«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. Rekabet Kurumu Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Rekabet Kurumu Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Rekabet Kurumu Hakkında Neler Biliyorsunuz?

demek, satıcı kişi ve kurumların mal veya hizmetlerini daha fazla müşteriye ulaştırmada girdikleri yarış için hakem kurumdur.

Halk olarak pek bilinmeyen ve sadece piyasaların aşina olduğu bir kurumdur. Bu kurum, satıcılar arasında oluşan rekabette etik kuralların ve sınırların çizilmesini sağlayan kurumdur. Rekabet ortamının geliştirilmesi ve korunması amacıyla kurulmuş bir kurumdur. Aynı zamanda bu kurum, rekabet kültür ve ortamını yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır. Rekabette iktisat ve politikaların geliştirilmesi ve korunması için araştırmalarda bulunur. Yeni rekabet politikalarının geliştirilmesinde yardımcı olur.

Rekabet kurumuna hiçbir kurum emir verememektedir. Rekabet kurumunun verdiği kararlar Danıştay’ın denetiminde yapılmaktadır.

Rekabet

Piyasada bulunan satıcılar ürünlerinin satışını daha fazla kişiye yapmak, müşteri skalasını genişletmek ve satışlarını artırmak isterler. Bunun için çeşitli strateji ve kar artırma yolları ararlar. Bu bağlamda birbirleri ile yarışa girmekte ve bu yarışa da rekabet denmektedir. Piyasa ekonomisi, ekonomik ilişkilerinde rekabet ağırlıklı olduğuna dayanmaktadır. Rekabet, kişisel çıkarları gözeten olguları korur ve ekonomik etkinliği de sağlar.

Rekabetçi piyasada bulunan firmalar, rekabeti sürekli olarak artırma eğilimindedirler. Bu bağlamda Pazar koşullarına göre hareket ederek, yeni stratejiler geliştirmekte ve yeni gelişmelere uyum sağlayarak yeni pazarlar elde etme yoluna da girmektedirler. Bu sayede daha çok kazanç sağlamakta ve rekabet güçleri de artmaktadır.

Rekabet konusunda, güçlü olan firmalar küçük olan firmaları veya kişisel faaliyetleri saf dışı bırakabilmektedirler. Bu yüzden yıkıcı ve ağır sonuçları olabilir. Güçlü firmalar pazarlar için her imkanı ve reklamı sağlayabilirler. Bunların yanı sıra küçük yerle ise her imkanı sağlayamamalarından rekabet edemezler. Bu bağlamda küçük olanlar büyüklere göre ezilebilirler. Bu gibi durumlarda haksızlıklar, girişim özgürlüğü engellenmesi, sömürülme olabilir. Bunların olmaması için de Rekabet Kurum’ları devreye girmektedir.

Rekabet Kurumu Hakkında Neler Biliyorsunuz?
Rekabet Kurumu

Rekabet kurumunun görevleri nelerdir

Rekabet kanunu, rekabet kurumu tarafından uygulanmaktadır. Rekabet kurumunun birçok görevi bulunmaktadır. Bunlar,

 • Satıcılar arasında rekabetin sağlanması ve korunması
 • Rekabeti bozan durum ve teşebbüslerin engellenmesi
 • Kurumların birleşmesi, devralma durumları ve ortak girişimlerin incelenerek tekelleşmesini önleme
 • Devletin özelleştirdiği ve bıraktığı alanlarda tekelleşmeyi önleme
 • Mal ve hizmetlerdeki piyasanın sağlıklı ve serbest bir şekilde rekabetinin sağlanması
 • Refahın artırılmasında katkı sağlama
 • Rekabet kanununu uygulama
 • Rekabet sürecinin korunmasını sağlama ve kaynakların etkin bir şekilde dağılmasında yardımcı olma

Rekabet kurumu nasıl çalışır

Rekabet kurumu, rekabeti sağlarken bazı değerleri dikkate almak zorundadır. Buna göre rekabetin korunması mümkün değildir.

Bunlara bağlı olarak,

 • Rekabet kurumu, tarafsız ve nesneldir. Herkese aynı mesafede durur. Kararlar alırken de somut delillere ve koşullara dayandırır.
 • Rekabet politika ve düzenlemelere uygun şekilde kararlar alınmaktadır.
 • Küresel gelişmeler, piyasa durumu ve somut verilere bağlı olarak en iyi piyasa koşullarını öngörme yapması gerekmektedir.
 • Bu kurum, şeffaf ve hesap verebilir nitelikte olmalıdır.
 • Kararların doğru olması için birkaç kez gözden geçirilmesi sağlanır. Aynı zamanda hızlı ve doğru bir şekilde kararların alınması için de harekette bulunulur.
 • Bu kurumda görev yapanlar, alanlarında uzman, etkili ve liyakat sahibi olmaları gerekmektedir.

Rekabet Kurumu Başkanlığı, birimlerinin uyumlu bir şekilde ve verimli olarak çalışmalarından sorumludur. Çıkabilecek sorun ve yetkileri çözer. Çalışan personelin görev ve yetkilerini belirlemesi de görevleri arasındadır.

Rekabet kurumu, satıcıların daha düzenli ve adaletli bir ortamda ürünlerini satmaları ve rekabet oluşturmalarını sağlar. Bu bağlamda, kuralları ve çalışmaları ile bunları çözmektedir.

- Bir önceki yazımız olan IMF Nedir? Görevleri Arasında Neler Bulunmaktadır başlıklı makalemizde imf, imf görevleri ve imf nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *