«
 1. Ana sayfa
 2. Bankacılık
 3. PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

<h1>PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?</h1>

?

 

<h1>PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?</h1>

PTT posta çeki hesap müşterileri için sunulan bir bankacılık hizmetidir. Standart bir banka kartıyla yapabileceğiniz bütün işlemleri Pttkart ile yaparsınız. Pttkart ile;

 • ATM ‘den para çekebilir,
 • Alışveriş ödemelerini yapabilir,
 • ‘lerde nakit para çekebilir,
 • Pttmatik ‘lerde, fatura ve anlaşmalı kuruluş ödemelerini yapabilirsiniz.

Pttkart nasıl alınır ?

Pttkart alabilmek için öncelikle, PTT ‘de açtırmanız gereklidir. Posta çeki hesabı açtırdıktan sonra Pttkart ‘ınıza hemen sahip olabilirsiniz. Kartınızı aldıktan sonra en yakın PTT şubesine giderek aktivasyon işlemlerini yaptırmanız gerekiyor. Bunun yanında, emekli maaşını PTT ‘den alan ve Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Genel Müdürlüğünce askere alınan vatandaşlarımıza da Pttkart verilmektedir. Sahip olduğunuz Pttkart için sizden herhangi bir aidat veya işlem ücreti talep edilmez. Aynı zamanda kartınızı, internet üzerinden yaptığınız alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz.

Ön Yüklemeli Ptt kart nedir?

<h1>PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?</h1>
Önyüklemeli Pttkart
Ön yüklemeli kart, sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerine verilen Pttkart ‘tır. Bu karta yüklenen yardım ödemeleri, Pttmatik ve tüm ATM ‘lerden kolaylıkla çekilebilmektedir. Aynı zamanda alışveriş ödemeleri içinde ön yüklemeli kartınızı kullanabilirsiniz. Ön yüklemeli kartlar erkekler için mavi, kadınlar için pembe renkte düzenlenir. İlk defa sosyal yardım alacaklar, PTT ‘den sosyal yardım ödemelerini alırken kartlarını da alır.

Ön yüklemeli Karta Sosyal Yardım Parası Yattı mı?

Ön yüklemeli kartınıza sosyal yardım parası yattığı anda sisteme kayıtlı telefona SMS ile bildirim gelir. Gönderilen kısa mesajla yardım tutarı öğrenebilirsiniz.

 

Ön yüklemeli Kart İçin Para Kesilir mi?

Kesinlikle herhangi bir hesap ücreti veya kart ücreti alınmaz.

  Kredi Kartı Nası Alınır ?

<h1>PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?</h1>
PTT Bonus Kredi Kartı
PTT ‘nin size sunduğu bu kredi kartı ile alışveriş yapabilir, nakit çekebilir ve bonus fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Karta sahip olmak için PTT şubelerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Kart elinize ulaştıktan sonra şifre almanız gerekir. Şifre alınmayan kartlar kullanıma açılmaz. Şifre için, 444 1 788 çağrı merkezini arayıp şifre alım işlemlerini gerçekleştirebilir veya 3290 ‘a ŞİFRE (boşluk) kendi belirlediğiniz 4 haneli şifreyi (boşluk) kart numaranızın son dört hanesi ve kartın arkasındaki üç haneli güvenlik numarasını boşluk bırakmadan yazarak şifrenizi alabilirsiniz.
SMS örneği: ŞİFRE 1234 6789322

PTT Bonus Kredi Kartımdan Ücret Alınır mı?

PTT Bonus Kredi Kartı için ilk yıl ücret ödemezsiniz. Sonra ki yıllar için kart türüne göre yıllık ücret kesilir. Üç tip kart vardır. Classic, Gold ve Platinum. Classic için 64 TL, Gold için 71 TL ve Platinum için 79 TL kart işletim ücreti alınır.

PTT Bonus Kredi Kartımın Hesap Kesim Tarihi Ne Zaman?

İki hesap kesim dönemi vardır. Her ayın 8 ‘inde veya 24 ‘ünde hesap kesimi yapılır. Bu hesap kesimlerinden sonra ekstreye yansıyan tutarlar, PTT şubelerinden, pttmatiklerden ve interaktif posta çeki üzerinden yapılabilir.

PTT Kredili Hesap Nedir? Nasıl Kullanılır?

Alışveriş ödemelerinde, otomatik ödemelerde ve her türlü nakit ihtiyacınızda, hesabınızda yeterli para bulunmadığında kullanabileceğiniz bir kredili mevduat ürünüdür. PTT şubelerine başvurarak bu ürüne sahip olabilirsiniz. Geri ödeme için hesabınızda para oması yeterlidir. Borcunuz otomatik olarak ödenir.

Pttmatik Nedir?

Haftanın her günü ve günün her saati PTT Kart sahiplerinin, bankacılık hizmetlerinden yararlanacağı ATM özelliği olan cihazlardır. Pttmatik ‘lerden sadece pttkart sahipleri faydalanmaz. Visa ve MasterCard logosu olan bütün kartları bu cihazlarda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, pttkart sahipleri de diğer ATM cihazlarında işlem yapabilir.

Pttmatik ‘lerde Hangi İşlemler Yapılır?

<h1>PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?</h1>
Pttmatik
 1. Posta çeki yatırma, ödeme ve aktarma
 2. Posta çeki bakiye sorgulama
 3. PTT Kart şifre değiştirme
 4. Türk Telekom Fatura Tahsilatı
 5. Emekli maaşı ve yardım ödemesi
 6. Hızlı Geçiş Sistemi Bakiye Yükleme
 7. Bütün cep telefon operatörlerine ait fatura tahsilatı
 8. Bütün cep telefon operatörlerine Cep TL Yükleme
 9. Türk Telekom ve Vodafon internet ADSL fatura tahsilatı
 10. Telefon Numara Bilgi Güncellemesi
 11. Turkcel-Superonline Telekom fatura tahsilatı
 12. Anlaşmalı 16 Banka Kredi Kartı Tahsilatı
 13. En yakın Pttmatik bilgisi sorgulama
 14. Anlaşmalı Banka Bireysel Kredi Tahsilatı (5 Banka)
 15. PTTBonus Kredi Kart Borç Ödeme
 16. Vodafone Kart Bakiye Yükleme
 17. Mobil Havale Kabul
 18. Su Fatura Tahsilatı
 19. Doğalgaz Fatura Tahsilatı
 20. Elektrik Fatura Tahsilatı
 21. Harç, Bağış yatırma

PTTBank Mobil Uygulamayı Nasıl Kullanırım ?

Daha önce İşCep mobil uygulamasının kullanımını İş Cep Nasıl Kullanılır? yazımızda anlatmıştık. En az İşCep mobil uygulaması kadar kullanışlı bulduğumuz, PTTBank mobil uygulaması nasıl kullanılır? Bunu anlatacağız. Öncelikle Google Play ‘dan, PTTBank uygulamasını telefona kuruyoruz. PTTBank ‘ı açtığımızda, karşımıza aşağıdaki resimde görülen giriş ekranı geliyor.

<h1>PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?</h1>
PTTBank Giriş

Giriş ekranına Pttkart ‘ınızın sol alt köşesinde bulunan sekiz haneli müşteri numaranızı veya TC kimlik numaranızı yazın. Alt satırda görünen kilit simgesinin karşısına şifrenizi girin. Kendinize ait telefonunuzda bu uygulamayı kullanıyorsanız, “müşteri numaramı hatırla” seçeneğini işaretleyip. Giriş tuşuna basın.

<h1>PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?</h1>
PTTBank Ana sayfa

İlk açılışta sizi giriş ekranı karşılayacak. Giriş ekranı üst kısmında isminiz, hesap numaranız ve bakiyeniz görülüyor. Bizim kullanıcı adımız “Murtaza”. Murtaza’yı, Ayda Ne Kadar Vergi Veriyoruz yazımızdan hatırlayacaksınız. Alt kısımda ise kısa yollar görünüyor. Bu kısa yollara dokunarak kolay bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kullanımı oldukça basit olduğu için sadece bir kaç örnek göstereceğiz.

<h1>PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?</h1>
PTTBank Hesap Hareketleri

Hesap hareketleri bölümündeki sekmelerde, belirlenmiş tarih aralıklarında veya sizin belirlediğiniz tarih aralıklarındaki hesap hareketlerini görebilirsiniz.

<h1>PTT Kart Nedir ? Nasıl Kullanılır ?</h1>
PTTBank Cebe Havale

Cebe Havale Nedir?

Son zamanlarda oldukça popüler olan cebe havale, PTTBank mobilde de var. Cebe havale; bankada hesabı olmayan kişilere, sadece cep telefon numarasıyla para gönderme işlemidir.

Ekrana alıcı cep telefonunu ve gönderilecek miktarı girin. Hatırlatıcı ve bilgilendirici olması için açıklama kısmına da bir kaç kelime yazmayı ihmal etmeyin. Sürekli aynı kişiye cebe havale işlemi gerçekleştiriyorsanız, kayıtlı işlemlere ekleyi seçin. Devam tuşuna basın. Kısa bir süre sonra, alıcı cep numarasını girdiğiniz kişiye, altı haneli bir kod gider. Parayı alacak kişi bu kod yardımıyla Pttmatik ‘lerde, cebe havale seçeneğine girerek parasını çeker.

- Bir önceki yazımız olan AVRUPA'NIN EN YENİLİKÇİ BANKASI YAPI KREDİ başlıklı makalemizde Global Finance, Mobil Bankacılık ve Yapı Kredi Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *