«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

Bireyler yaşamlarını ekonomik anlamda sürdürebilmek için çalışırlar. Çalıştıkları sürece de kanuni bir sisteme dahil olarak ücret “prim” öderler. Yine kanunlarla belirlenmiş ihtiyarlama kriterlerini yerine getirdiklerinde yani fikren ve bedenen güç kaybına uğradıklarında, çalışmazlar. Kalan ömürleri boyunca eski kazançları oranında karşılıksız ücret alırlar. Bu duruma “emeklilik” denir.

Osmanlının ilk zamanlarında da emeklilik sistemi görülmekte idi. Cumhuriyet döneminde 1930′ da 1683 sayılı yasa ile ele alındı. Uygulamaya konulması ise 1934 yılını buldu. Amaç hayatı boyunca çalışarak toplum hayatına katkıda bulunan emekçinin, ihtiyarladığı zaman kendine bakacak ekonomik güçte olmasıdır. Emeklilik sosyal hakların en önemlilerindendir.

Her iş kolunun emekli olma şartları kanunlarla belirtilmiş olmakla beraber “Ne yazık ki bu şartlar siyasilerin oyuncağı olmuştur.” Geçmişte ihtiyar denilemeyecek yaşlarda emekli edilen bireyler, kuruma bağlı çalışanların primleriyle ayakta duran sistemi çökertmiştir. Kanunen hak edilmiş olmasına rağmen yine siyasiler tarafından emeklilik şartları değiştirilmiştir. “Ne yazık ki önümüzdeki yıllarda da değişmeye devam edecektir.”

Geçmiş yıllarda standart olarak işçi yada memur çalışan 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim sayısını doldurduğunda emekli olup emekli aylığı alabiliyordu. 1999 senesinde çıkarılan sosyal güvenlik reformuyla, bu tarihten sonra işe giren çalışanlara üçüncü bir şart olarak yaş şartı getirildi. Bu tarihten sonra işe girenler için erkek yada kadın fark etmeksizin 65 yaş ve 7200 prim günü koşulu konuldu.

1999 senesi öncesi işe girmiş ve yasa çıktığında henüz emekli olmamış vatandaşlar içinde kademeli olarak yaş şartı konulmuştur.

 

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

Hangi tarihte emekli olacağınız öğrenmek için, daha önce resmi kurumların yayınladıkları kademeli emeklilik yaş tablolarından faydalanabilirsiniz. Yada benim size anlatacağım basit yolu kullanırsınız.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

Öncelikle e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. En yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Mutlaka alın. İleride anlatacağım, çok faydalı hizmetleri var.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

www.turkiye.gov.tr sitesine e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra arama kutusuna ne zaman emekli olurum yazıp çıkan linki tıklamanız gerekiyor.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

Sigorta kolu kısmına, SGK çatısı altında hangi sigorta koluna mensupsanız onu yazıp, hizmete başlama tarihini giriniz.

?

Eski adıyla SSK çalışanları

?

Bağkurlu vatandaşlarımız.

?

Emekli Sandığına bağlı olanlar

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

 

Açılan sayfada emeklilik yaşınız ve emeklilik şartlarınız görünüyor.

Hadi hayırlısı…..

- Bir önceki yazımız olan TÜRK-İŞ YOKSULLUK VE AÇLIK SINIRINI AÇIKLADI başlıklı makalemizde Açlık Sınırı, TÜRK-İŞ YOKSULLUK VE AÇLIK SINIRINI AÇIKLADI ve Yoksulluk Sınırı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *