«
 1. Ana sayfa
 2. Bankacılık
 3. SANAL POS BAŞVURUSU

SANAL POS BAŞVURUSU

SANAL POS BAŞVURUSU

? Sanal Pos başvurusu nasıl yapılır? son dönemde birçok internet mağazacılığı ya da internet üzerinden hizmet veren kuruluş tarafından kullanılmaktadır. Bu alanda pratik bir ödeme olanağı sağlamak adına sanal pos kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak ifade edilebilir. “Sanal pos nedir?” sorusuna gelirsek: Sanal pos internet tabanlı olarak kurulan bir sistemle banka arasında doğrudan iletişim kurarak kişilerin kart numarası ile yaptıkları ödemelerin satıcı hesabına geçmesini sağlayan sistemdir.

SANAL POS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Çeşitli bankalardan sanal pos başvurusu yapılabilmektedir. Ancak her banka için başvuru şekli aynı olmayabilmektedir. “Sanal Pos Başvurusu Nasıl Yapılır?” diye merak edenler için kabaca şöyle bir tabir kullanabiliriz: Bu tamamen kullandığınız bankanın uygulamasına bağlı… Sanal pos başvuru işlemleri kimi bankalar için internet üzerinden oldukça kolay bir şekilde halledilmekteyken bazıları için farklı bir işlem gerekmektedir. Bazı durumlarda banka üyeliğiniz olsa da sanal pos başvurusu için banka şubenize başvurmanız ve bir sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Başvuruda istenen bilgiler ise şu şekilde belirtilmektedir:

 • Sanal pos başvurusu yapılan firmanın tabela unvanı
 • Firmanın tipi
 • Yetkili kişinin adı, soyadı
 • Firmanın adı
 • Yetkili kişinin TC kimlik numarası
 • Yetkili kişinin vergi numarası
 • Yetkili kişinin iletişim bilgileri (cep numarası, e – posta adresi)
 • Bu ve benzeri bilgilerin yer aldığı başvuru formu doldurulduktan sonraki aşama başvurunun onaylanması ve sistemin entegre çalışmalarıdır. Entegrasyon ve kurulum süreci ise bir sonraki alt başlığımızın konusudur.
SANAL POS BAŞVURUSU
sanal pos başvuru

SANAL POS BAŞVURU ONAY SÜRECİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sanal pos başvurusu yapıldıktan sonra Sanal pos başvuru onay sürecinde dikkat edilmesi gerekenler şöyle ifade edilmektedir:

Onay beklendiği süre zarfından ticaret yapılacak olan sitenin hazır ve göz atılabilecek şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir.

Sitede yer alacak ödeme yöntemlerinin açık bir şekilde belirtilmiş olması gerekmektedir.

Site içinde yapılacak alışverişlerde uygulanacak politika açık bir şekilde yazılmış olmalıdır.

Bu ve benzeri özellikler hakkında detaylı bilgi almak isteyenler, başvuru yaptıkları bankanın sanal pos başvuru şartlarına göz atmalıdır. Dilerlerse müşteri temsilcisi ile iletişim kurarak da daha fazla bilgi alabilirler.

Sanal Pos kurulumu ve entegrasyon işlemi, başvuru onayından sonra gerçekleşmektedir. Bu aşamada, sanal pos başvurusu onaylanan firma sahibi, kendisine gönderilen referans kodu ve örneklerden yola çıkarak gerekli yazılımları bilgisayara indirerek kurulum gerçekleştirmelidir. Kurulum sonrasında sistemin aktif ve sorunsuz olarak çalışma süresi bazen 15-20 dakika olabilirken bazen bu sürenin 3-5 saat gibi uzun bir zaman aldığı vurgulanmaktadır.

Kurulum ve entegrasyon konusunda sorun yaşayan sanal poslar kullanıcıları başvuru yaptıkları banka destek biriminden konu hakkında yardım alabilmektedir.

SANAL POS AVANTAJLARI NELERDİR?

Sanal pos kullanmayı düşünenler ve bu konuda araştırma yapanlar için “sanal pos avantajları nelerdir?” sorusunu söyle cevaplandırabiliriz:

Sanal posları internet alışverişlerinde müşterilerin hızlı ödeme yapmalarını ve satıcının ödemeyi kendi hesabına aktarabilmesini sağlamaktadır.

Ürünlerin sanal ortamda daha fazla kişiye ulaşması fırsatını satıcılara sağlamaktadır.

Sanal yöntemlerdeki güvenlik sistemlerinin arttırılmış olması ve 3D SECURE özelliğini desteklemesi gibi nedenlerle sanal poslar oldukça güvenli bir alışveriş yapmayı sağlamaktadır.

SANAL POS YILLIK KULLANIM ÜCRETİ VAR MI?

Sanal pos kullanmayı düşünenlerin merak ettiği bir diğer konu ise “Sanal Pos Yıllık Kullanım Ücreti Var mı?” sorusunun cevabıdır. Sanal pos hizmeti için her banka yıllık ücret yanında bir de BSMV için %5 oranında ücret almaktadır. Ancak bu ücret her bankaya göre farklılık arz etmektedir. Bunun için en doğrusu üyesi olduğunuz banka ile sanal pos hizmetleri hakkında bir görüşme yapmanızdır.

 

- Bir önceki yazımız olan GARANTİ SANAL POS başlıklı makalemizde garanti bankası hesabı, garanti sanal pos başvuru ve garanti sanal pos için üye iş yeri başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *