşinat ödeyebilme, taksitlerinizi erken kapatma gibi olanaklar, senetle araç alımında mümkündür. Satıcı ve alıcı arasında gerçekleşen pazarlığa ve anlaşmaya göre belirlenecek olan ödeme planı, herhangi bir resmi limitlemeye maruz kalmadığı için çok daha esnek olabilir.

 • Ödeme Gecikmelerinde Daha Esnek Olunabilir: Satıcı galeri veya aracı kurum ile yapacağınız karşılıklı görüşmelerde, ödeme yapamayacağınız aylarda kredi notunuz etkilenmeden karşılıklı anlaşma ile bir çıkar yol bulabilmeniz mümkün. Tamamen karşılıklı inisiyatife göre şekillenen bu durum bankalarda kesin olarak mümkün değildir.

 • Çoğu Zaman Alt veya Üst Limit Bulunmaz: Bir banka kredisinde hem kredi notunuza hem de banka ile ilişkinize bağlı olarak kredi üst limiti olabilir. Aynı şekilde, belli bir miktarın altında kredi çekmeniz mümkün olmayabilir.

 • Geri Çağırma Riski Bulunmaz: Bankalar ile yapılan ödeme sözleşmelerine göre, verilen kredinin ödeme gününden daha erken geri çağrılması mümkün. Banka, herhangi bir şart sunmaksızın, verdiği kredinin tamamını veya bir kısmını geri isteyebilir. Çok nadir yaşanan bir durum olsa da, senet ile araba alırken bu ihtimal tamamen ortadan kalkar.

Bazı bankalar, düşük kredi notuna da kredi vermekte. Düşük kredi notu ile nasıl kredi çekebileceğinizi öğrenmek için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Senetle Araba Satın Almanın Dezavantajları

Her ne kadar belli avantajlara sahip olsa da, senetle araba alırken bazı problemler ve dezavantajlarla karşılaşmanız da mümkün. Bunlar daha çok maddi konularda olsa da, ticaretinizi olumsuz etkileyebilir.

 • Banka Kredisine Kıyasla Daha Masraflı: Senet ile araba alırken, sizin için kredi çekildiği veya galeriye ait finansman kullanıldığı için, bankalara kıyasla çok daha yüksek faiz oranları ile karşılaşabilirsiniz. Aracı kurumlar, bu işi yaparken özellikle kredi faizi üzerinden kar ettikleri için, bankalar kadar düşük vade farkıyla veya faiz oranı ile almak mümkün olmayacaktır.

  Senetle Araba Alma Rehberi: Nasıl ve Nereden Alınır?
  avantajlı olduğu gibi bazı dezavantajlara da sahip.
 • Ödeme Gecikmelerinde Tolerans Sağlanmayabilir: Her ne kadar tam tersi mümkün olsa da, bazı durumlarda ödeme gecikmelerinde galerinin veya aracı kurumun tolerans sağlamama hakkı bulunur. Eğer ödemenizi geciktirirseniz, yalnızca birkaç gün gecikmiş bile olsa, satın aldığınız araca el koyulma riski bulunur. Bu nedenle her zaman güvenilir ve bu tarz konularda anlayışlı satıcılar ile anlaşılmasında fayda var.

 • Vade Tamamen Satıcının İnisiyatifindedir: Senetle araç satın alırken, ne kadar vade uygulanacağı veya peşinat talep edileceği tamamen satıcının inisiyatifindedir. Size oldukça avantajlı rakamlar sunulabileceği gibi, bankaya kıyasla çok daha zor bir ödeme planı çıkarılabilir.

 • Muhatabınız Kurumsal Olmayabilir: Özellikle galeriler ile çalışıyorsanız, bu durum bazı avantajlar getirdiği gibi dezavantajlar da yaratabilir. Bankalarda ödeme ile ilgili bildirimler ve bilgilendirmeler yapılmak zorundadır. Ancak kurumsal olmayan şirketler için böyle bir zorunluluk bulunmaz. Ödemenizin gecikmesi durumunda galeri hatırlatmayabilir veya bir sorunuz yada ihtiyacınız olduğunda ulaşılamayabilir.

 • Senetle Araba Alımı Çoğu Zaman Karşılıklı Pazarlığa ve Anlaşmaya Bağlıdır: Yine karşınıza hem dezavantaj hem de bir avantaj olarak çıkabilecek bu durum, senetle araç alım satımının temelini oluşturur. Galeri her zaman anlayışlı ve avantajlı olmayabilir. Bu nedenle, senetle araç alırken her zaman kesin ve net bir pazarlık yapılması tavsiye edilir.

Her ne kadar çoğu banka taşıt kredisi için peşinat istiyor olsa da, bazı bankalardan peşinatsız taşıt kredisi almanız mümkün. Nasıl peşinatsız taşıt kredisi alabileceğinizi öğrenmek için tıklayın.

Ne Kadar Güvenli?

Senetle araç almak, banka kredisi ile yapacağınız alışveriş kadar güvenlidir. Özellikle satıcılara avantaj sağlıyor gibi görünse de, alıcı için de maddi açıdan farklı avantajları bulunur.

Eğer karşı taraf ile düzgün bir pazarlık yapılırsa, koşullar ve beklentiler net bir biçimde ortaya koyulursa, ticaretiniz sorunsuz geçecektir. Ancak alışveriş sırasında muallakta kalan durumlar olması halinde, banka kredisine göre daha zor bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Senetle araba alırken, iplerin tamamen kişilerin elinde olması ve herhangi bir resmi kurum denetlemesinden bağımsız bir ticaret olması nedeniyle, güvenilirlik tamamen karşılıklı olarak sağlanmalıdır. Hem alıcının hem de satıcının güvenmediği kişi ile ticaret yapmama hakkı mevcuttur. Özellikle alıcılar, senetle araba alırken mutlaka güvenilir ve iyi referanslı galerileri tercih etmelidir.

- Bir önceki yazımız olan Yapı Firmaları İzmir'de Büyük Projelere Hazırlanıyor başlıklı makalemizde DAP Yapı İzmir’de 3 Proje Gerçekleştirecek, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) Nedir? ve İzmir'de Büyük Konut Projeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Özkan

  hayırlı günler.ben senetle araç almak istiyorum peşinatım yok pazarcılık yapmaya uygun bi araç lazım senetle alabilmem mümkünmü acaba.iyi günler