«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Schneider Electric ile yenilenebilir enerji kaynağı çözümleri

Schneider Electric ile yenilenebilir enerji kaynağı çözümleri

İnsanoğlu daha uzun süre dayanabilecek enerji kaynağı arayışına girmiş durumda ve bu durumda en garanti çözüm yenilenebilir enerji kaynakları

Schneider Electric ile yenilenebilir enerji kaynağı çözümleri

Sistemleri

Birçok enerji kaynağının tükenmesi ve bir kısmının da tükenme noktasına gelmesiyle birlikte insanoğlu daha uzun süre dayanabilecek enerji kaynağı arayışına girmiş durumda. Fakat bu konuda en garantili çözüm yenilenebilir enerji. Hatta günümüzün en popüler konularından biri yenilenebilir enerji sistemleri sanırım.

Yenilenebilir enerji kaynakları sonsuzdur ve doğa tarafından sürekli yenilenir. Bu nedenle insanoğlu için bulunmaz bir nimettir. Fakat yenilenebilir enerjinin kullanılması gerektiğini bilsek de yeteri kadar tesis ve kullanım alanı bulabilmiş değiliz. Yenilenebilir enerji kaynağı çözümleri

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Dünyada yenilenebilir enerji kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz doğal kaynakları sıralayacak olursak;

  • Güneş enerjisi
  • Rüzgar enerjisi
  • Dalga enerjisi
  • Jeotermal enerjisi
  • Hidrolik enerjisi
  • Biyokütle enerjisi

şeklinde sıralayabiliriz. Bu enerji türlerinin hepsini yenilenebilir ve sonsuz olarak değerlendirebiliriz. Bu enerji kaynaklarını tek tek inceleyelim.

Güneş Enerjisi: Adından da anlayacağınız üzere kaynağı güneş olan ve sonsuz bir enerjiye sahip olan bir enerji kaynağıdır. Şu anda günümüzde üretilen elektriğin sadece %5’lik bir kısmı Güneş Enerjisi ile sağlanmaktadır.

Rüzgar Enerjisi: Güneş enerjisinden sonra kullanılabilecek en önemli yenilebilir enerji kaynaklarından biri konumundadır. Kısaca rüzgar türbinlerinin kullanılmasıyla üretilen enerji kaynağıdır. Günümüzde üretilen elektriğin %15,6’lık kısmı Rüzgar Enerjisi ile sağlanmaktadır.

Jeotermal Enerjisi: Magma tabakasının yer altındaki suları ısıtmasıyla oluşan enerji kaynağıdır. Jeotermel enerji ısıtmada ve elektrik enerjisi üretiminde kullanılır.

Biyokütle Enerjisi: Doğada yaşayan hayvanların ve diğer canlıların atıkları ile üretilen enerji türüdür. Örnek vermek gerekirse çiftlik hayvanlarının dışkıları, ölü ağaçlar vb. gibi kaynaklardan enerji üretimi denilebilir. Günümüzde elektrik üretimi içerisindeki payı %8,6 olarak hesaplanmıştır.

Dünyada Yenilenebilir Enerjide Öncü Ülkeler

Dünyada yenilebilir enerji kullanımına yönelen ülke sayısı bir elin parmağını geçmeyecek seviyededir. Bu bakımdan dünyada sayılı ülke yenilebilir enerji kaynağı kullanarak enerji üretimlerini karşılamaktadır.

Portekiz, 2016 yılında kısa süreli de olsa yenilenebilir enerji kullanarak %100’lük bir enerji üretimi sağlamıştır. %100’lük üretim 4 gün sürmüştür. Yenilenebilir enerji kaynağı kullanımı bakımında dünyanın sayılı ülkelerinden biri konumundadır.

Danimarka, 2015 yılında ihtiyacı olan enerji üretiminin %140 fazlasını üretmeyi başarmış ve bu enerji fazlasını Almanya, İsveç ve Norveç’ çok ciddi miktarlara satmıştır. Danimarka her geçen yıl yenilenebilir enerji üretimi konusunda atılımlar yapmaktadır.

Çin, dünyanın en önemli yenilebilir enerji santrallerine sahip ülkesidir. Hatta bunu öğretici bir şekilde yaparak küçük öğrenci çocukların ilgisini üzerine toplayıp onları bilime yönlendirmeyi amaçlamaktadır. 2017 yılının başında kurdukları panda şeklindeki güneş enerji santrali ile yıllık 2 milyon 740 bin tonluk karbon dioksit salınımından kurtulmak ile birlikte çok önemli bi adım atmıştır. Ayrıca santral 1 milyon 56 bin ton kömürün üreteceği elektriği üretmektedir. Önümüzde yıllarda 5 adet daha rüzgar enerji santrali kurmayı hedeflemektedirler. Ayrıca santralin tasarımı ve kurma fikri 15 yaşında Çinli bir çocuğu aittir.

Yenilenebilir enerji ve enerji kaynakları hakkında daha fazla bilgi için https://www.se.com/tr/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Laboratuvar Hassas Terazi Fiyatları başlıklı makalemizde Hassas Terazi Fiyatları ve Laboratuvar Hassas Terazi Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *