«
  1. Ana sayfa
  2. Ekonomi Haberleri
  3. Katar Krizi Nedir ? 2019

Katar Krizi Nedir ? 2019

Katar krizi nedir ? 2019 haberine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Katar Krizi Nedir ? 2019

Katar Krizi Nedir ? 2019
KATAR KRİZİ

12 Haziran 2017 sabahı Katar bir kabusa uyandı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, Katar ile ilişkilerini kestiler. Bu dört ülkenin ardından, Libya, Yemen ve Maldivler Katar ilişkilerini durdurdular. Mısır bankaları, Katar bankalarıyla para akışını askıya aldı. Katar uçuşları iptal edildi. Sorun dahada büyüdü ve Sudi Arabistan önderliğinde oluşturulan uluslararası koalisyondan Katar’ ın çıkmasına karar verildi. Sebep olarak da Katar’ ın, Yemen’de terörizmin kuvvetlendirmesi ve bölgede eskiden beri etkili olan Müslüman kardeşler, El Kaide, DAEŞ gibi terörist gruplarla ilişkileri gösterildi.

Krizin Başlangıcı

Temmuz 2013′ de Mısır’da seçimler yapıldı. Muhammed Mursi kazandı. Fakat Abdulfettah El Sisi askeri darbe ile seçimle gelmiş Mursi’yi devirerek yerine geçti. Sisi yönetimi, zaman geçirmeden Katar’ ın yakın ilişkide olduğu ihvan olarak tanınan grubu yasa dışı ilan etti. Yöneticilerini mahkum ederek bir mücadele başlattı. Suudi Arabistan’ ın uzun zamandır ihvan ile kötü ilişkileri vardı. Sisi’ nin, ihvana karşı sert tutumunu destekledi. Bunun sonucu olarak, ihvan ile yakın ilişkide olduğunu gizlemeyen Katar yine okların hedefi oldu. Avrupa Birliği, ABD ve İsrail’ in, terörist grup olarak gördüğü Hamas’ ın, Katar tarafından desteklendiğini dile getirmesi zira Katar’ ın başkenti Daho’ da, Hamas temsilciler görevlerini sürdürüyordu. Katar ile Suudi Arabistan arasını iyice gerdi.

ilime neden olan konulardan biri de Filistin’de yaşanıyordu. İsrail, ABD ve Avrupa Birliği tarafından ‘terörist örgüt’ olarak görülen Hamas’la Katar’ın işbirliği içerisinde olduğu dile getirilirken, üst düzey Hamas temsilcileri de Doha’da görevlerini sürdürüyordu.

Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkeler de Müslüman Kardeşler’le olan organik bağlantısından dolayı Hamas’a karşı son yıllarda seslerini yükseltirken,  Katar’ın Hamas yöneticilerine halihazırda kucak açmış olması krizi perçinleyen nedenler arasında ön plana çıkıyor.

Katar, İran ile de yakın ilişkilerde içerisinde idi. ABD Savunma Bakanı James Mattis ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da İran’ı teröre destekle suçlamıştı. Mattis, “İran, Ortadoğu’da terörü en fazla destekleyen ülke” ifadelerinde kullanırken, Tillerson da İran’a “terörizmi finanse etmeme ve desteğini kesme” çağrısında bulunmuştu.

Katar Krizi Nedir ? 2019
Krizin Başlangıcı

Bütün bu olaylara karşı, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, “haksız karardan üzüntü duyduklarını” belirtti.  Katar Dışişleri Bakanı krizin ardından yaptığı açıklamada, “Körfez ülkelerinin hamlelerine misilleme yapmayacağız” ifadelerinde bulundu.

Cumhur Başkanımız Tayip Erdoğan, tarafların sorunları çözmesi için görüşmeleri çağrısında bulunurken. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir  basın toplantısında Katar krizi ‘ ne ilişkin  “Hepimizi üzen bir gelişme. Elbette sorunlar yaşayabilir ülkeler. Ama her şartta diyaloğun devam etmesi lazım. Bu durumun normalleşmesi için elimizden gelen her türlü desteği veririz.”

Körfez’de yaşanan gelişmelerden futbol dünyası da etkilendi. FIFA, 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’la görüşme halinde olduklarını açıkladı.

 

- Bir önceki yazımız olan KIDEM TAZMİNATI NEDİR ? başlıklı makalemizde İş Kanunu ve KIDEM TAZMİNATI NEDİR hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *