«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Şans Oyunlarında Kazanılan İkramiyenin Vergisi Olur mu?

Şans Oyunlarında Kazanılan İkramiyenin Vergisi Olur mu?

Şans Oyunlarında Kazanılan İkramiyenin Vergisi Olur mu?

Şans Oyunlarına Vergi Var mı?

Şans Oyunlarında Kazanılan İkramiyenin Vergisi Olur mu?
Kazanılan İkramiyenin Vergisi Olur mu?

Ekonomik sıkıntılar insanları şans oyunlarına yöneltiyor. Bir umutla herkes piyangolara belirli bir bütçe ayırmış durumda. Peki talih kuşu bizim başımıza konarsa kazanılan ikramiyenin vergisi olur mu? Öncelikle belirtelim ki talih kuşu sloganıyla özdeşleşmiş Milli Piyango İdaresinin düzenlediği vergiden muaf. Bu çekilişlerden kazanılan paradan herhangi bir kesinti olmuyor. Kazanılan para net olarak alınabiliyor.

Milli Piyango İdaresi Şans Oyunları

  1. Milli Piyango
  2. On Numara
  3. Şans Topu
  4. Süper Loto
  5. Sayısal Loto
  6. Hemen Kazan
Şans Oyunlarında Kazanılan İkramiyenin Vergisi Olur mu?
Kazanılan İkramiyenin Vergisi Olur mu?

Milli Piyango İdaresi dışında düzenlenen şans oyunları ve çekilişlerden belirlenen oranlarda vergi kesintisi oluyor. Fakat bu vergiyi ikramiyeyi kazanan ödemiyor. İkramiye yada çekilişi düzenleyen kurum ve kuruluşlar vergi ödemesini gerçekleştiriyor. Bunlar at yarışı gibi müsabakalar ve televizyon yarışmalarında kazanılan para, araba veya ev gibi ikramiyelerdir. Yarışmayı düzenleyen kurum kazanılan para yada malın vergisini ödüyor. Eğer kazanılan tutar 4000 TL yi aşmıyor ise vergi ödemeye gerek olmuyor. Bu miktarın üzerindeki ikramiye miktarlarının yüzde 10 kadar sabit vergi ödeniyor. Bu günlerde Mecliste, yüzde 10’luk  miktarın yüzde 20’ye çıkarılması gündemde. Yakında bu oran yasallaşacak gibi.

Hediyenin Vergisi Olur mu?

Şans oyunlarının yanında, kişi ve kurumlardan gelen hediye değeri 4000 TL’yi aşıyor ise vergiye tabi olur. Ekonomik durumu iyi olan bir yakınınız size ev yada araba hediye ederse hediyeyi alan kişi olarak izin verilen süre içerisinde vergisini ödemeniz gerekir. 4000 TL’nin üzerindeki miktara göre yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar vergi ödenir.

Ölen Kişilerden Kalan Malların Vergisi Olur mu?

Ölen yakınımızdan kalan malın yani mirasın vergisine veraset vergisi denir. Mirası  alacak olan kişiler öncelikle bunu belgelemek için veraset ilamı çıkarırlar. Hayatını kaybeden yakınınızdan kalan hisse senedi, repo, fon, mevduat, gayrimenkul ve motorlu araçlar için vergi vermeniz gerekir. Herhangi bir sorun yaşamamak için dört ay içerisinde veraset ilamını çıkarıp vergi beyannamenizi en yakın vergi dairesine bildirmelisiniz. Bazı insanlar veraset vergisi vermemek için yakınları sağken aralarında mal bölümü yapıyorlar. Vergi vermemek için bu yola başvuranlar yanılıyorlar. Çünkü iki kişi sağken aralarında mal değişimi olduğunda da vergi verilir. Bu vergi veraset vergisinden fazla olur.

- Bir önceki yazımız olan 2018 Türkiye Kömür Rezervleri ve Üretimi Ne Kadar? başlıklı makalemizde 2018 Türkiye Kömür Rezervleri ve Üretimi Ne Kadar, Dünya Kömür Rezervleri ve Türkiye Kömür Rezervleri Ne Kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *