«
  1. Ana sayfa
  2. Yatırım
  3. Risk Toleransı Nedir?

Risk Toleransı Nedir?

Risk Toleransı Nedir?

Risk toleransı, önemli bir parçadır. Yatırımcılar riskleri göz önünde bulundurarak yatırımlar yapmalıdırlar. Hatta en yüksek riski göze alarak adımlarını atmalıdırlar. Risk toleransı, yatırımcıya büyük anlamda sıkıntı çıkarmayacak olan risk derecesidir. Bu kısımda gözden çıkarılan yani zarar edilebilecek olan pay tolere edilebilir. Her yatırımda risk vardır. Önemli olan bireylerin bunu doğru bir şekilde görebilmesi ve tolere edebilecek boyutta ayarlayabilmeleridir.

Hedef belirlenirken buna bağlı olarak da bazı riskler göze alınabilir. Bu yüzden risklerin oranı da bu aşamada belirlenebilir. Tabi bunların öngörülmesini yapabilmek için iyi bir tecrübe ve deneyime gerekesinim vardır. Risk oranı belirlenirse ilerleyen zamanlarda ne ile karşılaşılabileceği tahmin edilmiş olur. Her yatırımcı için risk toleransı da farklı olmaktadır. Yatırımların büyüklükleri farklı olduğu için ve farklı yatırım araçları olduğu için tolerans düzeyi değişmektedir. Farklı seviyelerdeki beklentiler, alım satımlar ve oranlar nı belirler.

Bireylerin risk toleransını belirlerken dürüst olmaları gerekmektedir. Kendilerine sorular sormalı ve bu sorulara göre toleransı belirlemelidirler. Eğer kar oranı yüksek olacaksa risk oranı da buna göre değişmektedir. Bunları göz önünde bulundurarak işlemlere başlanılması gerekir. Borsada plan program önemlidir. Aynı zamanda hedef önemlidir ve bireylere bu hususlar çerçevesinde hareket ederler.

Bireyler ilk olarak düzenli yatırım yapıp yapmayacaklarının kararını vermelidirler. Düzenli olarak yatırım yapılacaksa her ay ne kadar yatırım yapacaklarına karar vermelidirler. Buna göre de riskler belirlenmiş olur. Yani kendileri bu toleransı ayarlayabilirler. Risk toleransı bazı faktörlerden etkilenmektedir. Bunlar arasında günlük yaşam ve psikolojik etkenler bulunmaktadır. Yatırımcıların bazıları sürekli olarak piyasayı takip etmektedir. Bu da hayatlarını etkilemektedir. Gece gündüz ekrana bakarlar. Bu hem kendileri hem de yatırımları için risklidir. Sürekli tedirgin şekilde beklemek yanlış adımlar atmalarına neden olabilir. Gelir ve karın da etkisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yatırım için belirlenen süre de risk toleransına etki etmektedir. Hedefe ne kadar sürede ulaşılacağı ve bu süreçte sorunların çıkıp çıkmayacağı riski etkileyen faktörlerdendir. Risk toleransı bu şekilde çeşitli faktörlerden etkilenmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Bono Nedir? Bono Çeşitleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Banka Bonoları, Finansman Bonosu ve Hazine Bonosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *