«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Senet Nasıl Doldurulur? Senet Doldururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Senet Nasıl Doldurulur? Senet Doldururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Senet Nasıl Doldurulur? Senet Doldururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

?

Senetler, ticari işlemlerin resmi ve güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Ancak, senetler ile yaşanan sorunların en aza indirilmesi adına, kişilerin senedi kuralına uygun doldurması gerekmektedir. Aksi durumda senet geçerliliğini yitirecektir. Senet nasıl doldurulur derseniz bu sorunun cevabı aslında çok basittir. Senet üzerinde sizlere açıkça doldurmanız gereken alanlar verilmiştir. O alanları kısaca açıklamak ve yapılması gerekenleri belirtmek gerekirse;

Ödeme günü: Senedin ödenmesi gereken son günü belirten yerdir. Yani vadenizin veya diğer bir isimle taksitin ödenme gününe denir. Eğer boş bırakılırsa senet ibraz edildiği tarihte ödenmesi lazımdır.

Senet tutarı: Senedin ne kadar borca karşılık olarak doldurulduğunu gösteren alana denir.

Ödeme gününün yazı ile yazılması: Bir yanlışlık olmaması için ödeme günü tam olarak yazı ile de yazılır. Bu sayede oluşabilecek karışıklıklar da giderilmiş olur. Genellikle bir karışıklık durumu oluştuğunda yazı ile yazılan tarih geçerli olacaktır. Bu yüzden tam olarak doğru ve okunaklı yazılması çok önemlidir.

Hamil: Alacaklı ve borçlunun yazıldığı alandır. Örneğin Mehmet Aslan Borçlu, Veli Aslan alacaklı olarak yazılması gerekmektedir.

Tutarın yazı ile yazılması: Karışıklıkları gidermek için tutar yazı ile de doğrulanmalıdır. Herhangi bir karışıklık anında burada yazan geçerli olacağı için dikkatli ve doğru yazılmalıdır. Her iki taraf ve varsa kefil teyit etmelidir.

Borç Nedeni: Borcun nedeni oluştuğu yazılır.

Borçlu: Bu alana borcu ödeyecek kişinin ismi yazılacaktır. Örneğin Mehmet Aslan kişisi ödeyecekse Mehmet ASLAN yazılmalıdır.

Düzenleme Yeri, Tarihi: Yazılması zorunlu olan yerlerdendir. Bu kısım asla boş geçilmemelidir. Senedin tarihi ve düzenlendiği yer yazılır.  Düzenleme yeri eğer yer almaz ise borçlu adresi kullanılır. Eğer borçlu adresinde de idari bir birim düzenleme alanı yer almıyorsa belge senet hükmü içermez.

İmza: Borçlu, alacaklı ve varsa kefilin imzası şarttır. Eğer imza yoksa senet de yok hükmündedir. Şirket borcunda 2 imza atılması durumunda şirket müdürü de ayrıca sorumlu sayılır.

Bu alanları doldurduğunuz takdirde senet geçerli sayılacaktır. Her iki taraf içinde sıkıntı çıkmaması için mutlaka doğru ve hatasız doldurmaya özen gösterin.

 

- Bir önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? EFT Saatleri Ne Zaman? başlıklı makalemizde eft, Eft Ne Zaman Hesaba Geçer ve EFT saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *