«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Ölenin Kredi Borcu Ne Olur? Hayat Sigortasının Faydaları!

Ölenin Kredi Borcu Ne Olur? Hayat Sigortasının Faydaları!

Ölenin Kredi Borcu Ne Olur? Hayat Sigortasının Faydaları!

Ölenin Kredi Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişinin kredi borcuyla ilgili olarak bazı bilgilerin öğrenilmesinde fayda var. Öncelikle vefat durumu herkesin başına gelebilecek olaylardan biridir. Tamda bu noktada ölenin kredi borcu ne olur? sorusu gündeme gelirken, bu tür borçlarla ilgili olarak hayat sigortasının bulunması gerekmektedir. Eğer kredi çektiği sırada hayat sigortası yaptıran kişi daha sonra vefat etmiş ise sigorta şirketi bu borcu üstlenmektedir. Aslında kredi çekerken ekstra masraf olarak adlandırılan hayat sigortası, yaşanacak vefat durumlarında oldukça önem arz etmektedir.

Hayat sigortası, kredi çekilirken yaptırılmış ise bu durum ciddi avantaj sağlayacaktır. Fakat sigorta şirketlerinin kabul etmediği bazı istisnalar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Borçlu bireyin ölümünde şüpheli bir durum varsa ödeme yapılamayabilir. Ayrıca sigorta şirketi gerek gördüğünde otopsi yapılmasını talep edebilmektedir.
  • Kredi çeken kişi, hayat sigortası yaptırdığı esnada var olan bir hastalığını belirtmemesi durumunda ve bu durumun tespiti sonucunda sigorta şirketi ödeme yapmayabilmektedir.

Hayat sigortası, kredinin toplam borcu için yapılmaktadır. Kredi çeken kişi, taksitler bitmeden vefat ederse, ödemiş olduğu kredi miktarı geri alınabilmektedir. Fakat bazı sigorta şirketleri sözleşme maddelerinde ek düzenlemeler yaparak taksitlerin bir kısmını ya da tamamını mirasçılara ödemeyebilir. Bu tür durumlarda sigorta sözleşmesinin incelenmesinde yarar var.

Hayat Sigortasının Olmaması Durumu

Kredi borcu tamamlanmadan ölen bir kişinin hayat sigortası bulunmuyorsa, borçları yasal varisleri tarafından üstlenilmektedir. Miras durumunda gerçekleştirilen dağıtımlar, borçlanmalar için de geçerlidir. Bu yüzden ne olur? sorusunun yanıtı hayat sigortasının olup olmamasına bağlıdır. Varisler kredi borcunu ödemek istemezse, mirası reddetme hakkını kullanabilmektedir. Aynı durum kefiller için de geçerlidir. Hayatını kaybeden kişinin hayat sigortasının olmaması ancak kredide kefil göstermesi halinde, kefil takip altına alınmaktadır.

Ölen kişinin kredi borcunun yanı sıra kredi kartı borcu sürecinde de aynı durumlar geçerlidir. Hayat sigortasının olması halinde kredi kartı borçları, sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Sigorta bulunmuyorsa, mevcut borcun mirasçıları tarafından ödenmek durumundadır. Son aşamada mirasçılar ölüm belgesiyle beraber bankaya giderek borç durumlarını sorgulayabilir ve gerekli süreci bu şekilde takip edebilir.

- Bir önceki yazımız olan E Finans Nedir? E Finans Hizmetleri Nelerdir? başlıklı makalemizde eFinans sistemi ve QNB Finansbank Finansal Hizmetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *