«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Nasıl Ödenir?

Ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası varsa hiçbir şekilde sorun olmayacaktır. Daha önce yazdığımız, kredi kartı borcunun kişinin vefat etmesi durumunda ödenmesi konulu yazımızda bu konuya biraz daha farklı bir açıdan değinmiştik. Ancak kredi borcu ile kredi kartı borcu arasında fark bulunmaktadır. Kredi kartı borçlarında sigorta sağlık ve ölüm sebebi temelli şartlar ararken, temelde kredi vade süresini kaplayacak şekilde hazırlanan hayat sigortaları kredi sahibi kişiyi bu kadar köşeye sıkıştırmaz. Ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası varsa tamamen hayat sigortası tarafından karşılanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, kişi 20.000 TL kredi çekti ve bu kredinin 15.000 TL’sini ödedi ve vefat etti. Bu durumda mirasçı konumda olan, vefat eden kişinin yakınları 20.000 TL’nin tamamını ödeyen sigorta poliçesinden, ödenen kısmı geri alabilir. Yani yasal olarak kişilere 15.000 TL değerinde geri ödeme hakkı verilmektedir. Kredi tutarı fazlaysa, bu durumu avukat ile anlaşarak da sigortadan tahsilat yoluna gidebilirsiniz. Bu konuda sigorta şirketleri yokuş yapsa bile, kişilerin yasal haklarının yasalar tarafından korunduğu gerçeği unutulmamalıdır.

Kredi Hayat Sigortası Nedir?

Kredi hayat sigortası kredi vadesi boyunca, kişinin vefat durumunda devreye girecek olan güvencedir. Bu güvence sayesinde, kişi vefat etse bile kalan kredi borcu hayat sigortası tarafından ödenerek kapatılmaktadır. Bu durum, eğer sigorta olmazsa mirasçılar tarafından kredi borcunun ödenmesi şeklinde sonlanmaktadır. de tam olarak bu noktada ortaya çıkmaktadır. Kredi hayat sigortası sizlerin kredi borcunu, sizlerin vefat etmesi durumunda bankaya ödeyerek geride kalanlara sükûnet vermektedir. Eğer hayat sigortası olmadan kredi çekmek istediyseniz ve ileride vefat ederseniz bu durumda banka parayı tahsilat etmek için mirasçı konumunda olan eşiniz ve çocuklarınızdan parayı isteyecektir.

Kredi Hayat Sigortası Masraflarından Kaçmayın!

Kredi hayat sigortası masrafları tamamen ek harcama olarak görülür. Bankaların kendi içlerinde ki para akşını bir başka şirkete yedirmeme isteğiyle, her bankanın kendisine ait ya da ortak olduğu bir sigorta poliçesi bulunmaktadır. Bu masraflar kimi zaman 600 TL civarına kadar çıkar. Ancak inanın sizin başınıza bir iş gelmesi durumunda, bankaların ailenize yaşatacakları 600 liradan çok daha büyük olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Neden Çıkar? başlıklı makalemizde Banka neden provizyon vermez? ve Banka provizyon vermedi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *