«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. Parite Çeşitleri Nelerdir?

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Bir para biriminin, farklı bir para birimine olan değerinin parite olarak tanımlanmasıyla beraber, pariteler birbirinden farklı şekilde gösterime sahiptirler. Finans piyasaları içerisinde işlem gören 7 majör para birimi bulunur. Majör para birimi tanımı, paraların kullanıldığı ülke ekonomilerinin canlılığı ile doğru orantılıdır. Diğer ülkelere oranla çok daha güçlü ve dinamik seviyede olan ülkelere ait para birimleri majör para birimleri olarak sınıflandırılır. Bunun yanında 7 majör para birimi dışında kalan para birimleri ise minör para birimleri kategorisinde yer alır. de finans piyasalarında mevcut olan para değerleri üzerinden oluşturulduğu için majör ve minör pariteler birbirlerinden ayrılırlar. İki majör para biriminden oluşan pariteler, majör parite kapsamında yer alır. Bir majör ve bir minör para biriminden oluşan pariteler ise minör pariteler kapsamındadır. Minör pariteler, yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen klasik yatırım araçlarından biridir.

İki majör para biriminden oluşan tüm pariteler, majör parite olarak bilinirler. Majör paritelerde iki para birimi de etkili olsa da, bir para biriminin daha baskın olduğu gözlemlenir.

Majör pariteler şöyledir;

 • EUR/USD Paritesi
 • USD/JPY Paritesi
 • GBP/USD Paritesi
 • USD/CHF Paritesi
 • AUD/USD Paritesi
 • USD/CAD Paritesi
 • EUR/JPY Paritesi
 • EUR/GBP Paritesi olacak şekilde kategorize edilirler.

Majör paritelerin bazıları aynı yönde hareket eğilimi içerisinde oldukları gibi bazıları da karşıt yönde harekete sahiptirler.

Parite Çeşitlerinden Hangisine Yatırım Yapılmalı?

Hem majör hem de minör paritelerin tamamı, mikro ve makro değişkenlerden etkilenirler. Finans piyasasında aktif olarak bulunanlar için parite çeşitleri arasından tercih yapılırken farklı değerlendirme kriterlerinin göz önünde bulundurulması gereklidir. Pariteler hakkında yeterli bilgi sahibi olunmadan pariteler üzerinden işlem yapmak beraberinde kayıpları getirebilmektedir. Her parite kendi içerisinde özel olarak değerlendirilmektedir. Parite çeşitleri içerisinden bulunan her değer için gerekli olan incelemelerin yapılmasının ardından parite üzerinden işlem yapılması sayesinde finans piyasalarında pariteden kar elde edilebilmektedir. Majör parite çeşitlerinde dalgalanmalar daha düşük seviyede olur. Minör paritelerde ise artış ve düşüşler daha sert şekilde görülebilmektedir. Parite oranlarında değişim anlık olarak gerçekleşir.

- Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Hizmet Veren Bitcoin Borsaları Neler? başlıklı makalemizde Binans.com, Bitcoin Borsaları ve BTCTurk.com hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *