«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR

ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR

ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR

?

Çin, Kazakistan, Rusya, Kırgızistan ve Tacikistan; 1996 yılında Çin’in Şangay şehrinde toplandı. Bu ülkeler, kendi aralarında bölgesel güvenlik alanında tam bir işbirliğini kabul ettikleri, “Şangay Beşlisi” adını alan bir birlik oluşturdular.

Şangay Beşlisi ülkelerin birlikteliği, sadece güvenlik alanında değil, yardımlaşma ve ticaret alanlarını da kapsamaktadır. Dünya siyasetinde de beraber hareket edecek politikalar belirlerler.

ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR
ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR?

Birliğe 2001 yılında Özbekistan’ ın katılımıyla, üye sayısı altıya çıkmıştır. Bu tarihten itibaren adı, Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) olarak değişmiştir. 2000′ li yıllardan itibaren bölgedeki Amerikan askeri gücüne karşı tavırlarını net bir şekilde göstermişlerdir. Örgüt üyeleri, Amerika Birleşik Devleti’ nin oluşturmak istediği tek kutuplu dünya düzenine ortadan kaldıran bir alternatif olduklarını belirtmiştir.

9 Haziran 2017′ de, Kazakistan’ ın Başkenti Astana’ da yapılan zirvede, Şangay İş Birliği Örgütüne Hindistan ve Pakistan’ da katılmıştır. Son katılan ülkelerle birlikteki ülke sayısı sekize yükselmiştir.

Birliğe farklı ülkelerinde katılmasıyla, Avrupa Birliği gibi genişlemeye açık, kendisini geliştiren, dünyada söz sahibi olan bir birlik statüsüne yükselmiştir. Birlik özellikle doğu ülkeleri ile ilişkilerini arttırarak, bağlarını kuvvetlendirmeye çalışır.

Birliğin asıl üyeleri haricinde, gözlemci diye tanımlanan beş üye ülke daha vardır. Bu gözlemci ülkeler; Afganistan, Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan’ dır.

Birliğin diğer ilişkide bulunduğu ülkelere “Diyalog Partneri” denilmektedir. Bunlar, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Kamboçya, Sri Lanka ve Türkiye’ dir. Bunların dışında; Güneydoğu Asya Uluslar Birliği, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Türkmenistan’ da birliğe destek vermektedir.

Son dönemlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği ilgili açıklamalarında, Şangay İş Birliği Örgütüyle ilgili söylemlerde bulunmuştu. Bu söylemler, Avrupa Birliğine giremeyen Türkiye’ nin bu örgüte yöneldiğini düşündürmüştür.

ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR ?

ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR
ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR?

Şangay İş Birliği Örgütü; ilk günden itibaren, üyesi bulunan ülkelerin birbirine destek olarak beraberce gelişmelerini benimsemiştir. Dışa bağımlılığı azaltarak, ekonomik olarak kalkınmaya çalışmışlardır. Günümüze gelindikçe; siyasi, askeri ve politik ittifaklarıında kuvvetlendiği bir birlik olmuştur. Nitekim, Amerika’ nın bölgedeki gücüne sürekli karşı duruş sergileyen örgüt, daha da kuvvetlenmek için yeni aday ülkelerle görüşmelerini sürdürmektedir.

 

- Bir önceki yazımız olan NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM başlıklı makalemizde NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM, SGK SAYFASI İLE KOLAY HESAP ve Tescil Bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *