«
 1. Ana sayfa
 2. Bankacılık
 3. Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dijitalleşen dünyada teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bir çok işlem hızlı ve teknolojik yoldan yapılmaya başlandı. Bu da demek oluyor ki İnternet aracılığı ile her türlü işlem dakikalar içinde yapılabilmektedir. Para aktarma,havale işlemleri, kişisel veya ev alışverişi, market alışverişi, kozmetik alışverişi, eczane ürünleri alışverişi, fatura ve kurum ödemeleri, e- devlet hizmetleri ve daha bir çok seçeneği İnternet üzerinden yapabildiğimiz bir dönemdeyiz. Bunlarla beraber internette popüler olan alışveriş sitelerinden alışveriş yapmak da bir o kadar kolaylaştı. Gerek İnternet sitesinden, gerek kendi markalarının mobil aplikasyonları ile alışveriş yapmak bir tık kadar yakınınıza geldi. Bu sayede aklınıza gelebilecek her ürün bir tıkla ayağınızda olmaya müsait. Fakat internetten alışveriş yapmak denildiğinde akla ilk gelen şey kart bilgilerinin 3. şahıslara sızması ve güvenlik korkuları. Kredi kartları bu konuda oldukça ciddi önemler almış durumda. En yaygın koruma sistemi 3D Secure sistemidir. Bu sistem sayesinde kart bilgilerinizin bir başkasına iletilme oranı çok düşük bir risk. Bu nedenle kredi kartı ile 3d secure ile yapılan alışverişlerde güvenlik konusunda problem yaşama oranınız oldukça düşüktür. Çünkü 3D Secure ile alışverişiniz SMS onayından geçirilir ve çekilecek olan tutarı kontrol edip SMS şifresini alışveriş yaptığınız yere girerek onay verebilirsiniz.
Fakat bir ürün beğendiniz ve o ürünün olduğu sitede güvenlik konusunda soru işaretleriniz var ise, ama alışveriş yapmanız da gerekiyor ise ne yapmalısınız?

Bu durumda limitini belirlediğiniz bir sanal kart hesabı oluşturabilirsiniz. Bu sanal kart limiti olacağından sizin belirlediğiniz tutarın üstünde bir işlem gerçekleştirmeye müsaade etmeyecektir. Ve bu sayede güvenlik önlemini almış bir şekilde alışverişinize devam edebilirsiniz. 3D Secure olmayan sitelerden de aynı şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Banka kartları, kredi kartları ve son dönemde popülerleşen sanal kartlar oldukça yaygın kullanıma sahip kart çeşitleridir. Bir çok kişinin merak ettiği sanal kart nedir sorusu, tek kullanımlık veya uzun süreli kullanım için alınabilen ve fiziksel bir forma sahip olmayan banka kartı çeşididir.
Sanal kartlar genelde mobil ya da İnternet bankacılığı ile alınmaktadır. Ya da bankanızın müşteri hizmetlerine bağlanarak kredi kartınıza bağlı olarak bir sanal kart oluşturabilir, anında kullanıma başlayabilirsiniz. Özellikle İnternet alışverişlerinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Sık şekilde kullanılan bu kart, gelecek nesillerin de sık tercih edeceği bir alışveriş yöntemi olarak gözüküyor.
Sanal Kartı Kimler Kullanabilir?
Sanal kart ya da tek kullanımlık sanal kart hizmetlerinden faydalanmak için banka kartı veya kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir. Sanal kart oluşturmak ve kullanmak için, banka ile sözleşme esnasında, sanal kart tercihini de yapmanız ve kart+bakiye durumunuzun sanal kart almaya uygun olması gerekir.

Neden Sanal Kart Kullanmalıyım? Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajı ve sık tercih edilme sebeplerinden biri limitini sizin belirliyor olmanız ve limit dışında bir işlem yapılamaması. Bir diğer kolaylığı ise limitiniz kolayca silebiliyor ya da değiştirebiliyor olmanız. Bu sayede ürününüze göre limit belirleyebilirsiniz.

 • İnternet üzerinden kimliğinizin ifşalanmasını engeller
 • İnternet siteleri üzerinden doğabilecek güvenlik problemlerini ortadan kaldırır
 • Sadece sizin belirleyeceğiniz limit dahilinde kullanılabilir
 • Herhangi bir kullanım veya işletme ücreti bulunmamaktadır
 • İhtiyaç olduğu her an oluşturulabilir
 • Kullanılmadığı taktirde bloke edilebilir/sanal kart silme işlemi yapılabilir
 • Çeşitli e-ticaret sitelerinde, mail alışverişlerinde ve farklı dijital platformlarda güvenle kullanılabilir
 • Taşınacak fiziksel bir özelliği olmadığı için istenildiği an, istenildiği yerde kullanılabilir
 • Sanal Kart İptal Etme İşlemi

Sanal kartınızı İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden oluşturabildiğiniz gibi aynı şekilde istediğiniz an iptal edebilrsiniz. Ayırca sanal olarak oluşturulduğu ve iptal edildiği için sanal karttan para çekme gibi bir işlem mümkün değildir. Dilerseniz sanal kartınızın limitini günlük tanımlayabilir, 1 günün sonunda limitinin sıfırlanmasını da sağlayabilirsiniz. Bu sayede yeniden bir sanal kart oluşturmanıza da gerek kalmaz.

- Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi bilançosunu açıkladı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *