«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Nitelikli İş Gücü ve Kalifiye Eleman İhtiyacı

Nitelikli İş Gücü ve Kalifiye Eleman İhtiyacı

Nitelikli İş Gücü ve Kalifiye Eleman İhtiyacı

Teknoloji dünyasında gerçekleşen gelişmelere yeniliklere her gün bir yenisi eklenmektedir. Teknolojinin üretim çeşitliliği ve insanoğlunun sayısız ihtiyaçları doğrultusunda; üretime paralel olarak hızlı bir tüketim söz konusudur. Süreklilik arz eden bu döngü sayesinde Ekonomik Faaliyetler oluşur. İşte tam bu sırada Nitelikli İş Gücü arayışı vazgeçilmez olur.

Nitelikli İş Gücü Nedir?

Ustalık ya da uzmanlık gerektiren iş kollarında; üretim veya hizmette kaliteyi yakalamak, artırmak ve en iyi verimi alabilmek için, gereken akademik eğitimi alarak yetişmiş, tecrübeli ve donanımlı personelin en uygun pozisyonda istihdam edilmesidir.

Nitelikli İş Gücüne Yatırım Eğitimle Başlar

İnsan sermayesinin büyük önem kazandığı çağımızda, işe uygun eleman ihtiyacının karşılanması için çalışmalar yapılmakta; mesleki eğitimler, seminerler, kurslar düzenlenmektedir. Kalifiye eleman eksikliğin bir an önce giderilmesi ve ihtiyaç duyulan kaliteli elemanların yetişmesi için, eğitimlerin teknoloji ile uyumlu hale getirilmesi çalışmaları hız kazanmıştır. Eğitim sitemine getirilen yeni müfredatlar sayesinde, daha İlköğretim çağındayken çocukların ilgili ve yetenekli olduğu alanlar belirlenebiliyor. Başarılı oldukları konulara yönlendirilen ve bilgilendirilen gençlerin; mesleki eğitim alarak uzmanlaşmaları veya akademik kariyerine doğru yol almaları sağlanıyor.

Ticaret hayatında amacı kar elde etmek olan işletmeler; üretim ve hizmette kalite ve verimliliği hedefler. Bu bakımdan işletmeler birbirleriyle yarış halindedir. İşte tam da bu Rekabet ortamında Nitelikli İş gücü (işe ve pozisyona uygun, alanında eğitimli insan) devreye girer ve işletmelerin bu yarışı uluslar arası boyutlarda bile ülke ekonomilerini etkiler. Üretim ya da hizmette kullanılan makine, teçhizat veya cihazların profesyonel insan gücüyle birleşmesi az zamanda çok iş sağlar.

Asıl önemli olan, nitelikli elemana gereken değeri vermektir. Uygun çalışma şartlarının sağlanması ile sosyal haklarının sağlanması gerekir. Aksi durumda istenmeyen bir durum olan ile karşı karşıya kalınır. Eğitimi ve iş tecrübesi tam olan nitelikli bir eleman kaybedilir. Başka bir ülkede iş şartlarının daha iyi olması ve yaptığı kaliteli işlere hak ettiği değerin verilmesi yaşam standardını yükseltmek gibi sebeplerle, çalışmalarını yurt dışında sürdürmesi bizim ekonomimizde düşüş olarak zarar verecek, rakip ülke ekonomisinde ise yükseliş olarak fayda sağlayacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Evden Para Kazanma Yolları başlıklı makalemizde evden ek iş, evden para kazanma yolları ve maddi destek sağlayabilme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *