«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Ormandan Gelir Kapısı Olacak Dört Eylem Planı

Ormandan Gelir Kapısı Olacak Dört Eylem Planı

Ormandan Gelir Kapısı Olacak Dört Eylem Planı

Orman ve Su İşleri Bakanlığını, kapısı olacak dört yeni proje uygulamaya koydu. 2017 yılından başlayarak 2019 senesine kadar sürecek eylem planları; ahlat, hünnap, alıç ve iğde eylem planı ile 2 milyon 544 bin fidanın dikilmesi olarak belirlendi. Eylem planlarının amaçları, köylüye, ormandan gelir kapısı kaynağı sağlamak ve orman içindeki bozukluklar ile açıklıkları değerlendirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak. Üç senelik bu çalışma, bakanlık tarafından yürütülecek. Gerekli olan dikim ve devamındaki bakım işlemleri Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılacak.

Ormanlar sadece odun kaynağı olarak görülmemeli, biyolojik yapısı bozulmadan işlenip, üretim yapılarak gelir kaynağına da dönüştürülmelidir. Sadece sanayide kullanılmayıp, bulundukları ortam bozulmadan kendi yapıları kuvvetlendirilerek  işlenip ürün elde edilebilirler. Bilinçli işlenen orman, bozukluk ve açıklıklarından kurtulduğu zaman sel ve erozyon gibi tehlikelere karşı daha dayanıklı olur. Diğer yandan odunundan faydalanmanın yanında meyveleri kıymetli olan, ceviz, ahlat, kestane ve zeytin gibi ağaçlar dikip gelir elde edilebilir. Bakanlık, ahlat, hünnap, alıç ve iğde fidanlarını dikip üç yıllık bakımlarını yapacak. Daha sonra köy halkı hane sayısına göre eşit paylaşım yaparak, cüzi bir para karşılığında bu fidanları devredecek. Bu sayede bütün fidanlar, köylünün malı olacak.

Hünnap Eylem Planı

Uzun yıllar Çin’de hünnap yetiştiriliyor. “Ölümsüzlük Meyvesi” adıyla anılıyor. Geleneksel tıbbın vazgeçilmez meyvesi olarak ilaç yapımında kullanılıyor. İçerdiği antioksidanlar sayesinde karaciğer, kalp ve damar rahatsızlığında, kolesterol tedavisinde kullanılıyor. Mineral zengini hünnap meyvesinde; bakır, potasyum, kalsiyum, demir, manganez ve fosfor bulunuyor.

Hünnap, iklimi ılıman olan bölgeler uyum sağlıyor. İstanbul, Isparta, Denizli ve Yalova gibi illerde hünnap bahçeleri kuruluyor. Hünnap Eylem planı ile Amasya, Adana, Aksaray, Antalya, Afyonkarahisar, Aydın, Bursa, Balıkesir, Burdur, Çorum, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hakkâri, Isparta, Hatay, Karaman, Konya, Malatya, Mersin, Manisa, Muğla, Tokat, Samsun, Uşak, Van ve Yalova’da 3 bin 250 dekar alanda ağaçlandırma yapılacak.

İğde Eylem Planı

İğde, gıda, kozmetik ve kimya sanayinde kullanılan bir hammaddedir. Kilosu 25 TL’ye kadar çıkabilen bu değerli meyvenin ağacı da çok kıymetli. İğde ağacının toprağı tutma özelliği var. Bu sebeple, orman içinde bulunan açıklıklara, iğde ağacı dikerek erozyonla mücadelede sağlanabilir.

Ormandan Gelir Kapısı Olacak Dört Eylem Planı
İğde Eylem Planı İle Ormandan Gelir Kapısı

Türkiye İstatistik Kurumunun hazırladığı raporlara göre, yıllara göre iğde üretimi, 2015’de 4 bin 270 ton, 2016 senesinde 4 bin 520 ton civarında oldu. İğde Eylem Planı ile Adıyaman, Adana, Ağrı, Afyonkarahisar, Amasya, Aksaray, Ankara, Aydın, Antalya, Balıkesir, Bilecik, Batman, Bitlis, Bingöl, Bolu, Bursa, Burdur, Çanakkale, Çorum, Çankırı, Diyarbakır, Denizli, Elazığ, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hakkâri, Hatay, Iğdır, İstanbul, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir; Konya, Kütahya, Manisa, Malatya, Mardin, Muğla, Mersin, Muş, Niğde, Nevşehir, Osmaniye, Ordu, Samsun, Siirt, Sivas, Sinop, Şanlıurfa, Tokat, Tunceli, Tekirdağ, Uşak, Van, Yozgat ve Yalova’da, üç yıl içinde toplam 15 bin 740 dekar alanda ağaçlandırma yapılacak.

Alıç Eylem Planı

Alıç ağacının meyvelerinde ve çiçeklerinde insan sağlığı için faydalı maddeler var. Tıbbi amaçla ilaç endüstrisinde hammadde olarak kullanılan alıç, çay ve gıda olarak da tüketiliyor. Ülkemizde doğal olarak yetişen alıç meyveleri taze olarak satış fiyatı 20 TL’yi buluyor. Gıda takviyesi olarak satılan alıç yaprağı kullanılarak üretilen, 510 mg olarak hazırlanmış 100 adet kapsülün satış fiyatı 50 TL’yı buluyor. Bu meyveden yapılan marmelat, şurub yada pekmezi daha yüksek fiyatlarda satılabilir.

Ormandan Gelir Kapısı Olacak Dört Eylem Planı
Alıç Eylem Planı İle Ormandan Gelir Kapısı

Alıç Eylem Planı kapsamında Adana, Afyonkarahisar, Adıyaman, Amasya, Aksaray, Artvin, Antalya, Aydın, Bartın, Bilecik, Bayburt, Bitlis, Bingöl, Bolu, Bursa, Burdur, Çorum, Denizli, Elazığ, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Hakkari, Isparta, İzmir, Karabük, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Kars, Kayseri, Konya, Kırıkkale, Kütahya, Malatya, Muğla, Mersin, Muş, Niğde, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Samsun, Sakarya, Sivas, Sinop, Tunceli, Tokat, Uşak, Van, Yozgat, Yalova, ve Zonguldak’ta toplam 10 bin 170 dekar alanda ağaçlandırma yapılacak

Ahlat ( Yaban Armudu) Eylem Planı

Ahlat, gıda ve tıbbi amaçla kullanılan. Meyveleri açken yenildiğinde kabızlığı, tok karnına yenildiğinde ise ishali keser. Ağacıyla da orman toprağını erozyona karşı koru. Bu amaçla orman içindeki açıklıklar değerlendirilerek hem ormanın korunması sağlanır hem de yaban hayvanlarına yiyecek olarak fayda sağlar.

Ahlat Eylem Planı’na göre, Amasya, Adana, Ağrı, Aydın, Aksaray, Ankara, Afyonkarahisar, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bitlis, Bursa, Burdur, Bilecik, Bolu, Bayburt, Çorum, Elazığ, Eskişehir, Edirne, Denizli, Samsun, Tokat, Yalova, Uşak, Bingöl, Hakkari, Muş, Malatya, Tunceli, Kars, Giresun, Sivas, Isparta, Manisa, Gaziantep, Hatay, Kırıkkale, Kastamonu, Sinop, Konya, Karaman, Kütahya, Mersin, Muğla, Gümüşhane, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Van’da 6 bin 130 dekar alan ağaçlandırılacak.

- Bir önceki yazımız olan E-Haciz Uygulaması Nedir? başlıklı makalemizde E-Haciz Nasıl Kaldırılır ve ehaciz takibi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *