«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Rusya’da 11 aylık gelir kredi borcuna denk geliyor!

Rusya’da 11 aylık gelir kredi borcuna denk geliyor!

Rusya'da Ulusal Tahsil Acenteleri Birliği NAPKA'nın bilgilerine göre, 2014 yılında ortalama kişi başına kredi borcu 7 aylık maaşa tekabül ediyor.

Rusya'da 11 aylık gelir kredi borcuna denk geliyor!

Rusya’da 11 aylık gelir kredi borcuna denk geliyor!

Rusya’da Ulusal Tahsil Acenteleri Birliği NAPKA’nın bilgilerine göre, 2014 yılında ortalama kişi başına kredi borcu 7 aylık maaşa tekabül ederken , 2018’de bu rakam 9-10’a, 2019’da ise 11’e arttı.
Rus vatandaşların bankalara ait borçları 2014 yılından bu zamana 1,5 kat arttı. Ortalama bir borçlu, borcunu kapatması için için 11 aylık gelirini kullanmadan ayırmak zorunda. Ulusal Tahsil Acenteleri Birliği NAPKA’nın bilgilerine göre, 2014 yılında ortalama birey başına kredi borcu 7 aylık maaşa tekabül ederken, 2018’de bu sayı 9-10’a, 2019’da ise 11’e çıkış yaptı.

Rusya'da 11 aylık gelir kredi borcuna denk geliyor!

İzvestiya’nın bilgilerine göre, ülkede 7 milyon kişinin aylık geliri 50 bin rublenin altında yani 795 dolara eşdeğer. Bu bireyler her ay maaşlarının yüzde ellisi ile banka borçlarını ödeyebiliyor.

Banka borcu bulunan 2,3 milyon Rus vatandaşın aylık geliri de 20 bin ruble civarında. Bu kişiler ise her ay kredi borçlarını ödedikten sonra ellerinde kalan 11-12 bin ruble ile geçinebilme imkanına sahip oluyor.

Uzmanlara göre, ülkelerinde gelirler sürekli düştüğü için, yaşam standartlarını aynı tutmak isteyen vatandaşların yeni kredi alması iyi bir tercih oluyor.

NAPKA veri toplayıcıları, kredi kullanımının özellikle alt gelir gruplarında popüler olduğuna önem göstererek, ilerideki yıllarda bu durumun sosyal açıdan kötü ve olumsuz etkileri olabileceğini vurguluyor.

Rusya’da çalışabilir nüfusun yüzde 75’i banka kredisi kullanmayı iyi bir tercih olarak düşünüyor.

- Bir önceki yazımız olan Bankacılık sektöründe mevduat artışı! başlıklı makalemizde Bankacılık sektöründe mevduat artışı! ve Taksitli ticari krediler arttı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *