Ana sayfa / EKONOMİ / ÖSYM Kredi Kartı İle Sınav Başvuru ve Tercih Ücreti Yatırma!

ÖSYM Kredi Kartı İle Sınav Başvuru ve Tercih Ücreti Yatırma!

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ÖSYM kredi kartı ile ödeme almaya başladığından beri, birçok öğrenci kitlesi halen ATM üzerinden para yatırmaya çalışmaktadır. Yapılan sınav ve tercih bedelleri olarak ücret almak isteyen ÖSYM, adayların daha başarılı ve sakin bir sınav süreci geçirmesi için kredi kartından sınav ücreti yatırma işlemini devreye soktu. Bu işlem sayesinde tüm bankaların, tüm kredi kartlarıyla kolayca ücret yatırma olanağına sahip oluyorsunuz. ÖSYM üzerinde yapılan sınavlar, birim boyutta ücret karşılığında kabul edilmektedir. Sınavda girilmesi planlanan oturum sayısına göre seçimler yapılıp sonrasında bir oturum için belirlenen ücrete göre toplam hesap çıkmaktadır. Bu işlemi hemen herkes kolayca yapabilir. ÖSYM harcını internetten ödeme işlemi öncesinde yapmanız gereken birkaç şey bulunuyor. Bunları bir alt başlıkta sizler için listeledik.

ÖSYM Sınav ve Tercih Ücretini İnternetten Kredi Kartıyla Ödemek!

ÖSYM kredi kartı ile internetten ödeme içi sıkı ve ciddi şartlar sunmaktadır. Yaşanması muhtemel sorun ve dolandırıcılık şüpheleri nedeniyle adayların ÖSYM üzerinde kısıtlı bir ödeme süreci bulunmaktadır. Eğer bu ödeme esnasında;

 • Kredi kartı bilgilerinizi yanlış girerseniz,
 • Tarayıcıyı olmadık zamanda kapatır, işlemi yarıda bırakırsanız,
 • İşlem için 8 dakikadan fazla süre harcanması,
 • 3D Security doğrulamasının yapılamaması veya ret talebiyle cevaplanması

durumlarından birini yaşarsanız işleminiz kısa süreliğine engel altına alınacaktır. ÖSYM kredi kartı ile sınav ücreti yatırma işlemi için kartınızın internet alışverişlerine açık olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir. Bunun için kartınızın arka yüzünde CVC denen güvenlik kodu olmalıdır. Bu kısıtı açmak için bankanın telefon numarasını arayabilirsiniz. Son olarak elbette bu ödemeyi yapabilmek için ÖSYM üzerinde bir şifre sahibi olmanız gerekir. Eğer bu şifre sizde yoksa en yakın ÖSYM danışmanlık merkezine gitmeniz yeterli olacaktır. Burada 5 TL karşılığında şifre alabilir ek olarak aynı düzenek ile ödeme yaparak sınav ödemesi de yapabilirsiniz.

ÖSYM Kredi Kartı İle İnternetten Ödeme Nasıl Yapılır?

ÖSYM sınav ücretini kredi kartıyla internetten yatırma işlemi için direkt olarak aşağıda belirtilen adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Yukarıdaki paragrafı dikkatlice okumadan bu aşamaya geçmemenizi şiddetle öneriyoruz.

 • ÖSYM ana sayfaya giriş yapın.
 • Aldığınız şifreyi girin.
 • Sonrasında sol tarafta yer alan menüden, “başvuru sürecindekiler” sekmesine giriş yapın.
 • Burada ilgili ödeme kaynağı olan sınavı bulun ve seçin.
 • Sonra ekranın üst bant kısmından “ödeme bilgileri” kısmına geçin.
 • Burada ekranın ortalarında ödeme.osym olarak başlayan bir link olacaktır. Ona giriş yapın.
 • Sonrasında kredi kartınızı veya banka kartınızı hazırlayın.
 • Açılan yeni sekmede sizden istenilen bilgileri tuşlayın.
 • Kart bilgilerinizin ardından açılan doğrulama ekranına, bankaya kayıtlı olan telefon numarasına gelen mesajı girin.
 • Son olarak tekrar “ödeme bilgileri” kısmına gelerek ödemeyi kontrol edin.

Burs kartıyla ÖSYM sınav ücreti yatırma işlemi mümkün değildir. Eski sürüm olan ve arkasında CVC kodu olan “Ziraat burs kartı” ile ödeme yapabilirsiniz. Ancak yeni Vakıfbank kartlarının henüz böyle bir özelliği olmadığı için yapılamaz.

- Bir önceki yazımız olan Dolar Düşecek Mi? Dolar Yakın Zamanda Düşer Mi? başlıklı makalemizde dolar ileride düşer mi?, doların yükselme sebebi ve geçmiş dolar kurları hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

İCRA TAKİBİ ALT SINIRI VAR MIDIR? 2019

İçindekiler1 İCRA TAKİBİ NASIL OLUR?2 İCRA TAKİBİ BAŞLATMA SINIRI VAR MIDIR?3 İCRA TAKİBİ NE KADAR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir