Ana sayfa / DEVLET DESTEKLERİ / Örtü Altı Tarım (Seracılık) İçin Devlet Destekleri

Örtü Altı Tarım (Seracılık) İçin Devlet Destekleri

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Devlet desteklerinden oldukça büyük bir pay alan tarım sektörü, hem üretilen ürün hem de üretim yöntemlerine göre birçok farklı alanda hibe teşviklerinden faydalanmaktadır. Tarımsal üretimde bulunan kişiler için bu yazımızda, örtü altım tarım yani seracılık destekleri hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Bilindiği gibi örtü altı tarım tekniklerinin gelişmesi ile birlikte, coğrafi şartlar ya da iklim şartları ne kadar kötü olursa olsun, her mevsim tarımsal üretimin yapılması mümkün olmaktadır. Uygun alanların kurulması ile birlikte kişilerin ciddi anlamda fayda sağlayabildiği bu üretim yönteminde, hem yeni bir sera kuracak olan girişimcilerin hem de seracılık faaliyetlerine devam eden çiftçilerin finansal olarak desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Seracılık destekleri kapsamında ilk olarak kamu kurumlarını ele alalım. Bu alanda başvuru yapacak olan kişiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, KOSGEB,  kalkınma ajansları ile Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvuruda bulunabilirler. Kurumlarda yapılacak olan başvurularda, hem sera kurmak isteyen hem de mevcut serasını tadilat etmek isteyen ya da büyütmek isteyen kişilere hibe ve devlet destekli krediler sunulabilmektedir. Fakat, kamu kurumlarının devlet destekleri konusunda sunduğu en temel şart proje hazırlanmasıdır. Bundan dolayı kişilerin öncelikli olarak projelerini hazırlamaları şartı bulunmaktadır. Ardından yapılacak başvurularda, bölgesel destekleme oranları doğrultusunda hibe ya da faizsiz devlet destekli kredi alabileceksiniz.

KOSGEB Seracılık Destekleri

Seracılık destekleri için başvuru yapacak kişilerin öncelikli olarak KOSGEB fırsatlarını araştırması gerekmektedir. KOSGEB tarafından sunulacak olan hibe ya da kredilerde, 32 saat olarak verilen KOSGEB kurslarına katılmış olmanız gerekecektir. Şuan KOSGEB’in internet sitesine baktığımız zaman Türkiye genelinde çoğu il ve ilçe merkezinde bu kurslar için kayıtların alındığı görülmektedir. Eğer daha önce bu eğitimlere katılmamış ve girişimcilik sertifikası almamışsanız, vakit kaybetmeden kurslara kaydınızı yapmalısınız. Kurs bitiminde kuruma proje ile birlikte başvuru yapıldığı zaman, önce 50 bin TL’ye kadar tamamı geri ödemesiz hibe alabilecek, sonrasında da 100 bin liraya kadar devlet tarafından sıfır faiz ile verilen kredilerden faydalanabileceksiniz.

seracılık destekleri
seracılık destekleri

Devlet desteklerinden faydalanmak için katıldığınız KOSGEB kursları ve beraberinde aldığınız sertifikanız ile birlikte bundan sonraki yaşamınızda hem sera faaliyetleriniz hem de olası masraflarınız için bankalara gerek duymadan devlet destekli hibelere ya da kredilere başvuruda bulunabilirsiniz.

Sera Kredisi Veren Bankalar

Kamu kurumları tarafından sunulan seracılık destekleri aynı zamanda bankalar tarafından da sunulmaktadır. Avantajlı koşullarda sunulan bu kredi paketlerinde, kişilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlarının olması en temel şartlardan birisidir. Eğer bu kaydınız bulunuyor ve bankalardan da kredi almanıza mani bir durum yoksa, doğrudan başvurunuzu yapabilirsiniz. Şuan hem tarımsal üretim hem de örtü altı tarım (seracılık) alanında kredi desteği alabileceğiniz bankalara baktığımızda, aşağıdaki sıralamayı yapabiliriz.

  1. Ziraat Bankası
  2. ,Halkbank
  3. Vakıfbank
  4. Türkiye İş Bankası
  5. Garanti Bankası
  6. Denizbank
  7. QNB Finansbank
  8. Akbank
  9. ING Bank

Tarımsal üretim ve seracılık alanında kredi alabileceğiniz bankalar bu şekildedir. Bankaların geneli tarım sektörüne yönelik düşük faiz oranları ile hizmet sunmasının yanı sıra, size avantaj sağlayacak şekilde de ödeme imkanı sunmaktadır. Ortalama olarak 60 ay vade ile alacağınız kredilerde, aylık ödeme yapmak zorunda değilsiniz. İsterseniz kredi taksitlerinizi üçer aylık şekilde hesaplatabilir isterseniz de altı aylık olarak hesaplatabilirsiniz. Kredi borcunuzu hangi aralıklar ile ödüyor olursanız olun, bankanın sunduğu üst vade süresini geçemeyeceksiniz. Eğer bankanız 60 ay vade ile ödeme yapmanızı şart koşuyorsa bu durumda ödemenizi kaçar ayda bir yaparsanız yapın toplamda 5 sene içerisinde borcun bitmesi gerekmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu başlıklı makalemizde Devlet Destekli Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu ve Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!

İçindekiler1 EMEKLİYE 600TL PROMOSYON MÜJDESİ!1.1 Emekliye 600TL promosyon! 2019 da hangi banka emekliye ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir