«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Sanal Kart Nedir, Nasıl ve Ne Amaçla Kullanılır?

Sanal Kart Nedir, Nasıl ve Ne Amaçla Kullanılır?

Sanal Kart Nedir, Nasıl ve Ne Amaçla Kullanılır?

Nedir, Nasıl ve Ne Amaçla Kullanılır?

Kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye ulaşmayı başarmış olan bu yapılanma sayesinde sizler de internet üzerindeki alış verişlerinizi ve ödemelerinizi daha güvenilir ve daha hızlı bir şekilde yerine getirebileceksiniz. Sanal kart, fiziksel bir forma sahip olmayan ve kullanıcının isteğine bağlı olarak oluşturabildiği bir kart biçimidir. An itibarıyla birçok banka bu hizmeti sunuyor ve sanal kart ile alış veriş yapabileceğiniz sitelerin sayısı da her geçen gün biraz daha artıyor. Limit oluşturma konusunda özgürsünüz ve alış verişlerinizi tamamladıktan sonra kartın iptalini de yine saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sanal kart kullanımı son dönemde artmış durumda ve özellikle dijital platformların bu ödeme sistemine destek vermeleri ile birlikte kullanıcılar da daha aktif bir hal aldılar. Sanal kartlarınızın limitini sizler belirliyorsunuz ve az önce de dile getirdiğimiz gibi bu konuda özgürsünüz. Kredi kartınız yüksek limitli olabilir ve bu da dijital ortamlardaki güvenliğinizi riske eden durumlardan bir tanesidir. Bildiğiniz gibi dolandırıcıların sayısı her geçen gün artıyor ve kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi ile birlikte sıkıntılı bir süreç karşınıza çıkıyor. Sanal kartlar sayesinde sizler de alış veriş yapabileceğiniz tutar kadar kart oluşturuyor ve daha güvenilir bir alış verişe imza atma fırsatı elde ediyorsunuz.

Fiziksel bir kart olmadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz ve saniyeler içerisinde limitler dahilinde oluşturacağınız kart, yalnızca dijital ortamlarda aktif olarak kullanılıyor. Bu kartın en önemli artısı güvenilir olmasıdır ve limitleri sizlerin belirliyor olmasıdır. Yapacağınız alış verişe göre rakam üzerinden limitlerinizi oluşturun ve alış verişlerinizi tamamladıktan sonra kartlarınızı iptal edin. Bir diğer alış verişte yine sanal kart oluşturabiliyorsunuz ve bu konuda da herhangi bir sınırlama ya da limit olmadığını belirtmek isteriz.

Sanal Kart Nasıl Temin Edilir?

Sanal Kart Nedir, Nasıl ve Ne Amaçla Kullanılır?

Sanal kart sahibi olmak için müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Eğer bankanın bu tür bir hizmeti varsa zaten gerekli yardımı ve bilgiyi sunacaklardır. Sanal kartlarınız aktif hale getirildikten sonra mobil uygulama ya da web sitesi üzerinden kart oluşturma işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz. Cepteteb gibi uygulamalar ise müşteri temsilcisi ile muhatap olmanıza gerek kalmadan sanal kart başvurusu yapmanıza yardımcı oluyor. Mobil uygulama üzerinden giriş yaparak sizler de sanal kart talebinizi iletiyorsunuz ve saniyeler sonra kartınız aktif hale getiriliyor.

Anlık alış verişlerinizi kredi kartlarınız ile yaparak riskli bir sürece imza atmak yerine sizler de sanal kart oluşturarak belli limit üzerinden alış veriş yapabilir ve bilgilerinizi de güvence altına alabilirsiniz. Kredi kartı dolandırıcılığının arttığı son günlerde milyonlarca insan alış verişlerini sanal kartlar aracılığı ile yapmayı tercih ediyor ve zaten detaylı bir araştırma yaptığınızda kullanıcıların ne denli olumlu yorumlarda bulunduklarını da görebilirsiniz.

Alış verişleriniz ile birlikte limit düşüşü de gerçekleşiyor fakat buradaki en önemli detaydan bahsetmek istiyoruz… Sanal kart oluşturduğunuz anda sizlere farklı bir kart bilgisi sunuluyor ve sisteme de bu bilgileri giriyorsunuz. Yüksek limitli kredi kartınızın bilgileri herhangi bir şekilde dijital ortamlarda paylaşılmıyor ya da bu bilgileri kullanmak durumunda kalmıyorsunuz. Diyelim ki 10 liralık bir limit oluşturdunuz ve size bunun için kart bilgisi sunuldu. O an yeni kart bilgileriniz ile alış veriş yapacaksınız ve zaten alış verişlerinizi tamamladığınızda da bu kartı iptal edebiliyorsunuz.

Sanal Kart Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?

  • Sanal kart kullanımının birçok avantajı söz konusu ve bu avantajlardan bir tanesi de limit konusunda özgür olmanızdır. Limitleri siz belirliyorsunuz ve harcama yaptıktan sonra limit sıfırlanıyor. Dilerseniz yeni bir limit belirleyebilir ve defalarca kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Diyelim ki sanal kart oluşturdunuz ancak limit belirlemediniz. Kartınızın limiti sıfır olarak beklemeye alınacaktır ve dilediğiniz zaman limit belirleme avantajına da sahipsiniz.
  • Sanal kart bilgileriniz ele geçirilse bile belirlediğiniz tutar doğrultusunda alış veriş yapılır. bu da kaybınızı azaltacaktır ve banka ile iletişime geçmenize bile gerek kalmaz. Limit belirlerken, alış veriş yapacağınız tutar kadar limit belirlenmenizi tavsiye ediyoruz ve bu sayede anlık işlem yaparak kart kullanımını sonlandırabilirsiniz. Sıfır limitli sanal kart bilgileriniz çalınsa bile herhangi bir sorun yaşamayacaksınız ve daha da önemlisi dolandırıcılık gibi bir durum ile karşı karşıya gelmeyeceksiniz.
  • Kullanım bedeli ya da yıllık kart aidatı gibi bir durum asla söz konusu değildir. Kullanım tamamen ücretsiz ve kartınızı açtırdıktan sonra yıllarca kullanmasanız bile bankalar bunun için sizlerden herhangi bir ücret talebinde bulunamaz.
  • Sanal kartın bir diğer avantajı ise başvuru kolaylığıdır. Az önce de dile getirdiğimiz gibi mobil uygulama ya da web sitesi üzerinden sizler de kart başvurularınızı yapabilirsiniz. Beklemenize ya da zaman kaybetmenize gerek kalmadan saniyeler içerisinde süreç tamamlanacak ve kartınız kullanıma hazır hale getirilecektir.

Sanal Kart Güvenilir mi?

Kredi kartına kıyasla çok daha güvenilir ve hatta sorunsuz bir sistemler bütünü olduğunu belirtmek isteriz. Sanal kart ile birlikte alış verişlerinizi daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Oluşturacağınız limitleri tek alış veriş şeklinde belirlerseniz eğer bu konuda hiçbir sorun yaşamayacaksınız.

Diyelim ki 200 liralık bir alış veriş yapacaksınız. Sanal kartınızdan 200 liralık limit belirleyip alış verişlerinizi yapın ve limiti hemen sıfırlayın. Bu sayede bilgileriniz çalınsa bile kişiler herhangi bir şekilde aktarım ya da para çekimi yapamayacaktır. Milyonlarca insanın tercih ettiği bir sistemler bütünü ve son dönemde çok daha popüler hale geldiğini de belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz.

- Bir önceki yazımız olan 2019 Yılında En Yüksek Faiz Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

  1. Furkan

    Sanal kart olarak genelde ininal kullanıyorum. Ama makaledeki Cepteteb’de deneyeceğim. Teşekkürler